
NAMNINSAMLNG MOT DJURPLÅGERI
Var med och stöd överåklagere i detta fall.
gå till
http://medlem.spray.se/mypetnu/
på vår sida kan du även tillföra egna tankar och krav till regeringen
eller skicka in ditt namn till
Artikel från hallands nyheter
Överåklagaren vill pröva dom mot hundmisshandlare

Fallet med 52-åringen som slog sin hund blodig med machete bör prövas av Högsta domstolen.
Halland. Det anser överåklagare Sven-Erik Alhem och stöder kammaråklagare Lena Lithners begäran hos riksåklagaren om att överklaga hovrättens dom till HD.
Domen i hovrätten har upprört åtskilliga djurvänner. Domstolen mildrade nämligen hundägarens straff i tingsrätten på en dryg veckas samhällstjänst till bara böter.
Misshandeln ägde rum i 52-åringens lägenhet utanför Halmstad förra hösten. Hunden skadades så svårt av slagen och huggen med djungelkniven att den fick avlivas.
Sven-Erik Alhem anser det vara av vikt för ledning av rättstillämpningen att fallet prövas i högsta instans.
- Det har inte varit frågan om en överilad, kortvarig förgripelse mot hunden utan en ren misshandel med tillhygge som pågått mer eller mindre oavbrutet under i vart fall tjugo minuter, påpekar överåklagaren i sitt yttrande till Riksåklagaren.
Hovrätten var inte enig i sin dom. Hovrättsrådet och en nämndeman ville döma hundägaren till fängelse.
Det är så att man inte tror sina ögon! Böter vad hjälper det (om han redan har skulder hos kronofogden så slipper han betala).
Du kan göra skillnaden mellan böter och fänglse tipsa alla dina vänner och be om hjälp
Självklart!! påskrivet jag blir så arg och ledsen, jag kommer att vidarebefordra detta också…..Ett jätte bra initiativ av dig i alla fall.
Glöm inte aven min namninsamling mot tidelag, som avslutas 31mars ;-).
Påskrivet :)
Varma Hälsningar
Karolina - Caballos De Karo

Fick ett tips från en användare här på ett enklare sätt att göra en namninsamling
Så jag gjorde en insamling på namninsamling.com
http://www.namninsamling.com/brev_till_regeringen
klicka på länken om du vll ansluta dig till skaran
LÅT BLÅSLAMPORNA BRINNA !
Jättebra initiativ ;-), påskrivet och klart…

Bra!!! Påskrivet och klart.

Skriver genast på!

Skrivit på.
Jag har skrivit på men vet inte om det vart rätt…
Hej Lotta när du har skrivit på så kommer det en länk till din mailbox därifrån som säger att du ska klicka på den för att få in din underskrift sedan är det klart, det är inte alla som vet det upptäckte jag med min egen insamling ;-).
MVh
Lena
Nu vore det väl själva sjutton om jag inte lyckades, det stog att jag skulle få en länk till min mail =)
japp och då trycker du bara på den sedan kan du kolla att du finns med :-))).
Hehe så typiskt mig, är så trög så jag måste få en extra utbildning….och den bjöd jag på 
haha du är inte ensam kan jag lova :-)))
Det känns skönt att man inte är ensam 

Tjenixen
tror nästan att jag rört till det för er för det verkar som inte alla hittar till rätt sida
här är dom resultat vi fått in änså länge
1.
amanda sundin
spånga
!
2.
Lena Morin
Hallstahammar
Strängare lagar i Sverige måste till snart!,djuren är också ett levande liv som inte kan försvara sig!!..
3.
Erica Rosendahl
Huddinge
Så det verkar som inte alla hittar ekker gör rätt när ni skrivit på listan på namninsamlingar.com så komer det ett mail till er som ni ska klicka på länken annars registreras inte ert svar.
VORE HEMSKT TACKSAM OM VI KUNDE FÅ HJÄLP ATT SPRIDA DETTA
T.EX. SKICKA ETT MAIL TILL ALLA DU KÄNNER
DÅ BLIR DET FART BÅDE PÅ REGERINGEN OCH LISTAN.
http://www.namninsamlingar.com/site/get.asp?brev_till_regeringen
VARMT TACK PÅ FÖRHAND!
LASSE
Skrivit på. :)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Nu lyckades jag, det jag inte fattade sist var att man måste skriva en kommentar 

måste man ????
visste inte
man lär så länge man lever ska genast lägga till det

trodde jag kunde rediskera texen men tjii det gick inte ska se om det går att ändra inlägget på namninsamling
Japp..men det var inte lätt att se, var nog fler som missade det.

nej det var som jag tänkte det går inte att göra nått åt.
tyvärr det får vi lida med men det possistiva är att vi får många kommentarer
Ja en hel hög såg jag….jag måste fråga mina vänner om dom haft samma problem för jag såg inte deras påskrifter heller :)
mypet, Du har antagligen kryssat i att det ska vara kommentarer då du gjorde namninsamlingen, det gjorde inte jag, går det inte att ta bort det då efteråt ?.
Men annars kan man ju bara skriva något litet som fyyyy eller nått

Hittade inte något ställe där det skulle gå.
Tack alla som stödjer oss.
Det känns skönt att leva med stöd.
(som han sa med stödkragen
)
Den var bra….

tror ni får gå på era gubbar för jag ser bara ett mansnamn på listan.
Har dom inga emailadd. eller varför skriver inte dom ?
jag ser i alla fall att några av mina vänner har varit in, och min gubbe då förstås ;-), kom igen nu sprid även detta vidare, putt på er allihopa

Bättre pli på gubben än hunden , som hemma då ja
Haha jamen det är bara för att han har sin laptop, och jag den stora datorn ;-), hihi är det lika hos dig minnsan

Jo så är det, vi lever i flock och det är tiken som bestämmer.
Vore dumt att försöka ändra på gamla traditioner,kvinnas list övergår mannes förstånd.
Och ända sedan jesutid har vi män försökt förstå oss på kvlnnans list och många är dom som snubblat och slagits sig.
Så varför göra samma misstag? Dom är redan gjorda.
"Du kan inte göra samma misstag två ggr. du kan bara göra om en dumhet."

Natti natti alla och tack för eran insats idag hoppas den skall sprida sig som en löpeld.
"låt blåslamporna brinna"
ps händerna på täcket
Lovar ;)

vad lovar du ? händerna eller blåslamporna
Båda *ASG*

nu har jag lagt ut detta i hela fokus på alla saiterna
hoppas det sätter lite fart

Hjälp mig att sprida !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Japp vi sprider :)
Putt

gött
Blåslamporna brinner för fullt!

GÖTT FYLL PÅ BRÄNSLETANKARNA OCKSÅ
MÅnga namn jag känner igen kan jag säga ;-).

Säkert måna som inte finns där också !!!
nej nu måste jag städa innan gumman kommer hem det kommer valp tittare ikväll så det är nog bäst man sköter sig .
för lämna denna "giftiga" sait nu.
Är ju för f.. beroendeframkallande
Haha kul att du trivs :-))))

jo men vem f.. ska snickra här hemma?

Skulle behöva klona mig någn som vet??????
Du får fråga Inga hahaha

kan hon det?
haha jag vet inte kanske därför hon heter just Inga
Putt här med förstås :-)))

F.. DU ÄR JU LIKA BEROENDE SOM JAG KANSKE SKULLE VI GÖA EN TRÅD OM DET MEN Å ANDRA SIDAN SÅ SKULLE DET BARA ÖKA PROBLEMET
SOM ATT HÄLLA BENSIN………
Hahah jamen nu ska jag bråka med snabeldraken (dammsugaren), jag måste för det är sååå mycket grusöverallt…och Inga var inte hemma hahaha.
Tjenixen så länge

Gör du det har pecis matat min ska runt med moppen sen blir det att koppla 380 i diskmaskinen så det går undan he he
Men hallå Mypet kommer du hit och fortsätter så jag kan sitta kvar här? ;)

