Hundar iFokus

Hundar

Etikettvalpar
Läst 1570 ggr
Rias
0

Valp med klåda! (Foderbyte)

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Min cocker spaniel valp på 12 veckor har klåda. Han äter fodret från sin uppfödare (royal canin medium junior), men jag funderar på att byta foder nu. Har ni något foder som ni kan rekommendera?

[Forest]
2
#1

VoH ett färskfoder eller barfa, vill man inte ge färskfoder eller råkost så är orijen ett bra torrfoder

Praefatio
0
#2

Tänkte också rekommendera VoH, Vom og Hundemat.

[Forest]
0
#3

Ts en sak till det kanske är skönt för dig o veta varför har valpen klåda är det pga fodret eller är det något annat, så jag hade någ kontaktat min vetrinär för att ta en närmare titt. Men jag skulle inte köpa något foder av dom utan är det någon allergi för foder så vet jag att VoH ofta funkar på allergihundar :)

dogg
0
#4

Hej, rekomenderar taste of the wild valpfoder, inte lika många ingredienser som i acana och orijen vilket gör att magen blir stabilare. Mycket nöjd med det även som vuxenfoder. Glad

Rias
0
#5

Tack för alla rekommendationer!

Jag har redan varit hos veterinären. Jag berättade innan att jag hade sett kryp på honom, men hon trodde inte att det var troligt att han hade någon ohyra. Jag har dock hittat ännu fler kryp på honom och jag befarar det värsta: loppor… Ska på återbesök nästa vecka igen :)

Men jag ska nog ändå byta foder senare även fast det visar sig vara loppor. Då jag inte riktigt är nöjd med detta.