Hundar iFokus

Hundar

Etikettövrigt
Läst 2088 ggr
[Driva]
0

Skaffa en till hund?

Jag tänker inte skaffa en till hund just nu, utan om 1-2 år kanske längre fram, men jag börjar fundera redan nu.

Nellie fick jag och min sambo väldigt plötsligt i våras, då min sambos mormor hade henne och hon fick en stroke och kunde inte ha kvar henne. Nellie är 3 år, schnauzer/cockerspaniel blandning som är väldigt go och glad.
jag hade redan innan funderat på att skaffa hund, inte just då utan nästa sommar kanske. Men jag är av den uppfattningen att hundar ska vara minst två, då de behöver annan hundstimulans. Men jag ville ju inte skaffa två valpar utan ha en äldre som kunde lära valpen lite hyfs :)
Om nu har vi då Nellie. Jag har också börjat träna lite med nellie, nu först för en privat tränare som är under utbildning och sen ska jag gå allmänlydnad som ska dra igång nu under hösten. Ju mer jag tränar desto mer sugen blir jag på att skaffa en renras som man kanske kan tävla med senare.

Men jag är rädd att Nellie blir åtsidosat, är det jobbigt att träna två hundar? Nellie har jag mest nu övat inkallning, lite fot, och stabilitet samt tricks, vi har även snuddat lite vid sök.

Jag är rädd att hon blir åtsido sat om man har två, om man kan ex tävla med den andra hunden så kanske man tränar mer med den… om ni förstår hur jag menar. Och Nellie är ju van att 100% uppmärskamhet eftersom hon först varit en "tant"hund i 2,5 år och sen nu kommit till oss där både jag och min sambo ägnar väldigt mycket tid till henne….

Samtidigt kanske de väger upp att hon har hundsällskap, då jag inte kan socialisera med henne 24h om dygnet som en hundpolare kan göra lite mer….

Som sagt är de inga valpplaner på g just nu, men de här är bara lite farhågor jag har… skulle vara roligt att höra era erfarenheter!