Ang Collie.
Igår på busstationen såg jag och sonen en liten collie valp. Sonen blev väldigt förtjust och jag blev nyfiken.
Någon som har/har haft en collie? Vad för slags hund är det? Personlighet? Lätta att hantera eller svåra?
Tacksam för svar. 
Kan inte påstå att jag är expert på collie :) Men farmor och farar hade en (det är måste år sen nu)
Men den hunden va allt man kan begära. Det fanns inget ont över huvud taget! Han höll koll på oss barn, så fort vi bråkade gick han mellan ^^
Nackdelen med rasen är pälsen, det är rätt mkt päls på en collie som behöver borstning när dom fäller. På Kingen blev det lätt tovor just när han bytte päls.
Det är en aktiv hund som gillar att få uppgifter som unga. När dom börjar bli till åren ligger dom gärna inne och myser, men älskar promenader.
Detta är min uppfattning om collie :)
spikes här på forumet har en collie, du kan ju PMa henne så svarar hon säkert på dina frågor :)
#1 Tack. Låter som en väldigt tilltalande ras. 

Vilken av Collien pratar du om? Finns ju två varianter, den långhåriga och den korthåriga.
Collien är en SBK ras = Brukshund. Men jag kan säga som så att LH Collie är total katastrof idag! Och då menar jag - BORT med den från SBK, BORT, BORT, BOOORT!
Det är en ren odlad utställningshund idag med hur kass mentalitet som helst.
Dom är mer döda än levande och har Stora mentala brister. De är kända för sk golvrädsla och har allmänt rädslor med i stort sett allt.
Detta är oerhört tragiskt för en ras som tidigare varit ledande som Brukshund!
Jag var och gjorde MT (Mentaltest - INTE MH = Mental beskrivning) i lördags med min Schäfer och då var det en LH Collie uppfödare som gjorde kull MT.
Jag följde med på Colliens MT för att se hur det gick.
Det enda jag kan säga är - Det var bland det VÄRSTA jag sett i Hela mitt liv i hundväg. Behöver jag ens säga att de jag såg inte blev godkända?
"Roligaste" var att ena tiken som jag såg skulle paras nu till hösten. Vad i helvete rent ut sagt??!!!
Men hunden avr ju såklart "jätte fin" som var värsta utställnings campion, men helt hjärndöd var hon, verkligen. Tyckte synd om hunden….
Så, LH Collie är rent skit idag, finns inte en enda vettig uppfödare av rasen här i Sverige, iaf inte om man vill ha en mentalt stabil hund.
KH Collie däremot finns det fortfarande hopp för. Jag känner en bunt såna och de är aktiva tränings och tävlingshundar med betydligt bättre mentalitet och egenskaper!
Medarbetare på: Brukshundraser, http://tavlingshundar.ifokus.se, http://bullhundar.ifokus.se/
Min hemsida: http://nikkishundar.wordpress.com/

http://www.genetica.se/_mh_data/collie%20langharig.pdf
Diagram över MH långhårig Collie

#5
Åh fy fan…. Say no more liksom, det talar för sig självt…
Medarbetare på: Brukshundraser, http://tavlingshundar.ifokus.se, http://bullhundar.ifokus.se/
Min hemsida: http://nikkishundar.wordpress.com/

#6 Instämmer
Tråkigt med tanke på hur Collien har varit tidigare!

Håller med både #1 och #4
träffat riktiga monstercollies men även haft turen att fått umgås med underbara familjekära collies, båda i nutid.
Jag har själv funderat på att skaffa en collie och är väldigt noga med att hitta en uppfödare som avlar på friska och mentalt stabila hundar istället för utställningsmeriter!

#8
Fast vad har "familjekär" med hundens egenskaper med att göra, som gör att de ska klara av det vardagliga livet i vårat Samhälle?
Faktum kvarstår att LH Collie är så långt nere på botten som det bara går. Rasen besitter Enorma brister mentalt.
De är rädda, osäkra, otillgängliga, har noll lek, noll kamp, noll jakt, Noll vall, Noll arbets/sammarbets vilja, noll nyfikenhet, noll avreaktion osv osv osv.
Det är Skamligt att en sådan här ras som -återigen - har varit ledande som bruks och tjänstehund.
Och det är egentligen inte så länge sen, ca 25 år sedan!
VAD har Hänt med rasen och Varför!?
Om du hittat en LH Collie uppfödare som Inte ställer ut och avlar endast på arbetsmeriter, så får du Gärna PM:a mig om vem det är!
Att uppfödare avlar på "mentalt friska och stabila hundar" är något man får höra från VARENDA uppfödare, men det betyder inte att det faktiskt ÄR så, för då skulle det inte finnas så mkt skit där ute.
Medarbetare på: Brukshundraser, http://tavlingshundar.ifokus.se, http://bullhundar.ifokus.se/
Min hemsida: http://nikkishundar.wordpress.com/
#4 Wow … det lät illa. Kan det verkligen vara SÅÅ illa???
Den valp vi träffade på busstationen verkade vara långt ifrån det där. Massor med folk där och den stod lugnt intill sin ägare, såg sig nyfiket omkring men rör sig inte ur fläcken. Ett väldigt fint beteende upplevde jag att den hade.
OM jag skulle köpa en collie skulle det vara en långhårig.
#10 Tror inte det är riktigt så illa faktiskt. Finns många collies som är underbara, alla LH jag träffat har varit riktigt lydiga, smarta och fina hundar.
#10 Kan inte jag tro heller. Om rasen varit så förstörd hade nog väldigt många reagerat.
#12 Precis. Så är du intresserad av en LH Collie tror jag verkligen du kan hitta en riktigt fin kompis :)
#13
Jag hoppas det, men det får bli först om några år, men jag kan ändå inte låta bli att kolla upp dem raser som intresserar mig.
#14 Precis, det är ett stort steg och det blir ju bäst om man är väl förberedd på vad man får hem! :) Så otroligt fina hundar
#15 Absolut! Och jag tar inte första bästa hund bara för att den är söt. jag vill hitta en ras som passar mig.
Collie var faktiskt den första hundrasen jag visste namnet på. Ville alltid ha en sådan när jag var liten, mest för att jag kände inte till några andra hundraser. 
#16 Haha ja det brukar vara så, har haft en kärlek till rottisar sen jag var runt 7-8 år då jag blev omkull sprungen av en ung tik. Gud vad kär jag blev i henne, världens mysigaste tjej! Nu har jag en grabb som är rottis/amstaff men nån gång blir det en ren rottis.
GRejen med Collie är ju att det blev en enorm avel efter Lassie-filmerna, därav blev det mycket sönderavel som med dalmatiner efter dem filmerna. Men det finns fortfarande fina hundar av dem raserna.

Jag vill verkligen inte göra er besvikna, men det är tyvärr så illa. Och Jo det är uppmärksammat.
Har ni verkligen missat alla heta diskussioner mellan uppfödare och "övrigt" folk?
Förra året (tror jag att det var? Kanske i början av det här året? Nåja minns inte exakt..) så var det Heta debatter i tidningen Hundsport!
För uppfödarna "finns" det "inga" problem - vad hände med självkritiken?
Medans resterande 'oberörda' parterser och tycker annat.
Kolla på MH och MT diagram så förstår ni, ngn länkade redan till MH diagram här i tråden, titta bara!
Eller ännu hellre, åk och kolla på MH och MT med LH Collies och se med egna ögon.
Jag och mina (aktiva och insatta bruksmänniskor) vänner stod med hakorna i backen när vi beskåde LH Collie på MT. Det var Tragiskt och riktigt sorgligt att se en BRUKSras såhär misslyckad.
Vad tror ni är orsaken till att man inte ser LH Collie på tävlingar? (Det är trots allt en Brukshund och Ingen sällskapshund… I grund och botten alltså…) Att MH/MT:na inte är "som de bör" ?
Det finns säkerligen ett fåtal guldkorn i rasen, hoppas jag iallafall! Men det är lååååångt ifrån av en regel, tyvärr.
Vill du trots allt köpa en LH Collie, så önskar jag dig Ett stort lycka till av hela mitt hjärta (verkligen!) och hoppas verkligen att du får en stabil individ.
För det är inte kul (eller rättvist) för varken hunden eller ägaren att leva ett sånt liv.
Medarbetare på: Brukshundraser, http://tavlingshundar.ifokus.se, http://bullhundar.ifokus.se/
Min hemsida: http://nikkishundar.wordpress.com/

#18 Det var jag som länkade.
Jag har varit i hundsökar cirkeln länge men har tyvärr inte funnit "rasen för mig" ännu, även om jag trott jag var säker innan ett flertal gånger.
Det jag har lärt mig är att nästintill alla rasklubbars sidor/uppfödare så klart höjer sin ras till skyarna. Vilket är förståligt ifs
Men när man kollar på skk hund data oh sbk MH diagram får man en "bättre" bild av hund hundarna faktiskt ligger till mentalt/ funktionellt.
Jag har tidigare kollat just collie faktiskt, ändrade mig rätt fort tyvärr.Jag vill inte chansa att få en "oduglig" hund (mina mått).
Jag tvivlar inte på att det finns bra hundar innom rasen fortfarande, men som sagt chansa?
MH för KH Collie
http://www.genetica.se/_mh_data/collie%20kortharig.pdf
betydligt bättre än för LH
Nu är det väl kanske fel att gemföra på detta viset som nedan men en tankeställare.
Här nedan är MH för boxer. Som jag anser att aveln har gått åt helvete för med, LP1 är inte en spec bra merit för en brukshund i mina ögon men det är oftast det man avlar på förutom utställningschampions (detta är bilden jag fått av att undersöka rasen boxer) det finns dock uppfödare men dugliga brukshundar för boxer men generellt är det bara Utställningschampions.
http://www.genetica.se/_mh_data/boxer.pdf
Ser bättre ut för mig (självklart bror det på vad man skall ha hudnen till men Collien skall vara en bruksras!
Nu är det ju ifs Collie vi diskuterar men jag tycker inte jag svävar i väg för mycket från ämnet ändå. Rätta mig om jag har fel;)

Artikeln som jag tror Nikkis menade i tidigare inlägg?!
http://www.hundsport.se/redaktionellt/bruks_hundar_mapp/kronika_sv_colliekl_avelskof.html
#4
"Så, LH Collie är rent skit idag, finns inte en enda vettig uppfödare av rasen här i Sverige, iaf inte om man vill ha en mentalt stabil hund."
Skämtar du eller? Det finns visst vettiga uppfödare av rasen i Sverige. Eller har du koll på exakt alla uppfödare inom rasen? Skulle inte tro det. Det där är att dra alla över en kam.
"Om du hittat en LH Collie uppfödare som Inte ställer ut och avlar endast på arbetsmeriter, så får du Gärna PM:a mig om vem det är!"
Och varför skulle man inte ställa ut sina avelsdjur? Du ville ha exempel på en uppfödare som inte ställer ut sina hundar utan avlar på endast arbetsmeriter, kan man inte kombinera båda?

