Hundar iFokus

Hundar

Etikett: övrigt
Läst 1980 ggr
Anett
0

Upprörd! Hundar för 500:-!!

Jag har letat efter en ny hund på nätet och blev förfärad. Det är för det första hemskt att så många skaffar hund och sedan säljer inom några månader, kanske ett år. Skälen är alltid ändrade arbetsförhållanden, ändrade familjeförhållanden eller allergi.

Men hallå!! Sååå många människor kan inte plötsligt få sina liv så förändrade just när de skaffar hund. Och att resten får plötslig allergi är ju också liter tveksamt. Har människor inget ansvar när de skaffar en hund. Borde de inte fundera lite först om de har de rätta förutsättningarna, om de är allergiska osv INNAN de tar hand om ett litet liv??

Visst kan saker och ting hända men gör en koll på ex blocket så ser ni själva!

Nästa sak som verkligen gör mig upprörd är dessa människor som säljer sin hund för 500:- kr. Jag säger inte emot att det är viktigare att hunden får ett bra hem än att det betalas mycket pengar. 

Problemet är att det drar till sig människor som kanske inte är helt seriösa, vet vad de ger sig in på. Det kostar betydligt mer att gå till veterinärren exempelvis… Försäkringar kostar och maten kostar osv. Köpa hund får inte bli en impuls grej!

MEN det allra värsta är att det kan komma människor som säljer hunden vidare till olika sorters djurförsök osv. Så ser ni en annons med en så låg summa för en hund så skriv till säljaren och be dem vänligen att inte skriva pris alls eller ett högre och berätta varför.

Vi kan alla göra en insats för djuren, de är så beroende av oss så vi är skyldiga dem att vi gör allt gott vi kan!

Alex
0
#1

Förhoppningsvis är säljarna väldigt noga med vart hunden hamnar.. Men det är ju tyvärr inte alltid det märks på en köpare om det är impulshandling eller att de inte har tillräckliga kunskaper. Men en liten "utfrågning" borde ju faktiskt oftast kunna visa sig om man verkligen försöker. Och så borde de dessutom be om att få köpa tillbaka hunden i första hand om de nya ägarna inte kan ha kvar den, men det är det ju tydligen inte alltför många som gör. Så jag ser det nog som att det oftast är lika mycket den första säljarens fel.. Men självklart inte alltid.

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Anett
0
#2

Jag håller med om att det finns allt för många uppfödare som släpper iväg valpar för att det är ett sätt att tjäna pengar.

Uppfödaren har ju det första viktigaste ansvaret och som du säger borde absolut fler kräva att få köpa tillbaka hunden i fall det blir problem.

Jag skall hämta en hund på fredag som nu varit hos TRE olika familjer på ett år. Han är NIO år gammal och säljs för 500:-. Jag tycker det är hemskt synd om honom, men nu kommer han få en lugn och trygg ålderdom hos oss. Letade efter en valp, men den här behövde oss mer!!

Alex
0
#3

Usch, stackars hund. :( Tur att det finns såna änglar som du. :)

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Malin-A
0
#4

oh ja så bra pensionärsliv han kommer få, skicka oss bilder när du fått hem pojken =)

KerstinP
0
#5

Anett, Du är dagens hjälte! Så bra att du finns hoppas bara det finns fler som du. "LER"

Kristina-
0
#6

9 år är ju en ganska hög ålder, därav det låga priset säkert. Det är nog inte så lätt att få hunden såld till lika pris som en valp eller yngre hund, säkert tycker dom nog att det viktigaste är ett nytt bra hem och tar därför bara en symbolisk summa.  Skönt att han nu får komma till er och få en trygg och lugn ålderdom.

Faxlin
0
#7

Ja, jag anser att det i första hand ligger på uppfödarna. Det är de som ska se till att djuren får det bra. Tyvärr så är det många som struntar i den biten. Jag skulle personligen önska att folk blev mer hårda på att sätta krav på uppfödare. Då skulle vi strypa efterfrågan på de oseriösas valpar och på det sättet kanske kunna få till en förändring.

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Anett
0
#8

Tack för alla vänliga inlägg!! 

Jag trodde också att det var svårare att få någon till en hund på nio år. Men tydligen så var just det priset 500:- något som drog så jag har verkligen fått tjata, bråka och övertala för att få honom.

Jag såg maillistan till alla som hon skickade till. Bl.a. så skrev hon till oss att den som hämtar honom först får honom, vilket förstås gjorde mig skvatt galen!!

Nej, så jag tror inte att det är helt svårt att bli av med en gammal hund…. om man nöjer sig med vem som helst. Maillistan skvallrade en del om intressenterna kan jag säga!

