Rinnande ögon - foderbyte
Ögonen på vår 5-månader gamla Lhasa apso-valp rinner och ger rödbruna kladdiga märken under ögonen.
Håller pälsen riktigt kort i hela ansiktet, speciellt runt ögonen. Ögonroppar och tvätt med koksaltlösning har inte hjälpt.
Börjat funderar på om besvären kan bero på fodret. Gogglat - på flera olika ställen ges råd om att byta foder vid sådana problem. Info om att problemet avhjälpts just med foderbyte. Men inte någonting om vilket foder man bytt från - till. Skulle vara jättebra att få veta. Få tips om vilket valp-foder, vilket fabrikat som är lämpligt.
I dagsläget använder vi Royal Canin valpfoder - funderar på att byta till något -men till vad, vilket fabrikat?
Hoppas någon kan(vill dela med sig av sina erfarenheter.

De som jag pratat med som har hundar som haft problem med rinniga ögon där foderbyte har hjälpt, så har de bytt från torrfoder till färskfoder.
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!