Hundar iFokus

Hundar

Etikettövrigt
Läst 3742 ggr
jasmina.p
0

Hund kiss soffa/golv

hej hej, efter många försök och googel sökande så kollar jag med er här.

Jag hade en hund på besök som totalt kissade ner min nya soffa, det var en stor hund med mycket blåsa och en sån riktigt frän kisslukt från en hane.

blä och fy, Soffan står på ett parkett golv så på morgonen så hade det åkt in i springorna så nu luktar det både från soffan och golvet.  Soffan har inte någon avtagbar klädesel så vi ska pröva ångtvätta den men hur gör vi med golvet?

Tips på hur vi får bort kisslukten från soffan och golvet vore guld värt! Tack på förhand :)

http://liveforthemoment-jasmina.blogspot.com/
Bloggen om kaninerna, hunden och hästarna även allt omkring!

Praefatio
0
#1

Piss off och dylika rengörningsmedel tycker jag brukar fungera bra på golven. Det tar bort bakterier och lukt.

jasmina.p
0
#2

#1 Jag har prövat dem men kisset är ju liksom Ingrott så det sitter verkligen i, skulle behöva något som löser upp och tar bort kisset :)

Jag tycket piss off är super på färska kisspölar :)

http://liveforthemoment-jasmina.blogspot.com/
Bloggen om kaninerna, hunden och hästarna även allt omkring!

[Miiicka89]
0
#3

kontakta en lokal städfirma :) de lär kunna komma med bra råd.

Jetaime
0
#4

Finns ju även UrinOff.. tycker det är bättre än piss off:en… funkade på min matta, men det var mindre område liksom.

Vattnadal
1
#5

Håller med #4 Urine Off är bättre. Den finns för hund, katt och smådjur, bryter ner enzymer. Du kan spraya på massor, platsa in och låta det dra över natten. Syster gjorde så med kattkissad soffa, och de fick bort lukten helt efter 2-3 tuffa behandlingar.

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter