Hundar iFokus

Hundar

Etikettpälsvård-omvårdnad
Läst 2603 ggr
[Sandraaa]
0

Både chip och id-märkning?

Min tik är id-märkt och som alla vet som har hundar som är det så syns inte siffrorna knappt alls, därför har jag funderat på om man kan chippa henne, känns lite säkrare i fall hon skulle springa bort. Får man ha både chip och id-märkning?

SaraC
0
#1

Ja, det får du. Min hund har både tatuering och chip.

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

hittadjur-se
0
#2

Vår valp var chippad vid köpet. Vi har även tatuerat honom i örat nu.

Våra två andra hundar är tatuerade.

Tänker som så att skulle de rymma så kan vem som helst läsa av örat och söka upp ägare via register. Ett chip måste man iväg till någon som ha avläsare för att de ska se, och det är inte heller säkert att de hittar chippet som kan vara svårläst, vandrat bakom kraftig benmassa osv.

[Sandraaa]
0
#3

Jag tycker det är svårt att läsa av örat så tänkte som så att sätter man in ett chip och sätter en grej i halsbandet där det står att hon har chip så ser dom inte vad som står i örat så kan dom kontakta polisen/veterinär som kan läsa av chippet.

hittadjur-se
0
#4

Är ju aldrig en nackdel att märka på alla de sätt man kan. Våra har oxå brickor på halsbanden.

Ett knep för att läsa tatuering är att sätta en ficklampa bakom örat