Hundar iFokus

Hundar

Etiketthälsa
Läst 2359 ggr
LadyBellevue
1

Kastrera omplacerad hanhund

Hej!

Jag tog över en hanhund för snart två månader sedan (blödigt hjärta). Har en gammal tik sedan tidigare samt två katter. Den här hanhunden har inte haft det lätt, han har bott på olika platser i Europa, importerats och exporterats.  Hans ägare, innan jag tog honom, hittade en pojkvän utomlands och dom bestämde sig för att skaffa valp utan att varken ha eget boende eller jobb. Rasen är inte för nybörjare och absolut inte en "endast sällskapshundsras" utan han behöver aktiveras och arbeta. Han fick inte sova inne i huset där dom befann sig när dom köpte honom (för husägarna) så dom var tvungna att lämna honom ensam under nätterna på en inglasad veranda/altan. Efter ett par månader (3 kanske) så kom dom tillbaka till Sverige. När dom väl var här så hade han börjat utveckla separationsångest (känt i rasen och förbättrades nog inte av uppväxten). Dom orkade inte träna på det riktigt utan lämnande honom i plastbur när dom åkte bort för att handla osv. Han åt sig ur buren vilket ledde till att dom satt munkorg på han när han lämnades ensam. Jag är emot båda sakerna. Tyckte otroligt synd om hunden. Han fick även inte röra sig fritt inomhus när dom väl var hemma, utan eftersom han var "livlig" (vilken valp/unghund är inte det?) så satt dom ibland fast han i koppel i tex bordet när dom spelade datorspel.

Jag tror att hunden skaffades för utseendet mest, dom vill inte offra tid eller pengar på honom. Jag har nu sen jag tog över han, sett till att han försäkrats. Nu försöker jag få ihop pengar för att kastrera honom eftersom jag inte vill riskera att min gammeltik blir dräktig. Det får bara inte hända. Jag har sedan tidigare ett veterinärsparkonto som jag nyligen använt för att ta bort en juvertumör på gamlingen, så passar på att kolla om det är någon här som vet om man kan söka bidrag någonstans ifrån? Försöker få låna pengar från förra ägaren eftersom det kommer gå på runt 4000 kronor…

Nåja, jag har läst en massa om för och nackdelar med att kastrera och det verkar verkligen vara ett hett ämne =O Hade det varit en tik så hade det varit enklare eftersom det är så stor risk för dom att råka illa ut om dom inte är kastrerade (min tik är okastrerad men önskar nästan hon var det.. Är rädd för livmoderinflammation osv) Hanen jag tagit över vill jag mest kastrera för att han skulle må bättre bland löptikar samt för att skydda min andra vovve från valpar.

Ibland är det jobbigt att försöka göra det bästa för djuren. Dom är liksom mitt allt även om det nu är tufft.

[Teddies matte]
1
#1

Har hunden problem bland löptikar eller inte?

Jag skulle nog inte göra det om hunden inte har stora problem med löptikar, han kan bli ännu mer osäker av sig och få andra problem med humöret/märkliga beteenden.

Varför inte lägga pengarna som du sparat på att kastrera tiken istället? Eftersom hon börjar bli äldre kan det vara en mycket bättre idé.

[Camia7]
0
#2

tikar får mer och svårare problem av kastrering så gör det på hanen

[Teddies matte]
2
#3

#2 Hanarna kan också få stora problem, i det här fallet har dessutom hanen varit med om mycket och en redan osäker hund blir änu mer osäker efter en kastrering.

Dessutom är ju tiken gammal och måste troligen ändå kastreras så småningom, då kan denne ju lika gärna kastrera tiken istället, som jag uppfattade det har ts bara råd med en kastrering, inte 2.

tjoopa
1
#4

Om tiken redan är lite äldre är det nog bättre att kastrera henne för att slippa ev framtida problem 🙂

Och som Teddies matte sa, en osäker hund kan bli värre av att kastreras.


LadyBellevue
0
#5

Tack för era svar!

Jag kommer inte att kastrera min gamla tik eftersom hon är så pass till åren och dessutom mådde väldigt dåligt av narkosen sist hon sövdes. Bara en fråga; varför skulle hon vara tvungen att kastreras pga ålder? Aldrig hört, om det nu inte är pga sjukdom som livmoderinflammation och liknande men isåfall går försäkringen in en del. =S

Hanen har redan börjat stressa upp sig mer pga att min tik har startat med sin förlöpning, så jag misstänker att det kan bli jobbigt för alla (inklusive hanen) när hon sätter igång på riktigt. Han är ganska sen i könsmognaden så om man kastrerar nu så kanske han inte hinner få så mycket problem iom att hormonerna inte kommit igång så mycket eller hållit på så länge. 

Hmm.. Har man andra val om man inte kan lämna bort hanen under löp? Finns ju risker med allt egentligen. Det gör inget om han får lättare att gå upp i vikt eftersom han behöver lägga på sig (sen får man lära sig att hålla den vikten förstås). Inlärda problem som separationsångesten måste man så klart träna bort eftersom det är ett inlärt beteende. Ska testa dela av lägenheten lite annorlunda med barngrind så han får mindre yta (om det är stor yta bland annat som skulle få han orolig).

Jag hoppas inte att han blir ännu nervösare av kastrering för han är en väldigt fin hund annars. Väldigt bra mentalitet. Stressen är till stor del av att han inte blivit miljötränad innan. Han flyttade från skogen till mindre ort när han kom till mig. Testar Adaptil nu som halsband och i vägg men ingen effekt än, kanske kommer =)

LadyBellevue
0
#6

Hur stor är risken att oroligheten förvärras? =S

Sugar Mist
2
#7

Lämna bort tiken under löpet istället.

-

LadyBellevue
0
#8

Nu blev det många inlägg av mig.. Men tänkte bara nämna att tiken är 11 år husky/malamute. Man blir lite orolig att söva ner när dom är så gamla 🤔

[Teddies matte]
1
#9

#5 "om man kastrerar nu så kanske han inte hinner få så mycket problem", vilka problem? Kastrering löser inga problem, kastrering gör det omöjligt med valpar men några andra garantier finns inte, hunden kan fortfarande vara lika intresserad av tikar efteråt.

Många väljer att kastrera sina tikar när de blir äldre, för att slippa livmodersinflammation, får tiken akut livmodersinflammation kan det hända att det inte går att göra något, det går väldigt snabbt och tyvärr lätt hänt att man upptäcker det för sent/att man väntar tills det är för sent. En del kan plötsligt dö direkt också.

[Teddies matte]
0
#10

#6 Är hunden osäker och ängslig av sig från förr är det stor risk att det blir ännu värre, när hormonmängden minskar blir hunden ännu fegare. Jag har hittils aldrig stött på en osäker hanhund som blivit bättre/oförändrad av kastrering, enbart mycket sämre och svårare att träna bort osäkerheten hos.

tjoopa
1
#11

#5 Har du Agria eller? För dem flesta andra försäkringar upphör ju med åldern… 😕

En gammal tik kan ju fort få livmoderinflammation och då känns det ju lite synd att ha kastrerat en frisk hane i "onödan" när man lika gärna hade kunnat göra det på tiken och tagit bort risken för problem med livmodern.

Och ja, hanen kan bli fegare bland annat när man "tar bort" hans manliga hormoner. Han kan bli mer osäker och andra hanar kan behandla honom som en tik eller vara elaka efter kastration.

Skulle personligen aldrig kastrera en frisk hane som inte lider mycket av löp. Och med det menar jag sömnlös, äter inte, stressad osv. Hade då mycket hellre kastrerat om jag skaffat tik och inte ska ta valpar.


russin
0
#12

#11 - jag vet ingen försäkring som upphör helt pga ålder ? Däremot så sänks sjukvårdsdelen med åldern.

imsuchadiva
0
#13

Jag skulle inte heller söva en 11 årig tik. Hur är hanen för övrigt? Tx på promenader, vid hund & människomöten? Är han osäker då också? Jag har kanske missat det i texten men jag uppfattat det som att största problemet är att han har separationsångest? Tycker du kan pröva en kemisk kastrering. Tror tyvärr inte att det finns några speciella fonder för kastrering av privathundar. Men jag kan ha fel.

Kalli
1
#14

För att uppväga kan jag väl berätta att jag inte känner en enda hanhund som blivit "sämre" efter en kastrering, detta inkluderat min hane som inte alls är säkerheten själv. Därmed inte sagt att risken inte finns.

Nu har han absolut inte haft det lika tufft som eran verkar haft men han har flyttat en hel del, jag var hans 5:e hem när han kom till mig som 1 åring.

[Ann-59]
0
#15

Vill bara göra ett tillägg angående kastration av tikar för att skydda dem mot livmodersinflammation. De löper allra störst risk för att drabbas av detta i sjuårsåldern. Har tiken uppnått denna höga ålder så förstår jag verkligen att du inte vill kastrera henne. Det vore att utsätta henne för onödigt lidande. Kemisk kastrering på hanen som #13 föreslår kanske är en bra ide. Jag har läst att man kan prova detta innan man genomför en vanlig kastrering för att se om hunden ändrar beteende. Du kan ju alltid höra med din veterinär. Mvh Ann.

Rafflan
0
#16

Det är väldigt få hundar som blir sämre efter kastrering, är man orolig för det kan man prova kemiskt kastrera först för att se hur dem blir :)

Nicolina
0
#17

Tycker också att kemiskt kastrering kan vara en god ide att börja med, har nått minne av att det ska hålla i drygt 6mån men är inte säker. Kostar inte lika mycket och blir det positiv skillnad har du tid på dig att spara ihop pengar och genomföra en "riktigt" kastrering senare. Eventuella beteendeändringar lär ju inte bli exakt samma som vid en kemiskt men mer eller mindre säkert.

Vet en hanhund som har skotträdsla, nu efter kastrering har den rädslan förstärkt såpass att ägaren knappt kan gå ut med hunden pga. av att de bor i närhet av en skjutbana och även då det inte låter ngt så vägrar hunden att gå ut. Senast rymde den ur selen och sprang hem.

När det kommer till sövning av gamla hundar var jag livrädd när jag valde att söva en 14 år gammal terrier, men han var helt infekterad i munnen pga av dåliga tänder och dålig skötsel så var egentligen risken att söva honom eller avliva som gällde. Jag valde att söva då veterinären försäkrade att det inte skulle vara några problem, hunden blev av med alla tänder och blev mycket piggare och friskare och levde ett år till! Men det är ju skillnad på olika ingrepp och på små respektive stora hundar, men visst går det att söva även gamla hundar.

[Forest]
0
#18

Jag skulle lämna bort hanen under löptiden då många anser att löp inte är så trevligt att hålla efter, har man annars en bra person som inte har problem med det så hade det vart tiken jag lämnar bort. Det är så kort tid och inte så ofta dom löper:)

Rafflan
1
#20

#19 kan du inte punkta upp istället vad som är negativt med kastrering istället för en massa länkar?

SmileyMalin
3
#21

Ett tag var jag livrädd för att kastrera en hane…. uppskrämd av all propaganda om att hunden skulle bli fet, lat, osäker osv. Men nu har jag ärligt talat rätt svårt att se någon sanning i alla dess försök att skrämma hanhundsägare till att till varje pris ha kvar kulorna….

Jag har rätt många kastrerade hanhundar runt omkring mig och hör och häpna, ALLA är välmåenda individer som inte blivit feta, fortfarande gillar att jobba och socialiserar hur fint som helst med andra hundar (vilket man kan fundera över om dom hade fortsatt göra som okastrerade….) 

Jag har själv en mycket osäker hanhund som haft stora problem sen valpåldern. Som okastrerad visade sig denna osäkerhet genom utfall mot andra hundar som kom i samband med könsmognaden och sedan snabbt blev värre. Osäkerheten och alla hormoner blev helt enkelt en för extrem kombination. Som kastrerad finns osäkerheten självklart kvar men den är tusen gånger enklare att jobba med nu när hunden inte är blockerad av hormoner utan faktiskt mottaglig! Han har heller ingen övervikt trots att han äter högenergi foder…. en hund som får ordentligt motion och lagom mängd mat håller liksom bra hull, kastrerad eller ej! Han har heller inte blivit lat utan tvärtom fått mer arbetsdriv när könsdriften försvunnit så att allt fokus hamnar på att jobba. 

Sen har jag (tyvärr) en okastrerad hane då han dels är väldigt rastypisk i utseendet men framför allt har en oerhört fint och stabilt psyke för sin ras och troligtvis skulle göra rasen gott som avelshane. 

Skaffar jag en tredje hund kommer den kastreras tidigt (oavsett kön) då en okastrerad hund är maxgränsen för mig.

LadyBellevue
0
#22

Tack igen för alla svar och intressen! 🙂

Ska definitivt kolla upp det där med kemisk kastrering. Han är inte speciellt osäker när det gäller andra saker som hundmöten, mest nyfiken. Han är dock inte van vid dom därför får han inte hälsa förrän han börjat känna sig avslappnad och trygg när han ser dom. Det är separationsångesten med massiv ödeläggning som ställer till det när det gäller hans osäkerhet att bli lämnad ensam.

Jag känner som en del andra att det är onödigt att utsätta min tik för operation när hon är så pass gammal och dessutom mådde uselt efter förra narkosen. Kastrering på tik är lite större ingrepp känns det som eftersom dom måste öppna hunden.

Men som sagt jag ska kolla upp det där med kemisk kastrering. =)

Känner inte så många som kan ta hand om en av hundarna under löp, känns inte så bra att lämna till någon man inte känner så bra.

❤️

vallhund
3
#23

#20 Varför skulle jag? Jag är visserligen medicinskt utbildad med legitimation utfärdad av socialstyrelsen. Men jag har inga behov eller aspirationer av att författa en artikel om kastrerings nack o fördelar. Vill man veta det får man läsa länkarna.

ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.

Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .

Medis på  Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.

 

Djurälskaren87
0
#24

22# får jag fråga vad för ras han är?

LadyBellevue
0
#25
Djurälskaren87
0
#26

25# de blev inget?

LadyBellevue
0
#27

Oj, vad konstigt. Det såg ut som texten kom in igår =S

Men han är korsning av malamute/chekoslovakisk vlac/husky. Rätt stor.

Jag kommer åka in till veterinär idag för att testa ett chip på 6 månader så får jag se vad som händer. Han är konstant i min tiks bakdel så jag får hålla ögonen på dom och se till att han låter bli det…

Känns som det kommer gå bra, jag var på kurs med han igår och fick tips om skvallerträning vid hundmöten och han lär sig otroligt snabbt. Är jag konsekvent med det och han kommer fixa det galant. =)

imsuchadiva
0
#28

#27 Bra val! :) Uppdatera oss gärna hur det går.