Hundar iFokus

Hundar

Etikettvalpar
Läst 752 ggr
[postmortum91]
0

Titta hit Eurasier/f.d. Eurasierägare

Hej, vår Sheldonvalp på 4 månader börjar växa till sig och få mer och mer päls. Pälsen på huvudet och över nacken är supermjukt och fluffigt, som på en vuxen eurasier. Men resten av kroppens päls är rätt strävt i jämförelse. Kommer det bli fluffigare och mjukare med tiden eller gör vi något fel?

Vi ger honom ett rått ägg en gång i veckan för pälsens skull och ger honom bara helfoder, ett bra helfoder. Filmjölk ska han egentligen få varje kväll men det blir perioder utan, när det är slut så tar de kanske en vecka innan vi faktiskt kommer ihåg att köpa mer.

[postmortum91]
6
#1

hahaha "Sheldonvalp", jag menade "vår Eurasiervalp Sheldon"

rebz
2
#2

Det brukar vara så på de flesta långhåriga hundar. Han är ju bara 4månader. Tar tid innan riktiga pälsen kommer fram och de börjar fälla all valppäls. Tålamod ;)

Kamera: Canon EOS 760D
Objektiv: Canon 10-18mm, Canon 18-55mm, Canon 24mm, Canon 50mm, Tamron AF 55-200mm
Blogg: http://www.jarnefjordfoto.blogg.se

[postmortum91]
0
#3

Okej, jag tror han har börjat fälla sin valppäls nu, han började fälla för 1 vecka sen typ. så jag hoppas det :)