Hundar iFokus

Hundar

Etikettbeteende
Läst 2144 ggr
LinaK
0

Markerar revir hos andra?

När vi är hos svärföräldrarna tillexempel har Algot fått en RIKTIGT ful ovana. Han markerar på deras gardiner Skäms Eller iaf på ett speciellt ställe, ja alltså han lyfter på benet. Han har även bajsat där två gånger. Han är alltid ordentligt rastad när man kommer dit, så det borde inte vara problemet. Han har även gjort så hos min farmor och farfar. Men han kissar eller bajsar ALDRIG inomhus hemma hos oss. Han är 1 år och 3 månader ungefär, är det något trotsbeteende?

Förstår inte varför? Någon som varit med om något liknande?

// Lina - VärdBichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

vallhund
0
#1

Förmodligen hormoner o/e revir eller stress/otrygghet i situationen. Hundar har inte den kognitivaa förmågan som krävs för att kunna trotsa.

Förslagsvishar du hunden i koppel när ni är borta, så att den inte får en chans att skvätta. Det finns skvättskydd för hanar, dock hjälper det inte mot bajsande.

Lycka till!

ISIS anhängare anser sig inte heller vara sektmedlemmar.

Värd på Amstaff, BARF , Beroenden samt Multikulturellt .

Medis på  Border Collie samt Cancer, Choklad, Kennel o Psykologi.