agressiv hund "vill" leka
jag har ett problem…
Min granne har en väldigt aggressiv hund. Det är en blandras med schäfer, golden retriever, border collie, labrador och doberman. men det ser ut som en stor svart schäfer. med tanke på blandningen så är det ju en ganska kraftfull hund och drar väldigt mycket.
Ofta när jag går ut med min hund så går jag till hundrasthagen och släpper henne där så hon får springa av sig och där finns ju många lukter som är roliga att lukta på. Ofta ser grannen genom fönstret när jag går ut och liksom "följer efter" mig med sin hund för han vill så gärna att våra hundar ska leka.
Så kommer han, och hans hund skäller så otroligt mycket, och det är inget osäkert skall. utan det är verkligen "om jag kommer tillräckligt nära så biter jag dig-skall" hunden viftar på svansen men inget glatt vifft, och tydligen tror ägaren att det bara finns glada vifftningar på svanen. men det är ett stelt vifftande.
raggen på hunden reser sig ända från huvudet till svansen nästan, och hunden tuggar fradga, lyfter på läpparna otroligt mycket och fräser typ.
så säger han: han är jättesnäll! han vill bara leka! ska jag släppa in honom så dem kan leka!?
Jag säger alltid nej och går därifrån… men han lär sig aldrig! hur ska jag kunna säga till på ett snällt sätt att hans hund inte är "glad och snäll och vill bara leka"?
jag är nästan lite rädd för hunden, men mest för att han kan knappt hålla honom för hunden är stark och han är gammal och går med käpp!!!
Medarbetare på Hundar.ifokus
Visst finns det snälla hundar som kan betee sig som monster i kopplet av ren osäkerhet.
Men tycker du hunden är obehaglig så finns det ingen anledning att du skall släppa ihop den med din hund oavsett vad gubben än säger.
Hans problem med en osäker/frustrerad hund är inte ditt problem.
≧◔◡◔≦
Min hund är ett monster i koppel men snäll när hon är lös, men det är ju också en liten nakenhund som inte kan göra så stor skada snabbt.
Om du vill så kan du ju be honom att släppa sin hund så den får springa av sig och bli jättetrött och sedan kanske dem kan få hälsa? :)
Hundar kan ofta sköta sig bättre lösa, en bit från ägarna.
De "sköter det själva"..
Många hundar är groteska i koppel, men funkar finfint löst med andra hundar. (Haft en själv, dobermann/schäfer)
Men känner du dig så osäker med den här hunden finns ju ändå ingen anledning att låta dem hälsa.

Det Du beskriver är en osäker hund. Förenklat kan man säga att ju mer en hund visar ju mer osäker är den. Massa ragg = väldigt osäker, massa skällande och ljus = osäker. Upp med läpp/visa tänder = osäkerhet/håll Dig borta.
Svansviftningen kan ju betyda både glädje, stress och aggresivitet så här är det svårt att säga vad det betyder i just detta fall.
Fradgan kan vara av stress, glädje, osäkerhet och i vissa fall aggression.
Upp med läpparna kan betyda osäkerhet, lekinvit och glädje.
Jag skulle absolut inte släppa in denna hund till din i denna situation. Men om Du vill och kan så varför inte fråga grannen om Ni kan gå en koppelpromenad där hundarna får gå parallellt med varann fast utan att hälsa. På så sätt kan de lugna ner sig och om Ni tar ett antal promenader så kan ni så småningom närma er varann och kanske till slut släppa dem i rastgården om allt känns bra efter dessa promenader.
hmm, tack för alla svaren!
de har hälsat genom gallret på rasthagen när min hund var i hagen och den andra hunden var utanför och kopplad. den gjorde även likadant då, var nära på att naffsa/bita min hund genom gallret när hon skulle nosa på honom. numera när han kommer med sin hund så går hon gärna bakom mig och undviker den andra hundens blick medans den andra gör som jag beskrev innan och verkligen försöker stirra ut henne…
Mannen går inga prommenader med hunden, han går till rasthagen och släpper honom där. (rasthagen ligger ca 25-50m ifrån huset) synd om hunden, eftersom det är en rätt krävande/arbetande blandning på ca 3 år…
jag antar att jag får säga till honom att jag inte litar på hans hund :/ men jag känner på mig att han kommer säga "nej, nej, nej! han är sååå snäll sååå" fast jag vet ju inte säkert.
Medarbetare på Hundar.ifokus