
Ska kolla på hund nästa helg
Japp nästa helg drar vi iväg för att kolla in en liten omplacerings vovve. Eller okej, liten och liten. men hon är en omplacering i alla fall :-)
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Vad kul Åsa. vilken sort?

En schäfer så klart :-)
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Aha är det dax nu, Står inte damen ut längre? Blir det en tik nu eller? :)
oohh va kul för dig… hoppas allt går bra.. du får skicka lite bilder sen när du har det.. =)

Åh va roligt för dig Åsa. Hoppas att det stämmer mellan er i familjen och vovven så ni får med er den hem. Lycka till!
Väntar med spänning på bilder.
åh va roligt. ska din schäfer hemma få en lekkamrat?=9

#3: haha,Bonita absitnensen vet du. ;-)
Det är en tik och enda anledningen att jag ringde var för att hon verkade vara lite egen av sig. med extremt egna ideér. Du vet en sådan min gubbe kommer vilja avliva fem gånger i veckan. ;-)
Och jag hade sååååå rätt. Hon låter precis som en sådan. Helt enkelt underbar med andra ord.
#4: Självklart kommer jag visa bilder när vi varit där.
#5: Kommer inte hämta hem henne hur som helst nu till helgen. Jag kräver en hd/ad röntgen på henne innan jag kommer hämta hem henne. Detta är inte gjort ännu nämligen.
#6: Schäfern här hemma vill nog inte ha någon lekkamrat egentligen om jag ska vara ärlig. Är nog mer hans matte som vill det. Och ärligt talat tror jag inte att min gubbe här hemma kommer leva över sommaren.
Eller jag hoppas det i alla fall. Hmm, det där kjanske lät hårt. Men det är inte så illa som det låter faktiskt.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Haha jag förstog att det var nått sånt. Ohhh arma Kalle *hrmm* Visa inte honom detta för jag tror inte jag är välkommen då…. utan då får man väl en fot i, ja du vet vart ;)

Schäfer, så klart!
Vart kommer hon ifrån Åsa?

#8: haha, ja du skjulle bara veta vad minus du ligger på redan. Jag nämnde för honom att du undrade hur det gick med prioriteringslistan. hihi
#9: Hon kommer från en kennel strax nedanför Örebro. Och hon är stor,m lite för stor fölr att vara tik faktiskt. men jag gillar de större schäfrarna.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Hrmmmm lär nog vänta med att komma ut hör jag =) Lycka till med jycken *S*

Ha, ha precis som min tik var då. Alltså lite för stor för att vara tik. Gillar också stora hundar och helst schäfrar då. Det var därför jag frågade dig Åsa. Tänkte om du ändå tänkte skaffa något annat. Du och jag gillar ju mest schäfrar. Hur gammal är den då?

Hon är 1,5 år. Och enligt uppfödaren en bestämd dam som inte är någon första gångs hund. Så ja en pingla som passar mig. Den ldre stammen med den raka ryggen och som inte går på hasorna.
Nu får vi se om hon är kvar till nästa helg. Och om hon går igenom mitt granskjande öga och röntgen. ;-)
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

hörre du åsa, va…..
trodde först det var dax och omplasera dig.
Och din gubbe hade tatt sitt förnuft tillfånga..
..men nu är det tyvärr inte så.
Utan en slyngel ska in i huset, som ska ta hand om dig
……hmm..detta kalaset vill vi höra mera om! *flina o retas*
Väntar med IVER med fortsättninge på denna berättelse!! *hihihi*
Kul vännen! äntligen lite liv i huset! =)

Jadu Tina. Vi får se vad som händer. Jag tänker inte ha bråttom när jag söker min nya vän. Allt ska vara rätt. Sedan får det gärna vara en lite problematisk dam med eget huvud. ;-)
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Åsa….
Räcker det inte att din familj REDAN har "problematisk dam med eget huvud""



haha, deras förhoppning är kanske att den nya damen ska uppehålla denna dam från att tänka så mycket på annat än den nya problematiska damen ;-)
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Stackars din gubbe, jag skulle inte vilja vara i hans kläder…..han har det inte lätt innan, och så skaffar hans virriga sambo, ett poblem till, Snälla, låt din gubbe få skriva av sitt hjärta här inne så vi får höra hans version av det hela….PLEEEEASSE!! ;-)

haha, nehe du. Så skojigt ska vi inte ha det. Dessutom är det inte synd om min gubbe. Han får ju mig på köpet liksom. Och jag är värd allt jobb han får lägga ner på mina intressen. hihi
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Åsa…..
nu ska vi se här…hmm…..
DFin gubbe ger dig GLÖDJELIGEN en hund, takc vare att han vill att stackars gamlingen ska få några år till på sig, och att han vet vad han har dig, så du inte hittar på några dumheter med gamlingen! *RETAS!*
Få dig på köpet, nu ska vi se här…..din gubbe är smartare än så…få dig på köpet…..han kräver säkert något tillbaka, ERKÄN.
hihihihihi
#18: Snälla TinaH be inte om problem :) när Kalle väl börjat så slutar han aldrig. Och det vore väl synd om ingen annan hinner lägga in en kommentar ;) Åsa har sålt sin själ till….ja ni vet vem….mooohooa *asg*

hmm, nu ska INTE Tina och Lotta gå ihop här. Det kan bara bli kattastrofalt för mig.
Så nu ska ni vara snälla.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Upps tänkte inte på att du skulle läsa detta ;) Undrar hur lång tid det kommer ta innan hon blir omgjord till toffla då? *ASG*
Nej jag bara skoja lite med dig ;) Men det är ju såååå roligt *ler*

Lotta!!
Tjenis!
jag kan inte merän och hålla med här…för jag menar, när katten är borta dansa råttorna på bordet! 
Nä jag ska inte be om mer problem, inte merä än vad Åsa själv hittar på, och det är tillräckligt.
Men sålt sin själ till iFokus, jo jag tackar, vad man än vänder och vrider sig här inne, nog 17 är hon där….denna människa.
Vaddå Vi går ihop, jag fattar iiinte vad Åsa meanr, Gör du Lotta??
Toffel, har hon väll alltid varit……Toffel-hjälten Åsa! MOOOHAHAHA! 
Hehe…har ingen aning om vad hon menar Tina
Undrar när vi får höra våra för och efternamnen ihop, jämt när Åsa ska förklara eller skälla så börjar hon nämligen alltid med det. Man kan ju undra vad nytillskottet heter?? Hmmm det blir nog en massa Faxlin efter det namnet iaf 
Och du har så rätt, var man en är så nog är människan där också :P
Åhåh!! nu får jag nog akta mig, tycker jag hör Åsa komma med stormsteg mot gävle

*morrar högt* Jadu Lotta att du tör bara, du som bor så nära mig.
Passa dig du.
Och hmm, iFokus beroende, det är jag då rakt inte. Jag som är sååå tyst och försynt. Skriver nästan aldrig här.
Haha, japp jag kör alltid med för och efternamn när jag är riktigt upprörd. Så passa er nooooga.
Nu är jag av hänsyn till min post som Medarbetare här inne tvungen att vara snälla mot er. Så jag får väl vara det då. Men annars skulle ni få passa er allt. Jag lovar.
Toffel hjälte va? Hmm, nu tror jag Tina slagit mer än benen och skulle behöva köpa kryckor åt hjärncellerna också. de verkar vimsa iväg en hel del ;-)
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Hoppas att ni trivs med vovven!
Lycka till Åsa…:)

#27: Tack så mycket.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Vad spännande! Hoppas allt går bra. :)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Hahahah.. kan inte annat en skratta
Hrmm….Vågar man fråga vad skönheten heter? 
Hoho!!! Tina vart tog du vägen??? Du lär ut och försvara dig och fråga om Huuunden. *asg*

LOTTA!!
HÄR ÄR JAAAG!!!
Du hör du sången??
"ingen är rädder för vargen här, vargen här vargen här…."
För det första så ska hon inte ha HUND, hon ska ha ett OTYG, lik sig själver.
Lika barn leker bäst, du vet.
Nä, att hon är tyst HÄR, är väll sin sak, hon dräller över allt annrs här inne på fokus, och glömmer oss här, sicket elände, hon ÄR!
Kolla bara på svenk Natur, Iller sidan, jaja hennes sajt, en endån……hihi
Nämen ÅSA!!
ERKÄNNER DU ätt du har KRYCKOR till DINA hjärnceller….DET trodde jag aaaldriig om DIG!!! 
Jag tror, och nästan vet, att hennes Gubben lär nog tycka det kommer bli mer likt ett "sinnessjukhus" hemma nu när hon skaffar en likvärdig kamrat.
Snart får man be hennes stackars gubbe ringa efter blå-taxi med blinkljus, och sätta på henne, "tycka om-mig-själv-tröja", för det är ju inte nån annan som tycker om henne…….*ASG!*

Lycka till Åsa. Kan tänka mig att vovven knappt kunde få ett bättre hem än hos dig! …det skulle vara här då….ler…..nej då, bara skojar.
LYCKA TILL!!!
Skrattar så jag dör här…..min dotter tror att vi inte är klok 
Jag hör den lite svagt nu när du säger det…hmmm det är, ingen är rädder för vargen här Pffshahahahoho….
Och japp!!! Nu håller hon på att kolla leksaker till nya hunden som jag fortfarande inte fått veta namnet på 
Jag lär nog ringa Kalle och fråga om han överlever två arrbiggor i huset 

