Tips på lekar man kan leka utomhus med valp
Hej!
Jag undrar om någon av har något tips på roliga lekar man kan leka utomhus med sin valp :) Jag har inte så mycket fantasi nämligen,, har kollat runt en del på nätet och försökt men han verkar inte förstå alla lekar och går iväg….Jag är rädd jag försökt med för svåra..
Inne har vi tränat mest sök efter godis eller gömt godis i petflaska och toarulle. Det tycker han är jättekul, men vill ju gärna variera det också!
Kan tillägga att det är en vildigt ivrig hund, han älskar att använda munnen (men vill helst inte köra kamplekar med honom då han är så liten fortf..!)
Så alla era tips på ENKLA men roliga lekar för valp mottages varmt! :)
Tack på förhand!
/Hana & Diablo
"Följa John" är en jättebra lek för en liten valp eller ny hund, det lär valpen/hunden att hålla koll på matte/husse.
Du väljer en plats där du kan ha din valp lös eller i långlina, laddda händerna med godis och /eller leksak. Så fort valpen kommer fram till dig blir du glad och belönar. Låt valpen ströva fritt, följ inte efter den, ropa och locka inte på den utan belöna när den själv väljer att ta kontakt med dig.
En annan bra lek är "godisfynd". Under en netural stund på promenaden, alltså när du går och funderar och valpen har uppmärksamheten på annat än dig kastar du dig plötsligt ner på marken och ger ifrån dig ett glädjetjut, lägg goisar på marken och pilla med dem, låtsas som att du plockar uppp dem från marken. Du kan variera mellan att bara lämna lite lukt på marken och mellan att låta en hel hög vara kvar när valpen hinner fram och mängd där emellan. Detta kan man också anpassa efter vilket avstånd valpen befinner sig på. Är valpen inom bra avstånd, alltså avstånd du vill att den håller sig inom, låter du den få ta del av ditt fynd. Är valpen för långt ifrån dig skrapar du godiset mot marken så att valpen känner att du hittat något men inte "hinner" ta del av det.
En bra Susan Garrett-lek är "Its yer choice":
http://www.youtube.com/watch?v=ipT5k1gaXhc
Kickan har gjort en bra video där hon visar sin egen version på en av Susan Garretts lekar:
http://www.youtube.com/watch?v=Rqh8OXhivyM
Kolla också in Kikopups lekar "Building attention":
http://www.youtube.com/user/kikopup#p/search/2/QFhtFt6Qy6g
För övrigt tycker jag att du visst kan kampa med en liten valp.
Det viktiga är att du inte går fram för fort eller hårt. Låt valpen kampa, du ska bara hålla emot och belöna rätt beteende.
Kolla in Klickerkloks artiklar och filmer för lekutveckling:
http://www.youtube.com/watch?v=hOI5T2KHxOo&feature=plcp&context=C35b4138UDOEgsToPDskLXQG_Yeu4XZYJ0iUlGdZjf
http://www.klickerklok.se/lekar-for-lekutveckling/
http://www.klickerklok.se/lekutveckling/
Tack för dina tips. Har testat lite Följa John i rastgården med honom och det har gått bra i alla fall :) men annars så är han väldigt ofokuserad och stressad faktiskt :/. Letar för fullt efter övningar, men vill heller inte tvinga på honom massa lek heller utan han ska ju få utforska lite själv också.. Hade honom i långlina när vi var ute sist nu och så fick han utforska lite själv i skogsbrynet här utanför oss.
Ang. kamplekar, så tror jag faktiskt inte det blir nå av, har gjort det med honom lite men han blir så uppstissad och börjar bitas ännu mer då och kampa med ens kläder.. han är blandning mellan amstaff/engstaff så tror inte jag ska locka honom till kamplekar.
Måste försöka hitta någon lek som han tycker är rolig, men hittills så har söklekarna med godis gått jättebra inomhus. kanske kan testa söklekar med godis utomhus också då, tack :)
Passivitets övningar är alltid bra med en valp, oavsett vilken miljö :)
kroppskontroll är alltid en bra sak som även valpar kan träna på. hoppa upp på små stubbar, nerfallna träd, gå på nerfallna träd mm. Då lär sig valpen vart den har alla sina fyra ben och inte bara frambenen och det har ni nytta av senare. Då lär sig valpen att även vara tvungen snanna upp och tänka till lite - kanon för ivriga valpar.
Godissök, söka föremål (håll t ex en kotte i handen en liten stund och kasta iväg en iten bit - valpen lär sig snabbt hitta just den kotten du hållt i). Just använda hjärnan och nosen är super för mycket energiska vovvar. Akta för att kasta iväg saker för mycket bara - ger lätt lite maniska beteende hos just riktigt eneergiska hundar. Har själv en som är det då jag lite för mycket använde just kottar och bollar för att avdramatisera spårande (hon har starkt viltintresse). Det hjälper oss i att avbryta spårande och ev jakt, så på så sätt är det bra - men blir lätt "tjat" från hunden om mer, mer, mer…
Annars är det första och mesta jag tränar med valpar - kontakt. Belönar all ögonkontakt när vi är ute om valpen så bara vänder huvudet snabbt mot mig och tittar = belöning. Alla gånger valpen kommer fram = belöning mm. Det har man igen senare 
Jag tycker kampbelöningar är super även på ivriga valpar/hundar, för eftersom det är så roligt så kan man få hunden göra mycket före belöningen. Inte alltid lätt få en ivrig valp att sitta, ligga mm - men med en superbelöning som kamp efteråt så lär den sig snart att lugn och koncentrerad först - sen får den kampa.