Hundar iFokus

Hundar

Etiketthälsa
Läst 511 ggr
isblixt
0

Diarré

Hej!

I onsdags avmaskade jag vår cocker spaniel flicka på 6 ½ månad med Banminth. I torsdags fick hon världens diarré som i princip bara bestod av slem och gegga. Hon kräktes också en gång. I både avföringen och kräkset låg det vita/gula hårda lite sega bitar av olika längd (???). Vad kan detta vara? Mask? De var rätt tjocka. Hon har inte ätit någonting som vi kan tänka oss ser ut som dessa bitar. En gång var det väldigt många bitar så vi borde ha märkt om hon svalt något så pass stort/mycket.
Vi ger henne sedan dess kokt ris med kokt torsk några gånger om dagen, samt Diarsanyl två gånger om dagen. Det har aldrig varit någon akut diarré, när hon var som sämst så gjorde hon ifrån sig precis som vanligt, två-tre gånger om dagen, bara det att hon hade diarré vid dessa tillfällen. Hon har sovit hela nätterna utan problem och har aldrig gjort ifrån sig inomhus. Nu när hon går på ris+torsk så bajsar hon max en gång om dagen. I övrigt är hon som vanligt, kanske pyttelite lugnare. 
Vi ska såklart ringa veterinären imorgon och höra med dom om det finns något mer vi kan göra… Min fråga är egentligen om någon här kan tänka sig förklara dessa vita/gula bitar? :)