Hundar iFokus

Hundar

Etikettövrigt
Läst 2941 ggr
jollycox
0

chipkastrering

Vi har kastrerat vår yngsta hane för exakt en månad sen. Jag har läst att testiklarna krymper på endel men när börjar dom krympa om dom krymper?

"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin

[Empisen]
0
#1

Det tog ett tag innan min hunds "påse" drog ihop sig helt, var som ett russin först så att säga, ett bra tag. 
Men idag är helt platt Flört

jollycox
0
#2

Okej. Puttar ifall någon mer har chipkastrerat hanhund.

"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin

fidojunior
0
#3

Kommer inte riktigt ihåg, ett par månader säkert. De försvann nästan helt haha. :P

Hälsningar Olivia

Titta gärna in på min blogg

[Clifford & Dizzy]
0
#4

Har chipkasterat min hane idag. Veterinären sa att det tar ca 6 veckor innan full effekt uppnås.

Erika89
0
#5

Det tog 5 veckor på min hane innan effekten började att synas.

Tror att det är lite idividuellt.

[hyperiion]
0
#6

Chipkastrering? visste inte att de på verkade bollarna på hunden:P Men hur ofta måste man fylla på det? Ni som gjort detta. Hur tycker ni att det har funkat? Är ni nöjda med resultatet?

fidojunior
0
#7

Chipet innehåller ett ämne som gör att testeronet försvinner, i början ökar testeronet så hunden kan bli jobbig men sedan ska det försvinna helt. Så beskrev min veterinär det. :P

Jag tycker det fungerade bra. Anledning till att jag testade det var för att mina två hanar plötsligt rök ihop så fort de såg varandra. De båda blev lugnare, slutade med att stirra ut varandra, de luktade inte lika mycket ute, den ena (Fido) slutade zick-zacka på promenaderna och den andre (Junior) hade mycket lättare för att koncentrera sig på mig utomhus.

Chipkastrering brukar man oftast göra för att se ungefär hur hunden skulle bli om den kastrerades på riktigt. Har för mig att det inte är bra om man gör det för ofta men kommer inte ihåg varför. Men det blir ju billigare i längden om man kastrerar på riktigt. 1000-2000 kr betalade vi för varje chip och det höll i ca ett halvår.

Hälsningar Olivia

Titta gärna in på min blogg

[Clifford & Dizzy]
0
#8

Ska hålla mellan ett halvår till ett år - det är individuellt (det brukar vara längre på småhundar).

Vi fick betala 1200:- Man kan göra om det men är det en ung hund så blir det ju ganska dyrt… med en till två gånger om året.

Vi har satt in det på test. Faller det väl ut blir det troligtvis på riktigt när effekten minskar.

[Empisen]
0
#9

Oj, missade rubriken! Skäms
Hugo är ju inte chipkastrerad….

jollycox
0
#10

Kan meddela att hans kulor nu är ca hälften så stora än dom var förut. :)

"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin

[Forest]
0
#11

10 :) och allt verkar funka bra? :)

jollycox
1
#12

#11 Jodå allt funkar bra. Han är betydligt lugnare nu än innan.

"Weather forecast for tonight: dark." ~ George Carlin

[Forest]
0
#13

12 va skönt Glad