Grosso Grande's Heavenly Hera

Vad har hänt med hennes ansikte? Är hon gammal eftersom ryggen är så svankig?
#4 Hon har lite gråa stänk, och något ärr. Tuffa lekar med resten av f.d. flocken. Kanske något bråk också..
Mjo, för rasen är hon väl det, hon är 5 år.

Vacker flicka.. hoppas hon har många glada fina år kvar 
#6 Ja, hon är så fin. Ja, det hoppas ju vi med. Hon är i alla fall pigg och full i fan i dagsläget hehe.
Åh, vad fin hon är! 
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar
#8 Visst är hon. Vart kär i henne när jag klev in hemma hos pappa
#9 Kan jag förstå. Grandisar är ju underbara och hon såg så där go ut med snälla ögon 
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar
#10 Hehe, visst är det så. Ska bli trevligt att komma nära rasen!
Jättevacker! :D Älskar Grand Danois, så otroligt vackra och ståtliga hundar. Har drömt om en hur länge som helst :)
Åh vilken vacker hund!
// Mandana & Belgarna
www.Belgarna.blogg.se
#13 Ja hon är fin
Synd att att det vart så dåliga bilder.. Tror inte hon är så svankig IRL..
Får ta en riktig bild sen, hehe.
Superfin tjej och så härliga ögon. Förstår att du och pappsen är förälskade, hon verkar vara helmysig.
De blir fort gråa runt nosen och ju mörkare de är ju mer syns det men hon har inte mycket grått för att vara fem. Grå-nosar är så charmiga.
Ser ut som att hon är eller har varit skendräktig och då kan de bli lite "hängiga", (stämmer rätt väl med att hon hade en kull förra våren). På bilden står hon lite snett med baken mot kameran vilket gör att hon förmodligen ser högre ut där bak än vad hon egentligen är.
Tyvärr är det så med de svarta att ev ärr syns tydligt, GD:n har rätt tunt med hår och de saknar helt underpäls så alla skavanker syns.
Du måste be pappsen skaffa en supertjock och mjuk madrass till henne, ser att hon har lite förhårdnader på armbågar och hälar för det kan lätt bli tryck-/liggsår.
#15 Ah, tack för tipset! Ska ge dem min madrass vi hade till stora tiken
Ja, det var rumpan jag också trodde var "problemet"
Hon löper nu, kan det ha något med det att göra också?
Alltså hängtuttarna 
Hon är såå underbar.
En riktigt mysig tjej.