Hundar iFokus

Hundar

Etikettagility
Läst 4699 ggr
rebz
0

Nybörjare agility hjälp

Vill ha lite hjälp med grunderna i agility. Vad ska man tänka på till att börja med, vad brukar ni börja med, vad tycker ni är viktigast, hur burkar ni lära in vissa delar som tex slalom. Ja bomba på, lägg gärna upp videor eller bilder så är det lättare att förstå också.

Jag har ett hopp hinder, tre tunnlar (en lång två korta), ett hopp hinder med ring. Stolparna till hindren kan jag använda som slalom också när vi kommer dit. Jag har börjat lite smått och Bino tycker det är roligt ibland, vad jag tycker det ser ut som. Och han hoppar och springer genom tunnlar utan problem :). Men jag har ingen erfarenhet och kan inte så mycket så behöver vägledning.

Kamera: Canon EOS 760D
Objektiv: Canon 10-18mm, Canon 18-55mm, Canon 24mm, Canon 50mm, Tamron AF 55-200mm
Blogg: http://www.jarnefjordfoto.blogg.se

Tina
0
#1

Rekommenderar att du köper en bok som behandlar grunderna och inlärning, ex "Agility : träna och tävla med din hund" av Veronica Bache.

Livet med två australian shepherds
https://brukshundarnas.wordpress.com

rebz
0
#2

#1 Böcker ska definitivt läsas så småningom. Men har inte möjlighet att ta mig till bibblan i stan på iaf 1-2 veckor och har inte råd att köpa några böcker för tillfället.

Kamera: Canon EOS 760D
Objektiv: Canon 10-18mm, Canon 18-55mm, Canon 24mm, Canon 50mm, Tamron AF 55-200mm
Blogg: http://www.jarnefjordfoto.blogg.se

Maja2
0
#3

Grunderna… hmm .. jag kan tänka att grunden är att lära hunden vad hindren går ut på. Lär hunden tex att hopphindrena ska man hoppa ÖVER . Lägg inte till kommandoordet för snabbt, utan lär hunden att göra rätt FöRE du lägger till kommandot, tex HOpp.

Slalom är det hundar i regel har svårast att lära sig, därför att det inte är naturligt. Att hoppa, klättra och balansera, är naturligt … däremot att gå slalom, är klurigare. Det finns olika metoder att lära in slalom, sök på youtube så finns massor med filmer.

Beckibus
0
#4

Men man kan ju läsa på datorn ;)

Vila i Frid världens bästa Iza.

Med Vänliga Hälsningar 
Rebecka

*Medarbetare på mops.ifokus och sheltie.ifokus*

http://workwithpaws.blogg.se/

rebz
1
#5

#4 Klart man kan läsa saker på datorn. Om du länkar vart jag kan läsa tex den boken på datorn så :). Vill mest höra va de som kör agility har gjort, vad de tycker är viktigt, hur de lärt in saker. Visst har alla utgått ifrån en grund men de har alla tillämpat den på sitt sätt :)

Kamera: Canon EOS 760D
Objektiv: Canon 10-18mm, Canon 18-55mm, Canon 24mm, Canon 50mm, Tamron AF 55-200mm
Blogg: http://www.jarnefjordfoto.blogg.se

[Forest]
2
#6

Vad vi fick börja med var att lära Enja springa o hoppa på 1 hinder, sen när hon fatta vitsen det tog inte lång tid så träna vi in stanna (jag gick ett par steg o hamna gämnsides med hindret) o kör. Sen öka jag avståndet. Vi körde tunnlar dessa älskar ju Enja från början så de swicha hon igenom där vart träningen öka hastigheten + mitt avstånd lära in ordet "tunnel" och visa tunneln med handen. Balans körde vi platt där var träningen först springa sen stanna/sakta in mitten o slutet. Target körde jag med då det är enkelt o belöna rätt (vi har plastlock mindre som target där ligger levergodis) Det som är det viktigaste du ska tänka på och det är ha roligt sucka INTe o säg inte nej Bino för då är det lätt att han ser det som tråkigt. Vid fel var bara glad o så kör man om men traggla inte Flört Hoppas du förstår vad jag menar.