Hundar iFokus

Hundar

Etikett: träning-och-inlärning
Läst 2428 ggr
toodiloo
0

Går åt mycket godis vid träning...

Hej!

har ni några tips på hur jag ska få min hund att hålla vikten trots lydnadsträning? Just nu går det åt väldigt mycket godis och trots att jag ger små små bitar av nyttigt godis har jag märkt att hon går upp i vikt.. Hon äter 2.5 dl mat om dagen så känner inte att jag kan ta så mycket därifrån, eller kan man det? Kan man ex träna med hela middagen? Känns lite taskigt men det kanske går…

Min hund har lätt för att gå upp i vikt och jag har kämpat hårt för att få ner henne 2 kilo för ca ½ år sen..

russin
0
#1

Går det åt mycket träningsgodis, måste du dra ner maten. Antingen ger du maten som belöning eller annat.

Själv utfodrar jag med färskfoder, men hundarna får bara halv ranson då jag ger mycket matbelöning vid träning och använder då torrfoder som belöning (eftersom dom äter färskfoder, så gillar dom torrisar som godis).

Skulle jag inte göra så skulle dom rulla framFlört

Lorita
0
#2

för länge sen hade jag en Tax som skulle omplaseras (döds bo) han skulle både ner i vikt uppfödd på winerbröd och lydnadstränas.

jag tog bort all vanlig mat helt och han fick jobba för varje gram mat han fick äta, han blev en lycklig, lydig och smal Tax som gjorde allt för att få sitt godis.

Ta och lägg dagsransonen i en skål och låt sen hunden jobba för merparten, få hunden jobba för allt så har den varit en riktig varg den dagen, hundar mår bra av att jobba och tänka.

Med vänlig hälsning Lorita
Sajtvärd för Konstnärer, Welshponny och Westernridning




toodiloo
1
#3

ok, då får ja göra så helt enkelt… om vi tränar upp all mat får jag ge henne en morot sen till middag kanske?

sofiabruse
0
#4

#3 Annars kan du kanske skiva morötter och ha som godis? Om du inte vill ge henne av hennes mat?

Lorita
0
#5

dom ska vara lite hungriga och taggade för uppgiften en hund är en varg och vargen går normalt dagar innan den fäller ett byte och jobbar för varje mumsbit den får.

#3 riktigt bra tänkt

Med vänlig hälsning Lorita
Sajtvärd för Konstnärer, Welshponny och Westernridning




[Ronon-m]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#6

Till ett träningspass så räcker det gott med 2 köttbullar! Du har köttbullen precis under pekfingret i handflatan och lägger tummen över, så sätt kommer hunden bara åt att slicka på godiset och den blir lika nöjd för det! Har den tur kanske den hinner bita loss en bit.. Så kör jag med mina hundar, de bilr lika nöjda av att få slicka på den nån sekund som att få äta en stor bit. Sen blir de inte tjocka eller tröttar på godiset heller :)

Lägger upp en bild här så du förstår hur jag menar, fast här håller jag i ost. Det fungerar med alla godias att göra såhär.

Maja2
1
#7

#6 Det där kan nog funka ibland, men för att få ett stabilt moment vid träning, så kan det vara en stor fördel att kunna belöna lite olika, dvs inte från handen hela tiden. Ibland i en skål som står lite längre bort, ibland genom att man kastar en godis, ibland till och med spottar en godis. Gör man så, så minskar risken att du får en hund som helst vill hålla kontakt med godishanden :)

[Ronon-m]
0
#8

#7 Ja men absolut ska man inte alltid beröma och ge godis på samma sätt! Det gtör inte jag heller, men när hon väl ska ge godiset med handen så är detta ett jätte bra sätt att göra det på :)

[Ronon-m]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#9

Och här jobbar hunden med att få tag i en bit ost:

toodiloo
0
#10

Jo, frågan är om motivationen vid lydnadsträning är på topp om jag har morotsmynt att erbjuda? Riktigt så långt har vi inte kommit än.. ;)

Att ha en godis i handen bara sådär tror jag inte på, dessutom är min hund väldigt gjupsk..

Tror nog att jag får använda all mat som träningsgodis isåfall, iaf dom dagarna vi tränar mkt..

Stormblomma
0
#11

Njee, jag hade nog valt bort metoden att bara låta min hund slicka på godiset i handen. Dessutom vill jag ju inte ha en hund som går och slickar på handen under lydnaden, det blir avdrag direkt.
Kan dessutom lova att mina hundar inte skulle vara "lika nöjda för det" ;)

Det är naturligt för hundarna att jobba för sin mat. Inget konstigt alls. Min tik har också lätt för att gå upp i vikt så de dagar vi tränar mycket får hon sin mat som träningsgodis. Finns inget elakt i det, hon behöver ju inte gå mer hungrig? :)

Sedan går det ju att tänka på Vad man ger för träningsgodis. Kyckling är ett väldigt bra alternativ till smal belöning. Kycklingköttbullar och kycklingkorv är ju även Lite smalare :) Och är hunden glupsk kan du ju försöka med grönsaker och dyl också! Kanske var 5e godis?

Med vänliga hälsningar
Sandra och flocken

http://wingforsflocken.blogspot.com/

Elshira
0
#12

Om hunden tycker att den vanliga maten är lika god så är det bara att använda den istället för godiset! Det sitter ju mer psykiskt i att få en belöning, så många tänker inte direkt på att det inte är just "godis" (om de inte är vana att få något sötsliskigt godis väldig mycket).

Portionera upp maten som hunden ska få över dagen, ha det när du tränar och lägg det som blir över i matskålen bara :)

Hakuna matata!

toodiloo
0
#13

Ja, jag väljer bara nyttigt godis :) Gurka gillar hon faktiskt, kanske ska testa med det.. Jo, jag tar ju av maten när ja tränar men eftersom hon bara får en dryg dl så försvinner det rätt snabbt… Kanske inte hemma när vi tränar korta pass men i onsdags var vi iväg o tränade för instruktör och jäklar vad min påse tog slut snabbt :S Vi fick tömma fickorna på allt vi hade :D

russin
0
#14

Men får hon 2,5 dl per dag - så är det bara lägga undan 1,5 dl till träning och ge en halv deciliter vid matdax (om man ger två gånger per dag) för att ge något i skålen. Då är ju mängden densammaGlad

toodiloo
0
#15

mm, det är så det får bli :)

Anibaz
0
#16

När jag tränar brukar jag göra iordning en skål med en tredjedels torrfoder, alltså en tredjedel av middagsransonen, och sen små gurkbitar, morotsbitar, korvbitar och leversnittar eller liknande.
Funkar jättebra på mina, och dom blir mer taggade när dem inte riktigt vet vad för gobit som kommer.