Dagens
Ja vad har ni pysslat med idag?
Vi har varit uppe till fjälls. Hälsat på syster med familj som är i husvagnen, hälsat på en annan syster som är i arken och varit på pimpeltävling några timmar. Nu ligger hundarna och snarkar i kapp och överröstar tvn <3 Matte är också trött efter att ha varit ute hela långa dagen så det blir nog snart natti natt även för mig ;)
Lägger upp lite bilder från dagen, ni får gärna göra detsamma och berätta vad ni haft för er. :)
#3 Ja hon såg ju riktigt nöjd ut 👍
#8 Ja hon var mycket nöjd 🙂 Ligger och sover nu hihi
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag ska förklara dagen i exakta meningar, bara för att jag vill:
09.08 (vet inte hur jag minns tiden): morgonpromenad på 15min.
09.30: frukost för oss båda.
10.00-12.00: lata oss.
12.00-12.50: promenad, tränade på att vara i närheten av hundar. Det var hundan i rastgården så vi stod utanför tills Molly kände sig okej att gå igen.
13.00-15.15: latade mig, Molly sov.
15.18-16.50: promenad i skogen med mamma och Molly.
17.00-19.30: latade mig, Molly sov.
19.40-19:50: snabb runda utanför.
Och nu latar vi oss igen. Vi har varit ute i nästan 3 timmar idag! Inte undra på att Molly är trött, enda vi gjort är att sova och gå :D
Idag har det varit en heldag i stallet och Sasha har självklart varit med! Hon har tidigare varit både rädd och stressad kring hästar men nu är hon endast flummig (över-allt-och-ingen-stans). I stallet finns även får med lamm som Sasha tycker är extra intressanta att nosa på:)
Hälsningar Sasha, Zally och mig!

Alltså Dimma….dör varje gång jag ser henne. Hoppas sååå att ja ser ut som henne i mitt nästa liv!! Jag o Aska har gjort de gamla vanliga. Promenerat bort till skidspåren å låtit henne springa lite och tränat lite inkallning på förmiddan. Sen har vi tränat lite kloss inne och lite fot ute. Borde passat på å varit ute mer idag i det fina vädret. Men matte ville ligga o kolla serier inne mitt på dagen. :p men sånt får man göra ibland.
Målar och ritar porträtt på beställning.
Gör även armband och kaninselar.
Priser och info:
http://lans.blogg.se/tillsalu/
Mina auktioner på tradera:
http://www.tradera.com/finding.mvc/itemlisting?ftgnr=1175999
#12 Hahaha :P
Såg många fina vorsthrar på träsket idag! :) Du är å duktig att träna! är det Pia Fors du går på kurs för?
Låtit hunden rusa av sig på tomten medan jag satt på altan och gotta mig i värmen. Blev sen snabbt påmind av meningen "ha alltid ett vakande öga på en scandinavian hound om du låter den vistas i din trädgård" sagt och gjort, hon grävde fallgrop i gräsmattan och såg allmänt stolt ut. Suck… :D
Har jobbat idag så har inte kunnat göra något med hundarna. Men mamma har varit ute och påtat i trädgården i flera timmar och då har Sally varit med och rusat runt och busat med kottar, så nu är lilla damen helt slut :)
Men imorgon blir det en ordentligt skogspromenad!
Medarbetare på Undulater och Burfåglar
Åh vad härligt du har haft det idag TS gillar bilderna mycket men mest gillar jag er ihop sicka sötnosar (bild 7) 🤗
Jag har jobbat idag, vovvarna har vart på 2 långpromenader med dotter o hennes kompis + hennes bonusmamma :)
Så vad jag har gjort med hundarna idag är inte mycket vart på 3 kortare rundor det är allt 😉

#13 Jo, det är Pia.:)
Målar och ritar porträtt på beställning.
Gör även armband och kaninselar.
Priser och info:
http://lans.blogg.se/tillsalu/
Mina auktioner på tradera:
http://www.tradera.com/finding.mvc/itemlisting?ftgnr=1175999