2 veckor?
Hej alla!
Jag är bara lite nyfiken! Hur mycket kan man se hur en valp kommer bli ungifär i färg osv när de är 2 veckor gamla?
Jag skulle åkt till uppföddaren när de var +3 veckor.. men det ska vara en stor utställning och det blir lite körigt.. så då tänkte hon om vi kunde byta tid.
Så det står mellan åka dit vid 2 veckor eller vid 4 veckor. Spelar det någon roll tror ni? Jag vill så gärna se tiken! Vill så gärna veta om hon kommer att få hamla hos mig ! :)
Valpar vid 2 veckors ålder är egentligen inget att titta på och jag skulle heller inte släppa in främmande att titta på valpar när dom är så unga (och knappt ens hunnit öppnat ögonen) - tiken ska vara ifred då för främlingar och det ska heller inte riskeras släpas hem smitta
Vid 4 veckor är dom lite mer att kika på och jag tycker det är okej ta hem folk (om tiken är trygg med det), men inte förrän mellan 5-6 veckor tycker jag valpar är mer "värda" att se på vad gäller utseende, temperament osv.
Jag skulle över huvud taget aldrig släppa in främmande människor till valpar förrän tidigast vid 4 veckors ålder.
Du har fått ett bra svar av #1 tycker jag
Dom flesta uppfödarna låter eventuella valpköpare komma och kika när valparna är runt 4-5 veckor gamla.
Nu vet jag inte hur det är med "din" ras hur dom ändrar sig i färg. Men när jag skulle köpa min bichon havanais valp så var det en tik i kullen som var helsvart. Idag är han typ leverfärgad/melerad på något vis. Lite häftigt 
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
#1
Tack för infon! =) Ja då får vi se vad vi ska göra antar jag.. Var så länge sen jag skulle hämta valp senast så allt detta har jag istortsätt glömt xD.
I annat fall så får jag åka dit och prata lite enbart osv :) Kanske att jag får ta 1 kort eller nått(har den snälla blixten med mig den här gången)
Vi får se antar jag :) Vill ju verkligen inte göra så att de blir sjuka! För jag har varit lite små förkyld nu ett tag…. hum…
Valpar vid 2 veckors ålder är typ små kravlande sköldpaddor utan form. be uppfödaren skicka bild istället och åk när dom är 4 veckor
Man ska inte heller hålla på lyfta så unga valpar i onödan mer än för max vägning om det behövs.
Här kan du scrolla ner och se hur liten en 15 dagars pomvalp är (och precis har öppnat ögonen) - inte mycket att se än
Jag hälsade på min valp första gången när han var tre-fyra veckor (kommer inte riktig ihåg om det var tre eller fyra). Han är av rasen papillon så de borde ju utvecklas i ungefär samma takt som pommar. Blev mer att jag myste och hälsade på de vuxna hundarna och tittade lite på valparna, men de låg mest bara där. Det gav inte så mycket att hälsa på de så tidigt alltså, kunde inte se personlighet eller nått. Men det var kul att få möta de vuxna hundarna. Hälsade på igen vid typ sex veckor och då var det mycket mer fart och personlighet. Så jag skulle nog vänta till fyra veckor minst!
Jag håller med 1, en valp på 2 veckor är en panka sover mest o äter, roligare o träffa 4 veckors valpar de är mera på benen då :)
Det är bestämt nu :) Jag kommer åka när de är 4 veckor :) Blir nog mycket bättre!
Men väntan dit kommer vara olidlig… Men jag ska ju köpa lite mer saker så det är lugnt..
Vilka typer av leksaker behöver man tycker ni? Vad ska de vara gjorda av? tänkte att jag börjar med 3 st och tuggben osv.
Vissa raser ändras i färgen hur mycket som helst under hela första halvåret, andra ändras mindre. Hur det är med just din ras får du nog fråga uppfödaren om ;)
Själv ska jag åka till "min" kennel och kika på valpar i sommar, inte för att jag ska ha någon utan bara för att jag vill. Då kommer jag åka dit när valparna är 4-5 veckor, vilket blir perfekt, för då vill de springa runt och busa lite, är otroligt söta osv.
När valparna är 1 vecka så är de ungefär såhär, och det är knappt någon skillnad när de är 2 veckor förutom att de är lite större och piper lite mer ;) http://khalil.se/kullar/v_2008/fotoalbum/HPIM0318re.jpg
Däremot, när de är 4 veckor, då kan de vara såhär söta :D http://khalil.se/kullar/v_2008/wahidah_bint_zala_scheherazade/DSC_0625.jpg
---------
Två glada salukis: https://www.instagram.com/ninniosterholm
#9
Ja kom på det själv :P Så ska åka nu när det är 4 veckor :)
Min vovves första leksak var en mjukis-nalle som var typ större än han. Den gilla han jättemycket, den kunde man dessutom jucka med när man blev lite äldre upptäckte han… Annars var en strumpa med knut på en väldigt rolig leksak. Fick med en pipleksak (en sån med svans) från uppfödaren också, eftersom det var hans favorit leksak. Fråga uppfödaren vad din tjej gillar för leksaker!
Och justja, när det gäller leksaker, kolla på Ikea!
Jag har köpt några sådana här till Wahidah: http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/00159542/ Trots att de är mjuka som gosedjur och tokbilliga, så håller de i evigheter. På något märkligt vis har de första hon fick inte gått sönder trots att hon fick dem redan när hon var 9 veckor gammal.
Sedan har de så här fina pipleksaker ;) http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/40212892/
Mycket kan man göra själv hemma också. Fläta rep, sockor som någon tipsat om osv. Det viktiga är att det inte ska vara möjligt för valpen att få i sig farliga saker som lossnar från dem, men det är nog lite onödigt att ens nämna :p
---------
Två glada salukis: https://www.instagram.com/ninniosterholm
12 bra tips Enja har oxå kvar sina ikea-leksaker ikea musen är helt hel än här oxå mycket poppis är den oxå :)
Hejsan Surina
Jösses, ska du behöva vänta ända tills 4 veckor…! Vilken pina…!
Men det är det värt. Då går valparna och har börjat bli hund och tänderna har kommit för en vecka sedan, så dom har dom lärt sej använda i nagelbanden i tårna på folk.
Jag har ett tips på leksak. På dom flesta djuraffärerna så säljer dom pipleksaker utan stoppning i. Såna brukar hundarna älska. Finns små rävar, harar, ekorrar och andra modeller.
Jag tycker nästan det är lika spännande som dej , det här. Du har verkligen lyckats dra med mej.
Har inte uppfödaren någon liten bild man kan få kika på.
#14
Ja det är en pina :( Men det kommer vara värt varjenda sekund!
Ska genast leta reda på de nästa gång jag är inne ! :D
Det tar jag som en komplimang ! :) nee tyvärr XD Vill också se valparna!
14 Låter som det är road Kill leksak du tipsar om? det finns billiga på ÖoB med mycket billigare än vanliga djurbutiker 
#16 Bra tips
Jag skulle vilja råda dig till att inte köpa för mycket leksaker, inga dyrbarheter i alla fall. Din valp skulle mycket väl kunna vara en leksaksdödare, det har mina varit
Här har det varit många tomma toarullar, jag har tagit gamla jeans och lakan och klippt i långa remsor som flätats ihop till roliga ringliga rep, tidningspappersbollar osv.
Se till att ha tuggisar i olika form, smak och tuggmotstånd, så valpen kan testa vad den gillar.