Hundar iFokus

Hundar

Etiketthälsa
Läst 2783 ggr
Allumania
0

Hjälp!!!! Blodstopp!

Har någon en aning om man kan använda blodstopp för klor på ett öra som fått ett jack och blöder?! Det blöder bara när hunden skakar på sig, men min lägenhet ser fruktansvärd ut. Han vill inte ha strumppa på huvvet. Erfarenheter? Min vet svarar inte.

fridelfina
0
#1

Kolla bland rakgrejjor, killar brukar ha nåt stift som stoppar blödande skärsår efter rakning…. Apotek bör veta!

 
 

Karmatarerskanise
0
#2

Man kan använda  blodstop ja.

OberonsMatte
0
#3

Maizenamjöl eller potatismjöl kan funka men bäst är nog blodstopp för klor.

Sajtvärd Katter iFokus

thea_thea
0
#4

Blodstopp brukar funka när min hund har sår och jack på öronen :)

Tjeja
0
#5

Helt ok att använda på öronen!

De enda ställena man inte skall använda blodstopp är på slemhinnor. Dvs,  i ögon, i munnen och i analen. Öronen är helt ok!

Medarbetare på FågelmatningDjurparkerVilda djur och Politik i fokus.

Allumania
0
#6

Tack för svaren! Blodstopp hjälper inte. Vi får lov att ta det lugnt och ha tryck på örat.

fridelfina
0
#7

Aha, sorry, Missförstod frågan….. Fattade inte att blodstopp var en grej….. 😉

 
 

jenmjao
0
#8

Min tik flög ihop med en annan tik och fick örat uppbitet jag tog toapapper och blötte ne roch tryckte på såren, fick hålla så ett bra tag, men efter en stund slutade det flyga blod överallt. Öronen är en sån hemsk plats att få sår på, det ser brutalare ut än vad det är, blir blod precis verkligen överallt.. usch.