
Jag vill veta allt om Briard!!
Har varit på hundmässan i Älvsjö och fastnade totalt för rasen Briard! Familjen har pratat om att skaffa hund i över ett år nu och äntligen har vi bestämt oss för att göra det, lagom till nästa jul…Min sambo har haft Leonberger förut men nu känns det som om detta är en ras för oss! Jag vill veta allt om denna vackra hund, finns det någon bok om dem, är det någon här på forumet som har erfarenhet av dem??
Hälsningar Gisela
Jag har väl inte direkt någon erfarenhet, men min hunds uppfödare har även briard, och det jag har sett är att det är en rätt krävande och aktiv brukshund, men jag antar å andra sidan att det är därför ni fastnat för den rasen!
(Dock ingenting för mig.
)
Den briard jag träffat är mycket stabil och trevlig. Den är räddningshund, tävlas med i lydnad och spår och på vintern brukar den tävlas med i skidlopp (vet inte vad det heter). Ägarna tycker det är skönt att ha briarden hemma på gården som vakthund.
Antar att ni varit in på rasklubbens hemsida redan, men länk ändå (någon fler kan ju vara intresserad).

Tack för infon, jo, vi har kikat på klubbens sida och sökt info men vill veta så mycket det bara går…Vi har ju även funderat på leonberger då min sambo har erfarenhet av dem mn hela familjen har totalt fastnat för briarden.. Man vill ju läsa på allt som bara går och planera köpet nog aså att hunden får en så bra start som möjligt med oss
Men Gisela jag har ju haft Briard i MÅNGA år!!! Kan ju massor har mkt erfarenheter!!
Har ingen större erfarenhet, men de jag har träffat har vart väldigt goa och glada hundar i alla fall. :) Verkar vara mysiga familjehundar.
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst
Dom är fina, men "min" uppfödare skulle nog aldrig sälja en briard till mig, som mest vill ha en hund att strutta runt med.