Hur mycket kostar hundar? I månaden.
Hejhej, min pappa vill veta hur mycket det kostar att ha hund. Jag kan lite grann om hundar och har läst en del om dom.Jag vet att det varierar från ifall det är en stor hund som typ schäfrar eller till en lite shiwawa (vet att jag stavade fel
).
Men hur mycket i månaden kostar typ en Welsh springer spaniel? Vill jätte gärna ha den rasen ifall vi skaffar en hund!
Då är det bara att svara, om du vet!
PS. Man får gärna tala om hur mycket andra raser kosar i månaden
PPS. Vet ej om jag satte dom i rätt grupp…
Att älska är inte förståeligt, det är oförbättrigt.
Lite svårt att säga precis, men för det första ska man ju köpa hunden. Sen tillkommer försäkring, mat, alla tillbehör man ska ha (typ koppel, skålar, bädd, leksaker osv), kostnad för kurser (som de flesta brukar gå), min valp har även haft sönder en hel del saker så där går ju också pengar när man ska köpa nytt ;) Har säkert glömt andra kostnader..
Vill inte avskräcka dig, men det är ju bra att ha lite hum om hur mycket det går på :D
Här har du en tråd som handlar om kostnader med att ha hund
---> Klicka här!
Du kan ju kolla in den tråden 
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
Här finns en annan tråd om kostnader ---> "Kostnader"
#3 Se där vad du fann
Den missade jag fast jag varit så flitig och själv skrivit i tråden. Du är duktig Yezz-an *ge lite kvällsberöm* 
// Lina - Värd på Bichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se
#4
Tackar 
Hjälp mig leta efter tråden med bilsele… Tänkte klistra in den i tråden "Bur?"
Vill du veta hur det är att ha welsh får du gärna pma mig, jag tar hand om två stycken, tränar tävlar osv. :)
siberian husky korsning:
försökring hos if: 242 kr/ mån (började på 193 som valp)
maten: ca 40 kr/ mån bozitas märke
ben: 20 kr
godis: 40 kr (tränar mycket)
dock brukar jag passa på att köpa godis/ben när det är kampanj. köper ett lager så jag klarar mej.
jag har just nu 1 MAXI PAPPÅSE MED GODIS hemma som jag köpt hem på reor mm :)
när man köper hem nya saker till valp behöver det inte vara något speciellt. jag hade länge ikeas matskålar som kostade 3 kr st men de är borta nu
så allt beror på vad du har för hund
fråga gärna om det är något mer
Köper du en såpass aktiv hund som welsh skulle jag rekommendera ett riktigt bra foder för hundar med mycket energi. Alltså ett foder från djuraffär/veterinär och inte från mataffären.
Bra tips 8#. Men behöver man aktivera en Welsh mycket? Krävs det extra mycket promenader och utflykter med den?
Att älska är inte förståeligt, det är oförbättrigt.
#9 Det första man bör göra när man har kommit på en ras man vill ha, är att läsa mycket om den rasen. Vad behöver den? Vad är den avlad till? Vad kräver den av dig som ägare? Googla, kontakta uppfödare, låna böcker. läs på nätet, ta reda på allt som går om rasen INNAN du/ni bestämmer dig/er
Jag har läst väldigt mycket allmänt om hundar och ganska mycket om Welshar.
Att älska är inte förståeligt, det är oförbättrigt.
#7, på maten måste det ha blivit fel summa! Ben var inte mycket heller. ½-1 ben i månaden? Godis var också väldigt lite om du tränar mycket som du säger. Men det beror förstås på vad man ger som godis.
Såhär såg/ser det ut ungefär för mig:
"Liten" blandras - 8kg
Försäkring - ca 254 kr/mån (3054kr/år)
Mat - 129 kr/mån (Standardt Normal)
Godis - ca 50 kr (Levergodis mm)
Ben - ca 20 kr (ett hårdpressat ben håller länge för min lilla)
Tillbehör - 0-500 kr (leksaker, koppel, halsband, täcke mm.)