:-))
Det där var väl inget svar, här har jag bjudit på mig själv hela kvällen, också ställer du inte upp på en sån liten önskan…småsint är du eller lat ;)

har lite annat också att stå såg att ditt inlägg var en timme tidigare

och vi är nog 2 som bjuder
Haha du är inte klok!! Har du svar på allt eller??? =)

trodde vi slutat med 25 öringar men dom trillar ner fortfarande

nu hamnade denna fel den skulle hamna under den med hekgen
Börjar du bli trött eller? :)

f.. vad ni snurrar runt en här en där tur man har bevakning på trådarna annars hade man tappat bort dig
Man kallas inte irrhöna bara så där vet du! :)

sorry poker på eurosporten det var spännande

Hahaha….tappa bortsig…..det brukar ni pöjkar vara duktiga på och göra vilket fall..hihiih……jag förstår nu varför din sambo har 12 hundar….*mohahaha* 
Tina du är sanslös…nu är hon tillbaka du vet den där vi gapat efter i så många trådar. Det är bara att ta det Mypet, hon är som sagt sanslös 

jo vet inte varför hon skaffade mig också att ta hand om :-*)
natti natti

Lotta…du precenterade dig välldigt bra själv där! 
Nattinatt Mypet vi hörs imorgon
Den bjöd jag på =)
puttis här med….

morrn
på dig med ;-)

tjenixen får väl slänga in dig också i favvo såg inte att du var online

lite trögt 97
Godmorgonputt

man bugar och bockar

iiiiiiiiiiiiiiiii hundra det hemliga strecket är passerat
Va bra, vi fortsätter försöka komma på vilka fler vi kan visa vägen in =)

lägg en insändare i din lokala tiding då skll du se på resultat får väl snart utlysa en täving på vilka orter vi får flest svar
k.o.n.
Sätt in ett pris så ska du se att det går med en himla fart :)
Här var den putt putt
Putt

vbar fann du den för jag sökte i registret och fann inte den
TACK VÄNNEN
Det var så lite så
Om du trycker på övrigt där du har satt in den, och så har du en bakåt och framåt knapp där, då hittar man det till slut…

VAD HAR MAN DÅ SÖKFUNKTIONEN TILL
opps nu nlev det stora igen :-)))))))))))))))
cy se vou
Den har jag aldrig använt haha, man kanske ska ha den till att leta efter det man inte hittar hehehe…

:-))
Nu puttar jag igen tänk att man ska behöva hålla rätt på dig också, nu var den på sidan 2 :-)))))))))))
puuuuuutttttt

ser ju lite konsti but om det bara är jag som finns här :-)
Nähä in och putta du det gör ju jag ibland, man kan inte putta nog för en viktig sak, det kan ju vara någon som har missat den eller någon ny som har tillkommit ju.
Sedan finns det jätte gulliga människor som hjälper till härinne som du har sett, och jag har tagit för vana att putta upp min tråd varje morgon och kväll…
Putt på dig ;-).

putt själv
kolla www.mozillafirefox.com det är en konkurent till internet explorer ski… bra dubbelt så snabb
LADDA NER DEN SVENSKA KÖR SÅ DET RYKER
Det törs jag inte om inte min man är hemma, jag han ser så konstig ut om det blir någe fel :-))))))))))))))), men jag ska be honom kolla in den då han kommer i kväll

GÖR DET OCH HÅLL I BRÖDKAVLEN SAMTIDGT !!!

Jaha…Då har man puttat här också då..

tackar o bockar
Det behövs inte det räcker med mina ögon säger han hahahaha

det är jag som ska tacka som flickan sa

Åhhhh…tack Mypet. Nu vart dagen genast helt underbar 

seså du hittade till slut
NUUUU har jag sett den vad fin den var tack så hjärtligt

he he nu har du bara kvar att lösa k.o.n. he he
jag är på span

Nuuu vet jag det betyder krama om någon, jätte gulligt ju och det kan man inte uppmana nog om det heller…
k.o.n till er alla ;-).
k.o.n va finurlig…blir nått man kommer köra med hädanefter =)
k.o.m = krama om mig =)
Hahaha bra, Malin. ;P
K.O.N ^^
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Malin fick du tänka länge innan du kom på det? 
sscccchhh Lotta du kan ju avslöja att jag fick fundera i en vecka minst :-)))))))))))
*viskar* Yppar inte ett dugg, vi håller ihop som vanligt ;)
ja jag med viskar alltså;-),klart tanterna håller ihop
Tantligan…det kallas man ju inte bara så där, det är vi stolta över =)
jajamensan stolt som en tupp med fjädrar hahaha..
tänka nej.. neh inte jag.. jag e smartheten själv =D
Jasså det var därför du aldrig sa det själv?? Smartheten själv, jo jag tackar ja =)
Jag är blond.
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Ja det var ju inget nytt….att du är blond vet nog hela HIF vid det här laget 
Puttar en sväng till innan jag ger upp ;-).
Putt
ja man måste ju låta andra få känna sig smarta o komma på massa saker.. kan ju inte hela tiden verka duktig. =P
Nej men nu har jag fått reda på att Alex är brunett, så jag lär väl lägga av att kalla henne dum blondin ;) KANSKE!!!! 
Äh, du behöver inte anstränga dig så, Lotta. ;)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
haha jag e blond från början men d har blivit mörkare me tiden..
Va bra Alex då slipper jag anstränga mig…är ju så van nu med att du är blondin =)
Naturligt eller med din hjälp? :P När jag var riktigt liten hade jag ungefär lika blont som jag har nu..^^
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
nee naturligt.. mmm när jag va liten va jag en riktig lintott =) men sen har man ju färgat ett ex antal ggr o så blir det väl mörkare naturligt iockså..
Mitt blev mörk naturligt.. Färgade en lite annan brun nyans för några år sen, och i somras blev det blont.. Det är det enda jag gjort. Annars har jag haft naturlig hårfärg.
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
ok… jag brukar ha brunt/mahogny färg på vintern o sommaren blont.. tycker d e fint me blont på sommaren o när hösten vintern kommer e d snyggt me lite mörkare..
Jo det är det. :) Jag har funderat på att färga svart.. Men risken finns att jag skulle bli likblek i ansiktet.. Plus att det är svårare att få nån annan färg sen om jag skulle vilja ha det.. Men nu under våren och sommaren kommer det nog få fortsätta vara blont i alla fall, så får vi se vad det blir till hösten sen. :)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Och jag har börjat få en jättefin billig färnyans i håret faktiskt, nämligen grått, och jag tycker det är skitsnyggt :-)))))))

Hårfär?
Ja den skiftar väl hela tiden beroende på vad jag jobbar med , svart =sotat pannan vitt= målat innertak rött på höger sida= sprutmålat bilen gula fläckar= fogskummat snaggad=vår
så igår åkte allt av igen!!!!
#131 jag har också funderat på svart men som du säger risken att man blir likblek e ju ganska stor.. haha sist jag skulle slinga mitt hår råkade jag tappa en liten klick i Lusses päls.. så han gick runt med en ljusbrun fläck i nacken.. =D
Haha stackars Lusen. :P
Mexx har i och för sig lite vita hår på svansen för tillfället.. Han vart lite för glad efter att dörrkarmarna var nymålade..;)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
haha nymålat + hund + svans.. njaa d går inte riktigt ihop sig.. =D
Neej, det gör ju inte det..;P
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
#133 Ja du löste det på att otroligt bra sett, men tror tyvärr inte att jag skulle passa utan hår =)
Vi målade staketet för flera år sedan när Jonny hade sin schäfer, det slutade med att hunden var randig på ena sidan. Rätt lik en zebra faktiskt 
Haha snyggt. ;P
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Tyckte inte Jonny när han var ute och gick med henne =D
haha, mamma skulle göra rent magen på våran förra hund o använde jodopax.. hunden var inte still d minsta så ni kan tänka er va fint d va med en gul labbe o en massa jodopax i pälsen =)
Nu har två av barnen som inte hade skrivit på förut…… skrivit på =)
En morgon knuff……
Kvällsputt….
En senare kvällsputt. :)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Hej Alex har du sett att jag höll vad jag lovade? ;)
Jag vill bara berätta att länken på din insamling sitter på våran hemmis nu….
Putt på dig och ha det gott…
Lena
Putt
k.o.n ;)
Höll vad du lovade? Har jag missat nåt?
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Du har redan sett det din tokfia….;)
Jaha..
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Ja för det var väl det enda jag lovade igår ju… =)
Äh, inte lätt att hålla koll på allt.. Speciellt inte när man inte lyssnar så noga..
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Va låg du är Alex…men det bevisar ju att du bara lägger in ett inlägg bara för att lägga in ett 
Inte lika låg som Glocalnet. ;P
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Haha den var väntad!!! Jag satt och tänkte när jag skrev att det kommer finnas med í det du skulle svara…..och det gjorde det. Var det tankeöverföring eller? 
jag vill ha billigt ris o jag vill ha det nu…. (eniro) =D
Hahaha va? :P
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
dom små gula nissarna som gör reklam för eniro.. han säger ju så där, när ni pratade reklam så kom jag o tänka på den.. hahaha ibland skriver jag vad jag tänker o d kan bli lite knasigt då =D
Dom nissarna är sååå söta. Kommer ni ihåg när det kommer en ny nisse och en av dom gamla vrålar….men haaaan är ju sååå liiiiiten 
hahaha japp, jag e reklam fantast.. =D
Ahaa..^^ Nu är jag med igen. ;)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Dom skulle man ha hemma för dom är så söta….kunna man kanske slänga ut karln 
haha ´men karln kan ju va bra o ha till vissa saker, ja menar dom där små trollen kan ju inte åstadkomma så mycke.. =)
Seriös tråd måste putta här med
Putteliputt :)
Påskrivet :)

tack snälla !!!!!!!!!!!!!

FATTAR INTE VAD JAG GJORT FÖR FEL
bara 165 på min lista
hmmm vill du ha tips om hur jag gjorde så pm,a mig bara;-).
PUUUUTTTT!!!!
putt
putt =)
putt

puttar jag med.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

puttar o knuffar 167 st
Dutteliputtputt =)
PUUUUTTTT, kom att tänka på en grej precis nu, du skulle tipsa om länken innet på katter och de andra sajteran också här inne ;-).

har gjort men tack ändå
vissa strök den och vissa har den
(dom förstod imte vad den hade att göra med bilar :-))))))))))))))))
spamma hela fokus :-)))))))))))))
inne på katter också nu blev jag förvånad
, men maila insidan av hund världen då, där har min länk suttit tills idag….

insidan ????? hjälp mig snälla
Lena1 vad i herrens namn menar du människa…jag fattar inte ett jota =)
vad dum jag är baksidan av hund världen heter den ju
, här kommer länken åsså mailar du ett lite snällt mail och frågar om dom inte vill hjälpa sig att sätta ut den och på så sätt göra en insats för våra djur ;-)….
http://h1.ripway.com/baksidan, funkar inte den så är det h1.ripway.com/baksidan ….lycka till
.
Ni andra kan också göra ett besök där finns mycket info om baksidan för hundar där….

natti
Nattinatt =)
my pet, natt natt sweet dreams…
Lotta har du kollat baksidan så du vet vad jag pratar om hahaha…
Japp nu har jag varit in…den där sidan är ju jättebra. Måste faktiskt gå in och kolla mer =)
Det tycker jag med mycket man behöver veta därifrån ;-).
puuuuttttttt
putteliputt

tjena alla
Halloj på dig var sjutton har du hållit hus, har du fått någe påskägg och varit snäll nog för det :-))))
Glad påsk på dig! Och vart har du varit hela tiden, om man får fråga? 