
Hund krossad av hiss!!!!!
http://www.gt.se/nyheter/1.1444487/thomas-sag-sin-hund-krossas-av-hissen Stackars lilla vovve.
Men gud så fruktansvärt.. jag är alltid lite nojig när jag åker hiss med min vovve, ser alltid till så han sitter längst in i hissen, innan jag trycker. Märkligt, verkar inte som det fanns någon nödstopps-knapp i hissen i artikeln? Eller så var det bara luddigt formulerat. Måste kännas helt fruktansvärt för ägarna..
usch vad hemskt
blev alldeles tårögd när jag läste…
/Ingalill
*Personlig ägodel till 2 söner, 1 katt och 1 hund*
Medarbetare på Singelföräldrar och mobiltelefoner
Vilken hemsk upplevelse!
Hissar är läskigt!
Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆
Stackarn! :(
Medarbetare på Agility Ifokus - Välkommen in! 
Normal is an illusion. What's normal to a spider, is chaos to a fly.

I såna här fall är jag glad att vi inte har någon hiss här i huset. Går med glädje upp/ner för våra 3 trappor.
Vilken hemsk och traumatiskt upplevelse, sänder mina tankar till familjen.
Medarbetare på: Brukshundraser, http://tavlingshundar.ifokus.se, http://bullhundar.ifokus.se/
Min hemsida: http://nikkishundar.wordpress.com/

Gud va hemskt.. Kan bara tänka mig hur de mår..
Jag är alltid lika "skraj" när jag går in och ut ur hissar men allra mest när man ska kliva på och av tåg/tunnelbana..

Usch va fruktansvärt! Stackars hund, och stackars familj 
~Quila Roze~

Ja, jag tycker också det är fruktansvärt. Tänk om den inte krossade nacken utan kvävdes sakta. Det stod att matten försökte skära upp halsbandet osv. Jag undrar om jag inte skurit upp det med våld ändå och riskerat att skära vovven lite men då få en levande hund. Svårt att säga hur pass hårt det satt iofs. Man ska väl inte sitta här och döma och kritisera dom gjorde nog så gott dom kunde. Trist iaf.
att man ens kan skriva så
"Det kanske verkar löjligt, säger Alexandra. Men husdjur blir ju som en del av familjen."
Vadå löjligt? vadå "som" ??
"Nu ska ägarna tala allvar med hyresvärden om den farliga hissen."
Så hade man inte sagt om det var en människa som dött i olyckan, då hade man stämt eller nån åkt i fängelse.

men fyy så fruktansvärt…..
//L
Usch så hemskt! :(
Men fanns det verkligen ingen nödstopp? De finns det väl i alla hissar?? :S
Mvh Jenna
Ellerhur, rätt konstigt.

Åh fy :( Stackars hund och familj!
Jag åker aldrig sådana hissar där dörrarna går igen av sig själv, min kussin blev illa klämd när vi var små, därför åker jag bara hissar med gångjärnsdörr!
Men domdär dörrarna ska ju ha stoppskydd, ifall nått är i vägen så ska dörren stanna och öppnas igen.
Fy va hemskt! Vilka skuldkänslor jag skulle ha!
Vila i Frid världens bästa Iza.
Med Vänliga Hälsningar
Rebecka
*Medarbetare på mops.ifokus och sheltie.ifokus*
Har hört om liknande historier förut - de få gånger jag åkt hiss med hund ser jag alltid till att hunden går in först och HELA hunden och kopplet är inne först. Men överdrev inte artikelskrivaren? Ena stunden blev hunden krossad av hissen, sedan blev han strypt av kopplet? Tragiskt i vilket fall som helst.
Det är tyvärr inte första gången detta händer och man måste vara oerhört noga med att ha kortat koppel på hunden i hiss för att slippa riskera en sådan här hemsk sak 