Smeknamn!
Jag har så sjukt många smeknamn till min hund och jag hade tyckt det var kul om alla skrev vad ni kallar era hundar :D
Min hund heter Milo, sedan blev det Milosen, Milosken, Lousoy, Lousk, Losouybob, Losoymofob, Lousoymuff
Japp… fråga inte hur det har gått till xD
Hugo kallas Flugg, Fluggis, Tugg, Tuggis, Bebis eller vad som faller mig in, och lite beroende på av vilken anledning jag ropar på honom 
Min hund heter Kenzo kallas nusse eller keso:)
Min hund heter Molly men kallar henne ibland för Molly Mus Hus eller Mollsan, haha :D
Ronja kallas ibland för: Gunbritt, britta, birgitta. Hon lyssnar lika bra på Britta som på Ronja ;) Tycker såna namn är jätte charmiga. (kommer inte ihåg hur det började ;) )
Brownie - Brani, Bani, Bobo, Bobobrun, Bono, Bnani, Banani,
Tani, Tor, Torulf :D
Haha, har jättemånga smeknamn till min kille, men dessa är de vanligaste :)
Medarbetare på Supernatural och Hundparkour
@browniecolt på Instagram | http://browniecolt.blogspot.com/
Telma, 10, kallas dagligen för framförallt Pisen, men också Pemlan och Pemmelpisen.
Ester, 6, kallas FjantEster, FilliEster, Pesten, Fester.
Jackson, 1, kallas dagligen för kylskåpet (av uppenbara skäl, han är en 35 kgs amstaff och smidig som ett kylskåp). Lakson, Jacksonpoika, Laxen, Jalle, och Bumbibjörnen.
På bild fr. vänster: Telma, Ester och Jackson
Kingpin kallas främst för Pin men även, Pinto, Pinot, Pincett, ja lite olika varianter av Pin…… Kan kallas för vovven, hunden, hund1, knäppis, segis, finns säkert fler^^.
Sansa kallas främst just Sansa. Andra namn som förekommer; Sans, Sansi, sötis, lillan, hund2, säkert fler även här^^.
#8 Pin-Cett… haha 
Eros kallas oftast Polisen, ibland Polisfarbrorn och ibland bara Farbrorn
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar
Oj jag kallar alla mina hundar för monster det är nog det vanligaste jag säger men annars kallar jag Sara för Sara bara Miko för Mik Mik, och Toker och sen Tony för lillen, Boy och ton ton ;)
Jag kallar min mammas hundar som jag vaktar ganska ofta för skrik och panik hennes ena hund Pippi har ljudefekter till allt (högljudda ljudefekter) och Maya är extremt nervös av sig så då blev det skrik och panik. 
Uno heter och kallas endast för det :)
Mogge heter och kallas Mogge men kallas även för Mögen, haha.
Hittills har Yasha även fått heta Yash och Yash-Yash. Ja, bortsett från sånt jag kallar alla mina djur: Hjärtat, grisen, grodan, pälsklingen…
Medarbetare på Häxor.
En neuroatypisk blogg
obelix heter min och han kallas obe, oben, obelixen, bubben, älskling, gubbenubben, gosepose, bejbis, gossebosse ;) sen har jag säkert missat nåt!

