
Oj, så jag skrattade både igår och idag.
Hi hi hi hi hi
Får börja med igår, då jag och dottern badade i badkaret. När dottern gått upp så kommer kela och ska dricka lite ur badvattnet. Hon brukar ju göra det så fort vi badar. Då vill husse kolla om hon hoppar i om han ber henne. Vilket hon inte gör. Han säger det en gång till, kom igen kela hoppa i då. Hon vägrar, däremot hör vi hur miga kommer galopperande genom hallen och så in i badrummet där hon tar ett jätteskutt över kela och rakt ner i badkaret. SPLACH! Oj, vad alla blev blöta. Miga tittar förvånat upp - Var det vatten i badkaret!
Hon hoppade snabbt ur.
Idag så satt jag och tittade på Nature på tv. De visade hur ett gäng veterinärer jobbade på en klinik. Man får se att det sitter några patienter i väntrummet och sen nästa klipp så ser man hur några sköterskor/veterinärer skriker för fulla muggar då det har kommit in ett gäng hästflugor i ett av undersökningsrummet. De skriker och fäktar med armarna. Sen börjar en av dem skrika Döda den jäveln, stampa på han. Dö Dö Dö… och så vidare. Undarar hur alla hussar och mattar som satt i väntrummet reagerade? 


Hahahaha hundar är ju för underbara. ^^
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
:D
**MVH Cerrolyn
Haha!! Hundar är livet! Tänk vad tråkigt det skulle vara utan våra fyrbenta vänner!

#4 Jo, visserligen, men man skulle ha torra golv, mindre hår i soffan och inga lerstänk på väggar och tak.
Det är inte heller så illa!
Men va sjutton, ett skratt förlänger livet säger de.

jo, men våra 4-fotade vänner är bara sååå öta och sååå trevliga…..hihiihi
Blöta leriga golv.
Lerstänk på väggar och möbler.
Hundhår i sängar, möbler, kläder och sockerskålar.
Gå ut mitt i natten för att hunden vill det.
Inte få ha sovmorgon när det regnar småspik.
Varför i hela friden har man hund?

för att man iinte är klok! *tror jag*
kerstin…kan du då svara på en annan sak??
hur kan man då ÄLSKA dessa "marodörer"?? =))
Det övergår mitt förstånd!! Vi är nog inte som vi ska! Älska dessa marodörer?
Som sliter sönder bilen för att en annan hund går för nära. Som får mig att gå i taket pga bångstyrighet. Som ruinerar mig (IMMI-instruktör).
Varför skaffar man sig en FARLIG Pitbull-blandning, som visar sig vara rädd för grodor??
Haha det där skulle jag faktiskt velat se….måste varit en syn för gudarna. Snacka om kalldusch eller ska man säga kallbad ;)
#7
"Blöta leriga golv.
Lerstänk på väggar och möbler.
Hundhår i sängar, möbler, kläder och sockerskålar.
Gå ut mitt i natten för att hunden vill det.
Inte få ha sovmorgon när det regnar småspik.
Varför i hela friden har man hund?"
Det enda jag får hemma av det där är hundhåren..
Man får ju se till att skaffa en hund som inte går i vatten-/lerpölar, sover på natten (de gånger vi går ut då är för att jag vill det) och sover heeela förmiddan om ingen hittar på nåt annat..^^
Det finns alltså lite positiva saker med knäppies också. ;)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Ja det skulle ju vara kontakten med utomjordingarna!
Hahaha ^^
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst



Hihi hundhåren i soffan har jag också ett tips på.. Inte låta hunden vara i soffan. ;) Och på natten lägger man ut en filt i den eftersom man vet att voffen smyger iväg och lägger sig och sover i den då..;)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Kerstinjoh: Tack!
Ja, innan jag och sambon skulle köpa vår första gemensamma hund var det jag som var benhård på 2 regeler. Inte sova i sängen och inte i soffan! Punkt!!
Nja, kan ju säga att vi fallerade både jag och sambon. Fast vi var ganska duktiga på det tills vår valp skulel tas bort. Då ville vi ha henne i säng/soffa så mycket det bara gick under hennes sista tid. Och får valpen kan man inte gärna säga nej till den andra hunden. Så vi hade säng/soffhundar under en tid och när valpen fått somna in fortsatte den andra hunden av bara farten, även om hon alltid frågar om det är ok innan.
Det nya tillskottet tar det för givet att man får sova i soffan. Det är ju störtskönt tycker hon. Så ja, nu får de väl göra det. Dock inte i sängen. Hua, för alla äckliga fästingar på sommaren. 
Jo, sängarna får Mexx också vara i. Och förut fick han vara i soffan också, när vi hade en gammal tygsoffa.. Men så köpte vi en beige skinnsoffa istället.. Så ja, då fick han hålla sig på golvet. ;)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Vi har haft sängförbud för våra hundar. Utom när jag är själv hemma. Då är det allt gott med en hund i sängen!
Fast Alfons har det rätt lyxigt ändå. Han har övertagit yngsta dotterns rum när hon flyttade hemmifrån. Så där har han en egen säng!
Heh, ja jag ska väl erkänna att det händer att filten ibland ligger i soffan även dagtid.. Och om Mexx då tycker att han får ligga där en stund så blir matte vääääldigt blind om hon är ensam hemma..
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
haha härliga bilder zebben.. =D