Tack för de orden JerryLee, skönt med någon som är snäll här inne också.
Jaja, Lotta och Tina. Den unga tösabiten heter Tova till vardags. ;-)
Och ni kan nynna bäst ni vill. Kom ihåg att jag har nära till dig Lotta. När du minst anar det står jag där och spökar för dig.
Tina kryckorna var till DINA hjärnceller inte mina. Mina är såååå atletiska så, de behöver ingen hjälp. ;-)
Sedan att jag dräller överallt är väl inte riktigt sant. Finns massor av sajter jag aldrig skriver på. Och en hel del jag skriver lite på. Sedan har vi iller som precis som du sa är min sajt. Där är jag rätt ofta. Men annars är jag den mest tysta och försynta iFokus medlemmen du kan tänka dig.
Jag lägger aldrig näsan iblöt. Så det så. ;-)
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Lott!
Nu går Åsa med sinnes förvirring, och rent ljug!
Finns det piller för detta, så ja tack det vore bra med vaccin mot Åsa….*S*
Dina hjärnc….men Åsa du är avensjuk, bara, att jag har nått som du aldrig kommer i närheten av, hjärnceller. *S*
Jo vi såg det, att du var den "tystaste" medlemmen, på listan….*ASG!!*
Åhhhh Tova! va sött. Hrmmmm..ingen är rädder för spöken här, spöken här.
Tina! Jag har ju inte hunnit tagit nå prover en, du vet innan man får fram ett vaccin mot nått så lär man kolla upp damen i fråga först hihi (Åsa vaccin).
Åh herregud! Åsa Faxlin du är och tassar över allt…..och sedan när vart du tyst? Men nu har du det på lista också…att du pratar för mycket *ASG*

Hmm, hela mitt namn Lotta. Är du arger? hihi
Jag håller fast vid att jag är tyst och försynt så det så. Bara kolla, jag tror Alex traskar om mig i inlägg denna månad. Så vänta ska ni allt få se.
Förresten jag är utan cigg, så tant kan få komma och ta en fika hos mig och köpa med sig cigg om hon vill. Så får du pengar av mig när du kommer. ;-)
Ohh, det tyckte jag lät bra. Så kom hit nu Lotta. Eller jag glömde, det törs du säkert inte ;-)
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Fast Åsa.. Jag har ju faktiskt en hund hemma nu.. Som troligtvis kommer bli pigg någon gång de närmaste dagarna.. ;P
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

#38: Men Alex, jag har faktiskt en hund, fem illrar, fyra katter och två hästar., Så då borde du kunna gå om mig i alla fall :-)
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Hihi ja, det är sant. ^^ Jag ska göra mitt bästa. ;P
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

#40: Japp gör så. Jag ser nog att du är på nästan alla sajter och skriver nu. Så det borde nog fungera :-)
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Hörru du Åsa! Mig skrämmer man inte så lätt
Jag har tyvärr ingen bil för Jonny är i Sundsvall i dag. Han kommer ínte hem förrenns i natt nån gång trodde han, och jag tror allvarligt att du klarar dig inte tills dess 
Alla och alla.. Men 6 stycken i alla fall. ;)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Lotta….
När du väl får bil…så kan Åsa börja sjunga "Jag är radder för vargen här, vargen här "…..hiihihihi…..
Nä nu kan jag inte sitta här längre, guben kommer snart hem, och vi ska in på Bilprovningen o besiktiga bilen…..*brr*
Jag bara känner vondan över bilen…..
Hoppas det går bra med bilen, jag håller tummar och tår =)

LOTTA
Tack &
Skriver sedan hur det gick =)

#42: Okej, du har väl rätt. Så länge klarar jag mig inte. mattias fick springa till grannen och köpa ut några giftpinnar åt mig. ;-)
Lotta, hur håller man tummar och tår. Tummarna förstår jag. Men det där med tårna får du visa mig någon gång :-)
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Kommer så fort jag har bil och visar….det ska nog gå att överbevisa
på nått sätt 
#46 Jag väntar med spänning, och håller fortfarande både tummar och tår, så de så Åsa *asg*
Japp du ska nog få se hehe. En liten fråga som inte hör hit
Har Malin plockat hem marsvinet? Hon var ute igår och sa att den var en blandning mellan råtta och marsvin *asg* Kan bara vara din dotter 

haha, nepp Malin har inte fått tagit hem marsvinet. men jag åker nog på att vi mpste det åtminstone tillfälligt. Tjejen som har dem har skaffat en råtta till nu så nu sitter den helt ensam i ett hörn med tre råttor i en och samma bur.
Känns inte så där hundra liksom.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Fint med en marsvinsråtta *ASG*


Lotta, nu är marsvinet här. Förhoppningsvis bara tillfälligt.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
Tina det skulle jag vilja också *asg*
Behåll du den lilla grisen dom är så sööööta :D

hmm, skulle inte tro det. Men just nu har jag fyra barn sitter gloendes på buren och säger ÅÅÅhhhhh så får det lilla grisen rör sig.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Hahaha Tina du är så sanslös, tror inget kan stoppa dig 

Undrar om Kalle hämtat sig efter Chocken en….arme sate han fundera nog Hur Åsa ska hinna med honom också *ASG*
Jag har också haft marsvin en gång i tiden! :D
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Ja vi har ju som sagt var 2 här hemma, dom är otroligt söta. 
Vad för några (dvs päls och färg.. mer kan jag inte)? 
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Här kommer bild på dom
Det var Blondie här kommer Melvis
Vilka sötnosar! :D Jag hade också virvlar. ^^
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Dom är helmysig =) Fast det tycker inte Åsa…naananananaa
Och defenetivt inte Kalle =)
Hihi ^^
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Har hört Lotta att du sla överta Åsas svin………
Skulle aldrig hända…så det så! Över min döda kropp hehe


