Halt Hund, tips på hjärngympa?
Tösen har gått o blivit halt. Var inne på sjukan med henne så nu får hon smärtstillande och antibiotika, var som tur var inget allvarligt men hon är ändå ordinerad koppeltvång i minst två-tre veckor till.
Nu när all rolig snö finns här!!! ;) Stackarn!
Har någon tips på andra roliga huvudaktiviteter för henne inomhus? Vi kör en del godis/leksaks-sök, lydnadsträning, få ur godis ur en burk/kartong, tugga ved till småflis osv.
Alla tips välkomnas varmt!
(Gnaga på is är också en ganska tillfredsställande aktivering! ;) )
Oj, jobbigt för tösen att vara stilla så länge
Ett tips är att köpa en kong om du inte redan har, fyll denna med leverpastej och något gott hundgodis och frys in. Sedan har hunden aktivering för en stund. Detta kan man också göra i plastmuggar eller gummiformar (finns typ muffinsformar i gummi) som man kan frysa in. Man tar givetvis bort plasten först om man använder plastmuggar
Lära in olika tricks som inte kräver så mycket rörelse, vet inte vad hon kan nu men det är bara fantasin som sätter gränser.
Kontaktövningar av olika slag.
Hm, ja det står stilla lite nu känner jag 
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se