Klövjeväska / vikt?
Beställde hem en klövjeväska till Sigge, och idag kom det. Blev en ruffwear. Den satt riktigt bra så jag är mycket nöjd.
Jag är lite nyfiken på hur mycket en hund kan bära i vikt?
Jag vet att man inte ska lägga i vikter från början, men om man tränar upp succesivt hur mycket bör en hund på 10 kg klara av att bära?
Nu i början kommer jag bara vänja honom att ha på sig den, och när jag märker att han är bekväm ska han få bära lite av sitt foder (som det är tänkt att han ska göra på fjällvandringen väskan är köpt till)
Är bara nyfiken hur mycket hunden kan bära, har inget mål att han ska bära jätte mycket
Lägger in en bild på Sigge i sin nya väska. (lite dålig mobilbild men man ser vad det föreställer åtminstonde
)
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
Aaw vad söt lilla Sigge är
Svaret på frågormna får någon annan ge dig! Jag har ingen aning o, hur mycket en hund på 10kg kan bära.
#1 Ja visst blev han söt?
Han blev lite stel och undrade vad sjutton jag tagit på honom. haha
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
Jag undrar hur mycket en amstaff på 27kg kan bära i en sån också, någon som vet? :)
\\\\\\\\\\\\\\\\_
Mvh Lilly - Sajtvärd på Bullhundar iFokus
#3 Vi får invänta svar
Har hört att det ska vara någon viss % av hundens vikt, men är inte säker.
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
Du kan börja med ca 10% av din hunds vikt. I början ska han bara bära vikten i max 5 minuter, öka tiden succesivt. När du sedan ökar vikten, lite åt gången (någon procent), så minskar du bärtiden igen till 5 minuter. Öka tiden succesivt, för att sen öka vikten igen. Fortsätt så till du nått hundens "målvikt". Din hund bör inte bära mer än ca 25% av sin kroppsvikt i slutändan.
Jag har själv en likadan väska till min sheltie. Ligger jättefint på och fördelar vikten jättebra! Sen går det ju även att lyfta hunden i handtaget vid hjälp av lite svårare passager etc. Koppelfästet på väskan fungerar toppen, och så är det ju insydda reflexer på oxå!!
Bifogar bild på min hund River med sin väska 
#5 Bra svar!
Då vet jag på ett ungefär.
Ja väskan verkar jätte bra, tycker det var toppen att det fanns ett fäste för kopplet också. Vi vill helst att han ska ha sele på sig när vi vandrar i fjällen och vi funderade på hur sjutton det skulle gå till om han hade klövjeväskan på sig. Men nu löste det ju sig.
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
Jag har en likadan klövjeväska till min hund. Jag tycker att den är den bästa på marknaden faktiskt… riktigt bra passform och bra med reflex, koppelfäste och handtag 
Mvh Linda! :)
www.valldes.bloggplatsen.se
Hej en fråga angående Klövjeväska, bygger hunden bra muskler på det om man tränar upp det som #5 :)
Max 10 % av sin vikt får den bära. Börja med betydligt mindre än så.
Jo, men bygger hunden muskler på det?
#10 Mitt svar var inte riktat till dig. Kan inte svara på det då jag inte provat själv. Jag förstår inte riktigt hur en väska på ryggen skulle kunna bygga muskler på hunden.
#11 om du bär en tung ryggsäck en hel dag utan att ha gjort det tidigare (eller på rätt länge, och utan att träna) kommer du att få träningsverk. Och jag antar att du vet vad som händer när man får träningsverk. Då är det ju muskler man bygger upp, om inte i axlar och armar. Samma sak med hunden, bara att hunden bygger upp ryggmuskler och andra muskler
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
hittade en länk, läsvärd :) står även hur mycket en färdigtränad, vuxen hund får bära och hur man tränar den
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
#11 här ser du vilka muskler som byggs upp :) http://vovve.net/Rastplatsen/display_message.asp?tid=6578085
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)