Bitas.
Jag har en staffordshier bulllterrier valp, Och hon biter väldigt hårt , busar man med henne med händerna Så börjar man blöda. Hon busar med den andra hunden som jag har Och iblan skriker hon till för att valpen biter för hårt. Hur gör man för att få henne att sluta bita hårt? Vi säger ju åt henne och så men när hon blir för glad så biter hon lika hårt igen..

Hittade en riktigt bra artikel om hundar/valpar som biter/nafsar, där de beskriver både orsakerna och hur man kan träna för att få bort det.
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
och ett bra sätt är att sluta leka med händerna, så valpen lär sig at man inte biter i just händerna - vilket kan vara svårt om matte/husse använder just händerna för lek.
Anv'nd leksaker vid lek och lär valpen att det är dom som tänderna ska sätta i
Stoppa in en leksak i munnen på valpen när det börjar, och som tidigare skrev, sluta lek med händerna så slipper ni ju få massa sår. Ta bort valpen från den andra hunden när valpen börjar bita för hårt om den andra hunden inte klarar av att säga ifrån själv.
Mvh Linn