Hundar iFokus

Hundar

Etikett: valpar
Läst 2534 ggr
Morotter
0

Åka hem till annan hund med sin valp?

Jag behöver råd och tips på hur man bäst gör när man ska ta med sin valp hem till en annan hund första gången?

Hellis
0
#1

Slappna av och lite på att det kommer gå bra

Låt gärna hundarna träffas utomhus innan ni går in

Var beredd på att 99,9% av din fokus kommer vara på valpen, så det kan vara svårt att vara social under tiden

Maja2
0
#2

Min erfarenhet är att med valpar brukar det gå alldeles utmärkt. Som #1 säger, slappna av.

Däremot får du ha koll på att det inte blir FÖR mycket för den lilla valpen. För mycket lek sas.

Alex
0
#3

Så länge det är en stabil hund med bra språk (vilket jag tar för givet om man tar dit sin valp) så ska det antagligen inte vara några som helst problem. Vettiga hundar vet när det är en valp de har att göra med, så det är snarare större risk att det är valpen som går den andra hunden på nerverna… Flört

Dock som #1 säger är det smart att låta dem träffas ute första gången, dels så de har större yta, både för att "komma ifrån varandra" men även för att kunna springa av sig allt bus. Och gärna se till så valpen har någonstans den kan komma undan, om den tycker det blir för mycket.

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

marinelady
0
#4

Vänta tills den är vaccinerad fullt ut är ett annat tips :)

AnetteZ
0
#5

Är hunden ni ska träffa vaccinerad är det ingen fara.

Däremot är det bra att alla nya möten sker på neutral mark så gör så att ni ses utanför den andra hundens hem, umgås där en liten stund (vuxna hundar promenerar man ihop med) för att sedan gå in ihop.

En frisk vuxen hund skadar aldrig en valp men för att inte få upp nivån för mycket är det bra att ses utanför huset en stund.

Tangotime
0
#6

#5 "en frisk vuxen hund skadar aldrig en valp". Det är väl sanning med en liten modifikation. Jag vet flera uppfödare som inte låter sina hanar vara nära valpar för att många hanar helt enkelt inte gillar valpar. Vet en tik som var riktigt hårdhänt mot en valp som "blev för mycket". En valp som inte vet när den ska lugna ner sig efter flera varningar kan mycket väl få lite "stryk" av en vuxen hund.

Sen kan ju en liten valp åka på stryk för att leken med en stor vuxen hund går över styr också. Så lite koll får man ju ha.

marinelady
0
#7

#6 Sen vet jag många uppfödare som har hela flocken med valparna inklusive hanhundar, så jag tror det beror helt på individer :)

Tangotime
0
#8

#7 Ja det vet jag också. Min Pudel uppfödare har alla hundar ihop med valparna från början utan några konstigheter.

Vad jag ville få fram var bara att det finns friska vuxna hundar som kan skada valpar trotts allt. Flört

Alex
0
#9

#6 Om en valp blir "för mycket" har den vuxna hunden all rätt att bli hårdhänt om valpen inte viker sig för signaler och markeringar (vilket de flesta dock brukar). Hur ska valpen annars lära sig vart gränsen går? Det är en helt annan sak enligt mig, det är rent hundbeteende.

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Tangotime
0
#10

#9 Ja men nu var det ju just det. En vuxen frisk hund KAN visst skada en valp även om det är helt naturligt. Det var det som var grejjen.

Alex
0
#11

#10 Fast jag skulle inte vilja kalla det skada, för det är extremt sällan de behöver göra något som fysiskt skadar valpen. Om ens nånsin… Då är det nog av misstag i så fall, då det brukar räcka alldeles utmärkt med att de "skrämmer den".

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Tangotime
0
#12

#11 Hm, nä skada kanske är att ta i. Men är det en lite vek valp kan det ju sätta sina spår psykiskt sett.

Tangotime
0
#13

Sen vet jag en Bullterrier uppfödare som fått sova på toaletten med två kullar valpar i 8veckor*2 Då tiken försökte äta upp sina valpar i båda kullarna. Men veterinären trodde att det berodde på kalkbrist. Vet inte om det kan vara så. Bullterrier är ju lite udda Cool

Alex
0
#14

#12 Är det en vek valp lär den reagera på de första signalerna och vara betydligt mindre "på" från första början.

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst