Aktiv Sällskapshund (Vilken ras?)
Jag är 16 år gammal (18 vid köpet) och har en del hundvana. Jag har varit hundvakt en del och hade en blandras som tyvärr inte hade så bra psyke, i några månader. Har även hundlektioner i skolan. :) Det finns och kommer fortfarande finnas barn under fem år i familjen, så det kommer bli en familjehund.
Jag vill ha en trygg och lugn hund, som kan vara med mig i stallet, och kunna vara lös mycket. Har ingenting emot pälsvård. Vill dock inte ha en för svår hund eftersom det är min första helt egna. Jag kommer aktivera den genom promenader och cykling, samt agility och lydnad, vilket jag eventuellt kan tänka mig att tävla i, men det är inget krav, och gå kurser med den. Jag kommer troligtvis ha med hunden på hundlektioner i skolan bla, så den ska helst inte vara reserverad mot främlingar. Jag har inget emot om den vaktar hemmet lite, och varnar om det kommer inkräktare. Dock kanske det är svårt att ha en hund som inte är reserverad för främlingar om den samtidigt ska vakta? Vakthund är inte så viktigt, den egenskapen kan jag tänka mig att tänka bort! Jag kan även tänka mig att ställa ut hunden!
Jag har varit på en del hundutställningar och kollat in några raser redan.
Några raser som jag har funderat på är bla:
Schäfer - Blandrasen var en schäferblandning så är lite kär i rasen. :)
Staffordshire terrier - Dock ingen agility/vakthund
Australian Shepherd - För lite aktivering för en aussie kanske?
Golden Retriver -
Kooikerhondje
Sheltie - Bra agilityhund
jag tycket du ska köra å en golden för det är en bra nybörjar hund samt en allt i allo hund :D
Staffordshire bullterriern är nog en av de sämsta vakthundar som finns, skulle jag vilja säga. De släpper gärna in vem som helst, bara de får lite gos i utbyte.
Agility däremot är inga problem bara hunden vill. Sen beror det i och för sig lite på kroppsbyggnaden också, de riktigt låga och musklade tar sig nog inte långt på ex tävlingar. Men det finns mer högställda och slankare staffar också, äger själv en tik på 42cm som är en väldans smidig fröken och som jag själv kommer börja träna agility med till sommaren.
En Cavalier king charles spaniel?
Har en tik här hemma på lite över 1 år, som jag tränar Agility, sök, spår och lydnad. Det är en mjuk och lugn ras, jätte lättlärd och smart.Inte alls mycket pälsvård. Rasen klarar av väldigt mycket,långa promenader och mental träning men kräver inte det varje dag utan nöjer sig med så mycket som du orkar med. Min tik har mycket spring i benen ute,älskar att springa av sig men inne vill hon inget hellre än att mysa och ligga bredvid mig.
Min tik är mer människokär än hundkär, dvs hon hon hellre fram till en främmande människa än att springa fram till en okänd hund. 
Men jag har henne lös ofta och hon går fint bredvid utan att bry sig om folk, så det går att träna in.
#1 - Jo, golden har min systers pojkvän haft, och den rasen är väldigt mysig!
#2 - Jo jag vet det om vakt, haha. Är väldigt nerkärad i rasen, så får väl se. Det är den ras jag kollat mest på hittils, och har träffat många trevliga exemplar. :) Aussie blir väl understimulerad av det jag sa att jag kan ge hunden, eller? Om du har någon erfarenhet om den rasen…
#3 - Jadu, har aldrig riktigt fastnat för den rasen, men det kanske jag borde kolla närmare på. Tack för förslaget! :D
#4: Har ingen erfarenhet om Aussie, så det kan jag tyvärr inte svara på. 
#4 det blir lättare att säga om den passar elr ej om du kan säga på ett ungefär hur mycket mental stimulans & fysisk motion/promenader hunden kommer få per dag (timmar). Även så kan aussin va reserverad..(vallhund) min kompis aussie av arbetslinjerna är det iaf och dom tränat stenhårt på miljöträning så den har ju blivit mindre reserverad men den är frf reserverad mot nya människor men det är väll individ till individ, vissa är mer andra mindre.
// Hannah
#6 - Hur mycket de är reserverade hänger ju mycket ihop med individen också. Hur mycket tid jag har vet jag främst när jag vet om det blir nästa eller näst nästa år jag köper hunden. Finns två alternativ.
Antingen kommer jag få ha hunden på heltid på skolan (detta är i dagsläget förbjudet, men elever försöker få ändring på det). Då kommer det bli en lång morgonpromenad, sedan hundgård/hundstall medans jag har lektioner och så rastar jag den regelbundet självklart. En längre promenad mot lunch och sedan på eftermiddagen så blir det aktivering samt långpromenad på 1-2 timmar!
Har jag den inte på skolan blir det hunddagis för den under dagarna, och sedan blir det en långpromenad på 1-2 timmar på eftermiddagen, om jag inte väntar helt tills jag gått ur skolan. Det mest ultimata just nu är att köpa hund om vi får ta med den till skolan, då jag bor där. Får börja pendla om jag inte får det annars, om jag inte väntar med köpet dvs..
Så ja, två-tre h promenader om dagen, utöver någon timme lek och hjärnstimulans blir det. =)

Jo en aussie kommer bli understimulerad av det där!! det är ingen ren sällskapshund. Självklart finns det olika individer men det är min åsikt.. Schäfern också, tror attd en kommer bli understimulerad.. Du borde fråga på Brukshundar.ifokus om dessa raser då det är där de håller till.. Mitt personliga val är sheltie..
Kooikern kan det finnas mycket jakt i och vill du ha det så kan du lika gärna ta en Tollare och tollaren är retrivernas BC..
Annars så jag har en Pudel som jag tränar allt med och det funkar jättebra med allt dock är det mycket pälsvård men det blri på rutin tillslut. Det viktigaste är att vänja in dem vid det på rätt sätt bara!
Kollat in lancashire heeler ?
Lagom liten smidig storlek, fartfylld, förig, lättlärd och jäkligt rolig
eurasier? :) dom kan vara lite reserverade, men det får man träna bort. sen är det inte världens bästa agillityhund, men lättlärd är den :) en jättego ras som inte kräver mycket
Sajtvärd på Akvarieräkor ifokus och m_edarbetare på Agility ifokus
_(f.d MelvinMimmiLufsen)
#8 - Jo, det var ju det jag tänkte, att en aussie blir understimulerad.
Tack för tipset, men jag vill inte ha en Pudel. Så Kooiker har mycket jaktinstinkt?
#9 - Ja, men ärligt talat tycker jag de är ganska fula.
Fastnade aldrig för rasen när jag läste om den heller, tyvärr!
#10 - Tack för tipset! 
Är det någon som har erfarenhet om någon setter, tror ni att en skulle klara sig hos mig? 
Tollare eller Border Collie kanske?
Aktiva kloka hundar som gillar att vara med på allt.
Zabelle
Golden, som redan nämnts, kunde kanske vara något. Annars, har du kikat på svensk och finsk lapphund? Tycker även att cavalieren låter som ett bra val.
#12 De raserna passar absolut inte in på det TS är ute efter.
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Jack Russell, foxterrier eller borderterrier?
#12 - Nej, de passar mig inte alls!
De skulle bli så understimulerade.
#13 - Jo. Golden eller labrador blir det nog isåfall. Jag kan tänka mig att hoppa över agilityn också om jag hittar en hundras jag verkligen fastnar för som inte är någon vidare bra agilityhund! Lapphund är nog inte rasen för mig tyvärr.
#14 - Ja, terrier har jag tittat lite på. =) Dock blir det ingen jack russel, har dåliga barndomsminnen. Enda rasen jag faktiskt inte vill ha i närheten av mig, blev hundattackerad upprepade gånger som liten av den rasen. D:
Om jag tänker bort agilityn lite så har jag dessa raser jag funderar på;
Och hittar jag en hundras som behöver lite mer motion än vad jag skrivit ovan, så är det klart att jag kan tänka mig det, inom rimlig gräns dvs. 
Golden eller Labrador
Dalmatin (hört att de är svåra nybörjarhundar från många håll, och att de är lite bångstyriga, någon med erfarenhet?)
Sheltie
Canaan Dog (Vet dock inte alls mycket om rasen, erfarenhet någon?)
Pinscher <- Vet inte så mycket om den rasen, ska läsa mer om den.
Rhodesian ridgeback <- understimulerad? :)
Kromfohrländern