Lagotto, ni som vet
Hej!
Undrar lite över denna ras. Jag har hört att lagotton är relativt mentalt instabila… typ, nervösa, ganska skälliga osv.
Stämmer detta på något sätt eller är det bara struntprat? Vad är era erfarenheter av rasen?

Jag har träffat en lagotto, som var på min skola, underbar individ! :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag har bara träffat en lagotto i hela mitt liv, på min skola det med. Det var en riktigt instabil individ, men jag har ingen aning om hur rasen är generellt :)
Myrtorpets Möss och Kaniner
Har träffat på två stycken, en var rätt snäll men agressiv mot andra hundar. Den andra avlivades för att den högg mot familjens barn bland annat. Dessa två har jag dock bara träffat som hastigast och hört detta från andra klubbmedlemar, så jag kan inte uttala mig så mycket egentligen.
Men tror det beror jättemycket på valet av uppfödare! Är säker på att det går att hitta trevliga och stabila lagottos, tycker de verkar vara så härliga hundar.
Träffade som hastigast en lagotto idag som verkade väldigt trevlig 
Annars tror jag det är en ras som växte lite för snabbt när den blev populär så det är ganska stor skillnad i mentalitet mellan olika hundar. Vet i alla fall att det fortfarande är en ras som har lite dåligt rykte på veterinärklinikerna.
Jag har en lagotto och har träffat flera lagottos, min lagotto är väldigt stabil och stressar absolut inte upp sig. Hon kan somna när som helst och var som helst om man kliar henne lite :P Dom flesta lagottos jag har träfatt och ickså varit väldigt trevliga, men jag har träffat någon som inte alls var det utan verkade jätte stressad och gjorde utfall och så vidare.
Dolly älskar alla hundar, har två kompisar med lagttos nummer 1 älskar också andra hundar, nummer två bryr sig inte alls även om en annan hund hoppar och skäller precis bredvid vänder han inte ens på huvudet.
Lagottos kan vara helt underbara men man får vara väldigt noga med kennel och kolla upp föräldrar djuren ordentligt!
// Nadja
Min fd pojkväns föräldrar hade en lagotto. Hon var lite små nervös och gick gärna upp i varv, kunde stressa upp sig för ganska små saker. Men hon var inte aggresiv utan visade oro genom att inte kunna vara stilla, gny och vara allmänt orolig.
Det stora intrycket jag fick av henne var att hon var väldigt ranglig eller hur man ska uttrycka det. Det var som att det där valpstadiet när de inte riktigt har koll på var bena tar vägen aldrig riktigt gick över på henne. Lite som en trasdocka :). Jag vet inte om det är något som är typiskt för rasen eller bara för henne.
Finns en lagotto på hunddagiset jag jobbar på, underbar tik! =)
Inte så social mot de andra hundarna dock, tyr sig mer till människor.
Jag har Lagotto :)
Nu skiljer sig aveln mellan länderna, här i Finland har jag inte alls stött på samma problem som sägs finnas i Sverige. I Sverige blev rasen alltför populär alltför snabbt, vilket ledde till en hel del dålig avel vilket förde med sig förutom andra brister, mentala svårigheter. I dagsläget är aveln mer balanserad men visst kan det fortfarande finnas dålig avel, dock vet jag att det även i Sverige finns flera bra uppfödare som hellre satsar på mentalitet och hälsa en t.ex. mycket utställningsmeriter. Så är man bara noggrann så är det inte svårt att få tag på en bra Lagotto, men tyvärr efterforskar inte alla så mycket som man borde. En annan orsak till mentala problem inom rasen är understimulans, Lagotton är en arbetande hund, får den inte vad den behöver så står man snabbt där med problem!
Är det något mer du vill veta om rasen är det bara att fråga på eller kontakta mig!
Lagotton kan vara en supertrevlig ras, men man ska vara oerhört med hälsa och mentalitet. Finns en hel del allergier, HD-problem i rasen och mycket skräpmentalitet. Är man noga och väljer med omsorg, kan man dock hitta en kanonhärlig arbetskompis.
Har en kompis som har sin 3:e lagotto nu. Har jobbat med narkotikasök (som arbete) och tyffelsök med sina tidigare två hundar och den 3:e utbildas nu till terapihund. Mycket duktiga hundar.
Tack så jättemycket för alla svar! Jag har träffat några jättetrevliga och några jättenervösa, det är nog som ni säger. Hittar man en bra uppfödare och socialiserar hunden från valpstadiet och då vänjer den vid människor, hundar biar osv så får man en fin hund :-)
När jag gick min utbildning så hade vi en helg med rasspecial, fick då höra att den "sönderavlats" en del (blivit populärare på senare tid) och fått sämre mentalitet pga. det. Det finns ju dock såklart bra hundar inom rasen!
Har själv träffat två varav den ena är väldigt rädd och osäker, den andra tror jag inte har några direkta såna problem men är väldigt livlig med mycket energi 
HundGlädje.nu - Hundkurser, Dogwalking och Fotografering.
För ökad kontakt och förståelse.
#11 Lite liknande kan de väl vara, men tycker Lagotton har mer personlighet, det går inte riktigt att beskriva, men Lagotton är verkligen personlig på något sätt, en Pudel är mer "bara en hund" enligt mig.
Är man bara noggrann är det inte svårt att få tag på en bra Lagotto, vet inte riktigt hur det står till med Pudelaveln i Sverige, men finns ju en del brister hos Pudeln också, men bara man är noggrann får man ju tag på en bra hund där också.
Jag tycker inte att pudeln är speciellt nervig (eller så har jag bara träffat på stabila sådana). Jag har själv funderat på både lagotto och Pudel och båda är härliga raser. För mig blev det en Pudel och jag tycker min har personlighet så det räcker, det är nog så man alltid känner om sin egna hund/ras när man valt rätt.
#13 Du har haft en Pudel också eller?
Aha
Jag tycker Pudel har väldigt mycket personlighet.
Jag har träffat två lagottos på hunddagiset som jag praoade på. Båda två var väldigt försiktiga och tillbakadragna individer. Den ena vågade komma fram och nosa om man bara satt där och hälsade på de andra hundarna, medans den andra morrade så fort man ens kollade åt dennes håll innan den lärt känna en bättre..
Jag har valt Pudel (stor) som min nästa ras, var inne på bland annat lagotto också. Men jag har träffat fler trevliga pudlar (och håller inte med om att de har lite personlighet), det finns ett större utbud och så tycker jag om pudeln mer rent utseendemässigt. Och visst finns det pudlar med rädslor och som är reserverade men som jag uppfattat det så är det inte i lika stor utsträckning. Dock får man förstås vara noga med val av uppfödare även där!