Men som sagt, på fredag åker vi 25 mil för att hämta honom och allt han äger är ett koppel. Nytt, för han har aldrig fått promenader, bara varit lös på tomten. Så han är överviktig och ledsen. Men jag skall ta det lugnt, EN promenad per dag i början så han vänjer sig.

Karmatarerskanise
0
#9

Jag förstår inte hur man av ändrade förhållanden kan sälja en hund som man haft flera år. Jag hade ordnat så att jag kunde behållt min hund. Eller om det är sjukdom att ngn jag känner tagit den,.

lena1
0
#10

Sååå klokt skrivet av dig Anett.

Jag önskar verkligen både dig och hunden några sköna år framåt, fler som du behövs däruteFlört.

Lycka till…..

kerstinjoh
0
#11

Tur att det finns sådans som du Anett. Nu har ju vovven kommit tll rätt hem.

Tyvärr finns det allt för många människor som drabbas av en akut allergi!! Det är ett för vanligt svepskäl för att vi ska köpa det.

Som Hera skriver, hur i hela fridens namn kan man göra sig av med en familjemedlem efter 9 år?? Tre hem på 1 år. Det gör ont i mig. Men vilken tur att han hittade dig.

Vi väntar på fortsättning och kort! Lycka till!

Alex
0
#12

Usch, stackars hund. :( Känna bra att veta att han får det bra nu i alla fall. :)

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Sandra76
0
#13

Tror många gånger att allergi är ett enkelt sätt att skriva för att ha en anledning.

Man kan ha allergi, men i vissa fall räcker det med att tvätta hunden lite då och då.

Jag själv fick kattallergi för ca 3 år sedan, och då hade jag en huskatt på 6år, mainecoon på 5 år och Bella på inte ens 1 år.

Men jag känner inget av mina katter, men jag kan känna av allergi om jag är hos någon annan med katt. Men det finns receptfria medel på apoteket som hjälper, och jag kan få ganska kraftiga besvär ibland.

Men jag gjorde inte av med mina

Det kommer att bli fler katter i fram tidenFlört

Anett
0
#14

Det är sant att många allergier behöver lite tid innan kroppen blir "immun" mot det. Vi själva kan få lite reaktioner på nya hundar osv men kroppen vänjer sig ganska snabbt och inte har vi ens tänkt tanken att inte ha djur för den skull.

Ja, jag räknar ner dagarna till senioren skall få komma hit. Lovar att skriva och ta foton så ni får veta hur det går för honom. Imorgon skall jag fixa egen mat till honom, seniormat! Brukar göra hundmaten själv så självklart skall han också ha sin egen mat här. Olika åldrar kräver olika sammansättning. Sista tiden har han tydligen fått äta valpmat för det var vad som fanns hemma där på sista stället…..hm!

Fortsättning följer : )

gwen
0
#15

Vi "räddade" en alaskan husky i år. Husse hade en ge-bort annons på blocket som vi av en tillfällighet såg. Åkte 20 mil och det visade sig att hunde var en riktig goding. Jättefin hane på 1 år drygt som husse inte "hade tid med pga jobbet". Väl hemma märkte vi att han såg dåligt så vi ringde husse och frågade, han hade inget märkt tidigare. Väl hos veterinären och senare ögon-specialistveterinär (i gävle, förövrigt mycket bra) så visade det sig att hunde var blind sånär som helt på ena ögat och att även det andra ögat i framtiden kunde bli blindt. Starr av något slag.

Dock klarar sig hunden jättebra trots sina synproblem och 'är en hejare i dragspannet, såväl som en riktig kelgris i soffan. Vi är mycket nöjda och glada att vi kunnat ge honom ett riktigt draghundsliv (han var tidigare bara sällskapshund).

Malin-A
0
#16

#15 så skönt det måste kännas för er att gett honom så mycket trots hans handikapp.. man blir så glad när man hör sånna berättelser… =)

Alex
0
#17

Ja, håller med Malin. Man blir verkligen glad av det. :)

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Lotta
0
#18

Det är tur att det finns människor som dig, helt underbart måste jag säga. Sänder dig ett helt fång med blommor och en puss på nosen till gamlingen :)

Alex
0
#21

Den sista verkade ju i alla fall väldigt noga med vart hunden hamnar..

I de andra framgår ju inte det, i alla fall, men jag tycker inte om uttrycket "Säljer hunden" när det inte handlar om en valp från uppfödaren. Då låter det som att man inte bryr sig lika mycket..:/

Säger nu inte att de som skrivit de annonserna inte bryr sig, för det kan de ju säkert göra. ;)

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst