
Steriléseras eller ej?
Om man inte ska använda sin tik inom avel så kan man väl lika väl sterilesera henne, hur vanligt är det att dom får problem som med cancer o så om man inte gör det. Är det värt det att göra det? Är ju ett ganska stort ingrepp!
Hur har ni gjort med era töser där hemma?

Med labbetiken jag hade gjorde jag som så att då hon inte längre skulle gå i avel så kastrerade jag henne för att hon skulle slippa skendräktighet, livmoderinflammation och juvertumörer. Hon fick inga som helst problem efter operationen.
Det är skillnad på att kastrera och sterilisera. Vid sterilisering så knipsas äggledarna(tror jag det är) och tiken fortsätter då att löpa men kan ej få valpar. Vid kastrering så plockas livmoder och äggstockar ut och man slipper då även löpen.
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Tror att det är tvärt om, att det vid sterilisering är det stora ingreppet o det är då hela baletten plockas ut o det är det jag menar jag tänker på! Känns änna onödigt annars att göra nåt om det bara skulle vara för att hon inte ska löpa, det som intresserar mig just med detta är att hon ska slippa få inflammationer o tumörer! Men rätta mig om jag har fel!
Härlit att höra att ni inte fick problem efter op på er labbe, är lite nervös just för att något ska gå fel under operationen ( har varit med om det innan)!

Har jobbat hos en veterinär så jag vet att det är vid kastreringen man tar bort rubbet.
Visst finns det risker med alla ingrepp men det finns ju även risker med att inte göra ingreppet.
Vad var det som gick fel den gången då¨?
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Okej, jag ger mig!
Det var ingen hund utan en illertös!
Tyvärr hamnade vi hos en vet som inte visste något om illrar, vilket vi inte då visste! Hon blev kass efteråt o dom ville inte hjälpa oss, vände oss då till en annan mottagning där dom fick öppna henne igen o vet där undrade vad dom där innan hade haft för sig! Allt fanns kvar inne i henne o dom hade bara öppnat henne o "geggat" runt vilket ledde till cystor m,m. Lång story kort!

Aha då kan jag förstå att du är orolig. Att kasterar en hund både tik och hane är väl lite mera som en rutinoperation. Det är inte alls nått ovanligt och det görs väldigt ofta.
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

Tack för dom lugnande orden!
Det får bli efter semestern så jag får la höra av mig om hur det gått, men det ska nog gå bra, lite fjompi é man väl!
Fjompig får man vara när det gäller sitt djur =)

Då jag jobbade hos vetten så var jag lugnet själv med andras djur men om det gällde mina egna så var nerverna på helspänn så jag förstår hur de känns
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!