Hundar iFokus

Hundar

Etikett: övrigt
Läst 4404 ggr
tsset
0

lös aggressiv hund, vem kontaktar man?

Har en lösspringande och osäker hund på området, som inte är på rymmen utan bor här. En annan också lösspringande hund löper och det har gjort den förstnämnda (hanen) otroligt vaktig då det är hans tik, och numera också aggressiv mot de som rör sig "på hans revir".

Efter att ha mött hanen riktigt förbannad två gånger nu, en gång med och en utan mina hundar så vågar jag inte längre gå med mina egna hundar här. Knappt utan heller. Det funkade då att skrika, stampa, blåsa upp sig och se hotfull ut men snart kanske det inte gör det?

Ägaren/ägarna av hundarna har pratats med under flera år (även när de hade hundarna innan som var likadana, dock utan aggressiviteten) men det går inte att få dem att förstå.

Det handlar ju inte om hundar på rymmen, så då antar jag att polisen inte bryr sig?

Vem kontaktar man egentligen? För jag tänker inte vänta tills någon blir attackerad på riktigt.

[Hilo]
0
#1

Ring och hör med länsstyrelsen och se om det finns något att göra innan det händer något. Annars kan man fråga Polisen, men risken finns ju att de skiter i det, tyvärr.

tsset
0
#2

#1 Det var ett bra tips, ska ringa dit imorgon. tyvärr tror jag inte polisen har "tid, lust och ork" med en hund som bara är lös och inte hemlös så att säga.

Är ju extremt jobbigt det här, att behöva åka iväg ett par gånger om dagen bara för att någon annan inte kan bete sig som folk. Hade inte den äldsta varit så gammal hade jag nog låtit honom "ta tag i problemet" om något hände, men nu är han för gammal för det. inte enligt honom själv då, men jag vet att han inte orkar med något sånt här.

[Hilo]
0
#3

#2 Ja men visst. Här finns en hel drös med människor och sådana hundar. Olyckor händer rätt ofta här tyvärr.

Hoppas det löser sig!

[jakke94]
0
#4

tyvär brukar polisen skita i hundar och hundägares problem, tyvärr

tsset
0
#5

#4 jo, visst är det så. På ett sätt helt rätt, då de ska ta hand om brott och inte banna folk med för lite vett…

Men någon måste ju finnas att kontakta?

tsset
0
#6

Nu blev vi attackerade.

Jag skakar utav bara helvete. Jag var precis beredd att döda. Det här är det värsta jag varit med om. Vi testade att gå hemma iaf, och min mor med den äldre gick lite efter oss så jag står med den yngsta och ser bara siluetten av den attackerande hunden komma springandes bakom dem.

Slåt slint i mitt huvud direkt, jag bara springer mot den attackerande och skriker utav bara helvete. Ingen petar på min hund

Jag hinner förbi min äldsta och springer mot den attackerande, skriker och gör mig hotfull och ja… min mor skriker "koppla hundfan för in i helvete!"

Jag är framme hos hunden och skriker och fäktar mot hunden när den tillsist vänder om.

Jag skriker med allt jag har åt ägaren "din jävla idiot!" och han svarar med "du kan vara en idiot".

Hunden vänder sig mot oss igen och jag skriker så mycket jag kan och kastar mig mot honom.

Min yngling slänger sig samtidigt fram och skäller till ett par gånger, attackerande hunden vänder om och försvinner.

Jag skriker en gång till i ren ilska, "din jävla idiot!",

För i efterhand kommer jag på att jag har min yngling med mig och nu bara hoppas jag att han inte har fått några men för det här. Hade jag tänkt till hade jag nog lämnat honom bakom mig men jag tänkte inte, jag bara agera. För ingen, INGEN gör mina älsklingar illa.

Taci
0
#7

Men gud så irriterande, o framförallt läskigt att behöva gå ut i rädsla för att ens hundar ska bli attackerade!

Jag förstår dig absolut att du började skrika o slå omkring dig, jag hade gjort desamma. Man gör vad som är nödvändigt för att skydda sina hundar. Verkar vara en väldig oansvarig ägare till den lösa hunden..

Jag vet inte riktigt var du ska vända dig för att få största chans att någon tar det på allvar, men jag önskar dig iaf lycka till!

tsset
0
#8

Ja jag är helt slut nu. Och arg. Jag var redo att dö själv för att rädda mina älsklingar. Jag önskar att ingen ska behöva känna så för det var inte kul någonstans.

Nu vände hunden, men jag tror inte att han kommer fortsätta med det, han vänjer sig väl. Och vad händer sen? För jag kommer göra vad som krävs, vad det än innebär.

Och han kan lika gärna hugga mig när jag går hem ensam. Han har redan bitit mig en gång, och en hel del ungar här. Tyvärr inga anmälningar, det blev ju bara en rispa. Det här är inte kul.

Ska ringa länsstyrelsen imorgon och höra med dem. Eller höra, jag ska tvinga hit dem och ta en titt.

Annars får jag väl bara gå omkring och vänta på hugget.

[jakke94]
0
#9

om hunden nu attackerat er tror jag att ni kan polisanmäla det.

tsset
0
#10

#9 Sant! Frågan är om även attacker utan bett räknas? Å andra sidan, hunden tänkte bita oss och det borde inte göra någon skillnad om han lyckades eller inte.

Polis och länsstyrelse imorgon alltså.

Magdalenaa
0
#11

GUD vilken farlig hund!! hade gjort samma sak som , slåss för livet på hundarna..