Svägerskan har precis fått hem en LH collievalp på foder, från en uppfödare som har brukscollie. Det finns inte många, men de finns. Sen måste de självklart ställa ut hundarna oxå, annars är de inte seriösa i mina ögon.
En uppfödare vill ju följa rasens standard, och då ska de vara sunda mentalt och fysiskt, kunna utföra det de är avlade till, samt minst få 2:or på utställningar, helst 1:or och gärna CK.
De som bara ställer ut och får såna meriter och skiter i rasen i övrigt ser inga problem, och lurar säkert massor av valpköpare…
MVH Elin
Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter
LH collie har funnits länge i min familj och hunden i sig är lättlärt, intelligent, barnvänlig, trogen följeslagare, stabil och allert. Men collien har också i sig att vara envisa och vilja gå sin egen väg i träningen. Men den är en perfekt familjehund som också kräver en del aktivering och motionering.
Har faktiskt träffat EN frisk och kry LH collie mentalt sett!
Vart faktiskt chockad över skillnaden mellan denna och de jag tidigare träffat och lärt känna (vilket är ett tiotal) eller de jag på annat sätt "umgåtts" med och studerat under längre tid (sett på tävlingar, i träningssammanhang, i ytliga bekantas ägo, mött ett par hundra gånger om året på promenader de senaste 10 åren…vilket är ca 20 stycken).
De övriga har varit lite ostabila och trots att många varit rent underbara familjehundar så hade de inte hållt för bruksarbete.
Men den sista jag träffade nu, och träffar igen imorgon.. jag är impad över en så bra individ! Håller för bruksarbetet utan problem, och trots att jag inte "bevakat" den så länge så ÄR det rejäl skillnad i hela hunden det lilla jag sett… Kroppshållning, bemötande, kroppsspråk, attityd, klarhet i ögonen och huvudet, arbetsvilja…
Behöver jag ens säga att matte jobbar för mentalt sunda collies? ;) Hon har verkligen hittat ett guldkorn och han har verkligen hamnat rätt! Hade alla collies varit såna så hade de fortfarande legat högt bland brukshundarna…
Korthårig collie sägs vara betydligt bättre mentalt, eftersom de inte utställningsavlats. Men om ni inte vill ha korthårigt så är det ju inte mycket att göra…
Nu kan jag inget om MH-diagram, men hur ser sheltiens ut i jämförelse? Shelties idag har ju också rätt kass mentalitet, säger jag både utifrån vad jag hört och egen erfarenhet av att ha levt med tre individer av rasen. (De två födda senare, 2007 till skillnad mot den första som föddes 1995, är betydligt värre.)
Ang korthåriga collies och MH-resultat så gick jag emd som publik med en hane här i höstas. Han fick ett djupt deprimerande resultat och testledaren bröt efter skramlet eftersom hunden var okontaktbar.
Den hanen är avelshund och kullen annonseras ut på blocket. Varken i annonsen eller på hemsidan nämns det något om hans katastrofala mentalitet och när jag skickade ett "wallraffmail" till uppfödaren och frågade om MH på föräldrarna fick jag inget svar. Känd uppfödare ska tilläggas…
/Migo
som föredrar BC- brains before beauty!

Här är länken till alla testade raser: http://www.genetica.se/mh_data.htm
Jag har 2 LH Collie :) Båda är tikar, Robin 2år och Ariel 4år.
Robin är osäker i sig själv annars är hon en jätte duktig träningshund hon har alltid bra kontakt, tycker vallning, lydnad och agility är jätte kul. Men hon är väldigt underlägsen. Annars jätte trevlig, gosig och hon har vakt i sig också. Robin älskar barn men kan vara lite rädd/osäker förr vuxna främmande människor och andra hundar. Robin har UA på ögon och höfter/armbågar.
Ariel är helt underbar, hon fick jätte bra på MH testet, och hon är alltid till lags och hon älskar att träna och leka, hon har mkt vallning i sig och hon är en tuff collie, det är vakt i henne. Hon älskar andra hundar, blir alltid överlycklig när hon ser en annan vovve/ ett barn. Hennes bästa vän är katten där hemma. Men hon har fel på ögonen och höfterna. Annars är hon den perfekta hunden. Hon påminner om Lassie :)
Har haft collie, väldigt speciell hund, inget för en nybörjare eller barnfamilj. Hon var ljudkänslig vilket visade sig som skotträdsla och att hon överreagerade på en del personers röster, hon började då skälla och flög på och nafsade dem.. Skulle ALDRIG mått bra i en barnfamilj.. Tyvärr..
Har själv haft en collie för många år sedan och jag får nog tyvär säga att den rasen är väldigt sönder avlad.. min hund fick avlivas bara för att han blev sjukare och sjukare p.g.r av att den sorten är sönder avlad..

Har inte läst hela tråden.
Jag anser att ska man hitta en bra Collie så måste man vara otroligt noga med val av uppfödare och verkligen kolla upp föräldradjuren. Collien har blivit riktigt dålig mentalt och har stora rädslor. Vilket blir otroligt jobbigt för både ägare och hund.
Visst finns det säkert fina hundar att få tag i, men som sagt leta, leta, leta innan Ni bestämmer Er.