"Stor" blandras - 21kg
Försäkring - ca 254kr/mån (3054kr/år)
Mat - 499 kr/mån (Eukanuba Lamm & Ris)
Godis - ca 100 kr
Ben - ca 40 kr
Tillbehör - 0-500 kr
Första månaden är ju som dyrast då allt skall köpas in innan hunden kommer :). Sen brukar jag även spara undan en slant varje månad ifall det skulle hända någonting och man måste åka akut till veterinär eller så.
För min kostar mat ca 300 kr/månad
Godis/ben: Max 100 kr
Tillbehör: 0-500 kr (koppel,halsband,leksaker mm)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#9 Jag upplever att welshar behöver använde hjärnan. De jag tar hand om är allroundhundar som tävlar/t spår, apportering och rallylydnad samt ställts ut men även tränar personsök och agility. De klarar sig med korta promenader vissa dagar men vill göra saker och vill jobba. Men jag tycker det finns olika typer av welshar, de som är sällskapshundar och de som ska jobba. De jag har är en av varje kan man säga. Tiken som vill jobba skulle orka fem spår samma dag, sällskapshanen 1 ½. Men de har mycket spring i benen och älskar att vara lösa. Nackdelen tycker jag däremot är att de är lite svåra att ha lösa, då de ofta sticker för vilt. Så det är 100% koll som gäller.
En glad welsh är en som får följa med överallt och får dagliga promenader och en del hjärngympa.
Vill du ha tips om uppfödare får du gärna pma. Det finns de som är bra och de som är mindre bra. En fördel tycker jag är jämfört med eng.springer spaniel (de är rätt lika) är att welshen inte avlats lika hårt eftersom den inte är lika populär.
Tänkte bara nämna att kursavgifter är rätt dyra också om man vill träna med sin hund, min hund är bara 10 månader men jag har redan lagt ut typ 2500 i bara kursavgifter. Vet inte vad det blir utslaget per månad men.. :)
#16 Här där jag bor kostar "valpkurs" (allmänlydnad 1) "bara" 600-800 kr plus då medlemsavgift men den varar ju 1 helt år :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Ok, ja det är nog olika vart man bor :) Gick en valpkurs som bara var 5 veckor, det gick på 1000kr där. Sen har jag anmält oss nu till en kurs i allmänlydnad på 8 veckor (två timmar per vecka) som kostar 1200 plus medlemsavgift på 300. Blir rätt saftigt tillslut tycker jag…
Jag som har en stor ras tycker inte att jag spenderar särskillt mycket varje månad,
Mat: 200 kr i månaden ca 15 kg
försäkring: 400 kr i månaden
Ben och godis: 400 kr i månaden
så ca 1000kr i månaden för en grand danois!
Medarbetare på Hundar.ifokus
# 19, oj vad är det för mat som kostar 200:- för 15 kg? Du måste ha bra rabatt!
Maten var ju verkligen den lilla kostnaden i ert fall
#20.. Ja, jag undrar också vad det är för mat haha =D
Då jag pröjsar nästan 600kr för 15kg / månad till min Schäfer!
Mvh, Sophie www.teamsegra.wordpress.com
Sajtvärd på Brukshundraser & medarbetare på Problemhundar.
#20 egentligen så är det 189 kr för 12 kilo. men eftersom hon äter mer på en månad. ca 15 kilo. Så ändrade jag det till 200 kr för 15 kilo = Ca pris.
Hon äter Pedirgee och trivs utmärkt med det. Uppfödaren som rekomenderade det eftersom hon själv kör med det och fött upp 25 championhundar och har rekordet i sverige på längst levande Grand Danois. Vet att många tycker det är ett skitfoder, men eftersom min tjej nu håller hullet, älskar maten och är fin och glansig i pälsen sååå, why not :)
Medarbetare på Hundar.ifokus