Träna samtidigt
Idag ska jag ta med Nilo till ystadsdjurpark, och de är nog ett bra tillfälle att vänja honom vid att se mycket folk, andra hundar och "konstiga varelser" som han inte är jätte van vid. Och träna honom att ignorera saker. Just nu så skrällar han och morrar på allt nytt han ser och även alla människor. Vår förra hund hade varit instängd i en lägenhet och hade aldrig sett t.ex. Bilar eller andra djur, och i börjar så skulle hon jaga alla bilar och hon hade aldrig heller sett hästar som vi har på andra sidan vägen och de va de som gjorde att olyckan var framme.. Så nu vill jag att han vänjer sig vid så mycket som möjligt och lär sig att ignorera saker och istället ta kontakt med mig :) så jag hoppas att det går bra idag för oss :)
Vad skoj!
Då är du i mina trakter :) Jag bor i Ystad. Har också haft med min Klenod in på djurparken och det är jätteskoj! Tänk på att det blir väldigt varmt där om solen står på eftersom det är så öppet så det blir inte mycket skugga att svalka sig i för hunden.
Perfekt ställe för att träna olika miljöer och andra djur. Där är ju lösa djur inne på djurparken också :)
Lycka till :)
Medarbetare på Hundar.ifokus
Ja jag bor i Tomelilla, men går i skolan i Ystad och ute på djurparken :) Jo och efter som han är svart och långhårig så blir han ju varm men vi har alltid vatten med oss och dom har även vatten skålar där :) där e ju påfåglarna vilket jag tror han är mest intresserad av :p sen aporna men dom håller sig nog mest i träden :)
Aha men då vet du ju :)
Vad skoj! Hoppas på att det går braa :) Min hund reagerade mest på papegojan eftersom den skrek till så hon blev rädd. Annars så tog hon det mesta bra :)
Medarbetare på Hundar.ifokus
Jag skall dit sista juni, Veberöds BK har en dagskurs på Ystads Djurpark som jag skall på. 😃
Corgisaurus - mitt huvud i ettor och nollor
Ni får gärna titta in och hälsa på.