Hundar iFokus

Hundar

Etikett: övrigt
Läst 4270 ggr
[PrinsTheosSkötare]
0

Kan man ha 2 så kan man ha 3?

Hej!

Jag har 2 hundar men är sugen på en till.. Såå jag undrar är det någon skillnad från 2 till 3?? :)

Maja2
1
#1

Klart det är skillnad på 2 eller 3, det är ytterligare en individ som ska ha sin del av dig :)

Har du 2 av samma ras och tänker skaffa en tredje av samma, eller är det olika?

Lojs
0
#2

Jag tycker att steget från 2 till 3 är mycket större än steget mellan 1 till 2 faktiskt. 3 Blir så ojämnt, kan vara svårare att få hundvakt, det är mer opraktiskt när man tränar med en i taget och koppeltrasslet blir värre. ;) De kan även få mer jobbiga "flockbeteenden" när de känner att de är en liten flock, lite beroende på rasen och individerna, typ trigga varandra att skälla, slå ihop sig mot andra hundar och sådant.

Jag vet många som håller med mig om det, att två är lagom, men tre kan liksom kännas som en för mycket. (Steget från 3 till 4 är inte lika stort det heller)

Men om man som jag tävlar och gärna vill ha två tävlingshundar så betyder det ofta att man behöver ha tre hundar, 2 som tävlar och 1 som antingen är unghund/valp på uppväxt eller pensionär.

Men visst, har man en lugn, lätthanterad och allmänt praktisk ras så är det säkert inte så farligt att gå från 2 till 3.

"If someone ever says "-You don't need more aquariums." Stop talking to them, you don't need that kind of negativity in your life." ;)
Medis på akvariefisk.

[PrinsTheosSkötare]
0
#3

Nää jag har en border terrier och en sheltie :)

Sheltien tävlar jag i agility med och det skulle jag vilja göra med bordeterriern med men han har blivit på hoppad av lösa hundar 3 gånger när han var valp, och nu är han rädd och försvarar sig så fort någon hund kommer nära :( Men vi håller på och träna bort det. Så man kan ju inte ha med han när vi ska träna/tävla agility :( Därför vill jag ha en till hund att köra med :) Helst en border collie för de har så mycket vilja och energi! :D

Maja2
3
#4

#3 Har du något som helst problem med en av hundarna, så rekommenderar jag dig att vänta med att skaffa en till, tills problemet är löst helt.

[PrinsTheosSkötare]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

#4 Vi hade terriern först och han är 7 år nu.. Så vi har försökt ett tag nu och gått på alla möjliga kurser men inget har funkat men nu har vi hittat ett sätt som funkar och gör det bättre och det har gjort STORA framsteg, men problemet kommer aldrig att bli helt löst. Sheltien är 3 så vi har ju redan skaffat en till fast terriern haft problem och de funkar jätte bra tillsammans! Så på så sätt tror jag inte det kan bli något problem och det brukar gå bra att möta hundar när man går med 2 hundar så på så sätt kan det heller inte bli något problem.. Men oftast brukar vi gå 2 och ta en varsin hund ;)

Maja2
0
#6

¤5 ok :)  Är ni flera som hjälps åt så är det ju betydligt lättare, jag är ensam med mina 3 :)

[PrinsTheosSkötare]
4
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#7

Här e de..

Rafflan
1
#8

Border collie är en extremt krävande ras och nöjer sig inte med agillity som aktivering ;)

Loveradio
1
#9

#3 Om du skaffar en BC, ska du valla med den?

/Mvh Sara - Sajtvärd på Dokumentärer
Medarbetare på Bullhundar
Besök gärna min blogg: loveradioblog.weebly.com

Becca-
1
#10

#3 Då antar jag att du ska valla ganska mycket med den va? Flört

Spotifys
0
#11

Håller helt med det #2 säger att steget från 2 till 3 är mycket större än från 1 till 2.

[PrinsTheosSkötare]
0
#12

Jag kanske skulle valla med den. Jag känner två med border som har får som de vallar på, så jag får säkert valla med dem…! Är ändå hos de ofta och hjälper att ta hand om en häst såå.. :)

Lucifer06
0
#13

Steget mellan 2-3 är stort…
Däremot 3 och uppåt då är det lätt!
Eller, det var det för min familj i alla fall. Glad

Här hemma har vi 6 stycken och en 7e påväg… Tungan ute

http://www.eyeam.se

Beckibus
1
#14

Ska bli spännade att följa.!

Om du nu vill ha en aktiv hund råder jag dig att köpa en till Sheltie ist för en BC, då sheltin är lungnare och även kan ha vallinstinkter. En border collie kräver MASSOR med träning och inte bara valla en gång i veckan utan var/varranan dag. En border ska man helst ha en utav ( tycker jag) då det blir mindre träning för ALLA hundarna i omgivningen. Bordern kräver mkt och det gör terrier och sheltie också, inte fullt lika mkt men de behöver ju sin ensamma tid med dig ändå..

Hoppas att du hittar en ras som passar in i eran flock..

Vila i Frid världens bästa Iza.

Med Vänliga Hälsningar 
Rebecka

*Medarbetare på mops.ifokus och sheltie.ifokus*

http://workwithpaws.blogg.se/

[PrinsTheosSkötare]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

Jag kan inte valla var/varannan dag.. Bara typ 1 gång i veckan..

Men jag har fasnat för bordercollien då dem är så snabba, smidiga o alerta på agilitybanan o det verkar så härliga att köra med! (Har testat med kompisarnas hundar) Vet att det ärväldigt aktiva och behöver "arbetas" med mycket..! Självklart kan ju sheltiesar också vara snabba o smidiga mm.. Men jag har nog fasnat för BCn ändå.. FAst det skulle inte sitta helt fel med en sheltie till heller :D

Lojs
0
#16

Det finns ju fler largeraser som är snabba och smidiga med. Typ aussie och kelpie, och ingen av dem kräver vallning på samma sätt som en bc.

"If someone ever says "-You don't need more aquariums." Stop talking to them, you don't need that kind of negativity in your life." ;)
Medis på akvariefisk.

Beckibus
1
#17

#16 Fast aussien behöver i stort sett lika mkt träning som en BC… Glad

#15 Nej en shelite kan man ju ha många av..

Vila i Frid världens bästa Iza.

Med Vänliga Hälsningar 
Rebecka

*Medarbetare på mops.ifokus och sheltie.ifokus*

http://workwithpaws.blogg.se/

Rafflan
0
#18

Kelpie lätt som ett bra tips, riktig arbets hund, som är snabb och kräver en hel del, men det måste inte vara vallning, utan även spår kan funka :)

TS, som jag fatta det är du ganska ung = ingen garanti hur din framtid ser ut, så du vet inte att du kommer ha fårbode i din närhet dem närmsta 12 åren som kan låta dig valla hans/hennes får

Lojs
0
#19

#17 Både aussie och kelpie är krävande i ungefär samma nivå som en bc, men de avlas inte på vallningen utan man kan välja vilka aktiviteter man vill hålla på med på ett annat sätt. I många kretsar ses man som mycket oseriös om man skaffar bc utan vallning som främsta tanke.

För mig är i alla fall bc en hund som man skaffar sig om man tänker valla, allt annat den är bra på är en trevlig bonus. =)

"If someone ever says "-You don't need more aquariums." Stop talking to them, you don't need that kind of negativity in your life." ;)
Medis på akvariefisk.