Ska kolla på en valp i helgen...

Ska du ha en till hund?
nja… funderar på de.. men jag vet inte..:)

fundera inte på det ännu…tycker lite synd om den du har då…..=)
mm..:)
MAN BLIR JU VALPSJUK:)
jo visst blir man valpsjuk, vill ha vill ha vill ha typ =) men samtidigt så räcker det gott o väl med lusse och jag vill att han ska vara lite äldre innan vi blir med valp igen, och att han ska kunna uppfostra valpen på ett bra sett, ´hade vi tagit hit en valp nu så hade den bara lärt sig att leka (ifrån lusse då)..så det får vänta… =D

Håller med malin.a, det är bättre att vänta! Det blir bara en massa bus o lek, mycket svårare att träna in nåt vettigt. haha.
Men sen när den första hunden är 2-3 år eller nåt sånt, då kan man fundera på en till, OM den första hunden är bra då. Vissa hundar kan behöva mer tid.. Det är alltid smidigast att få ordning på en hund i taget. Hundar blir ju inte bra & lugna av sig själva liksom..
Visst blir man sjuuuuuk som bara den när man ser valpar, men för det måste man ju inte ha dom. ;) Det är mysigt att hälsa på några valpar o kela iaf! =)

Det farligaste man kan göra är att gå och kolla på en valp, speciellt om man egenltigen inte ska ha en… Hur många har inte råkat köpa/tinga en valp bara för att de är söta? Låt bli att gå dit och fresta dig själv… bara dumt. :)
Mina vänner har en Tax på ett år, och nu har de köpt en till. Det går hur bra som helst. Så jag tycker inte att man behöver vänta två tre år innan man köper en till. Bara den äldre kan sina saker.-
#9 Fast en hund är inte mentalt färdigväxt förrän vid 2 års ålder. Därför bör man vänta. En hund på 1 år är knappast vuxen nog att hjälpa till att uppfostra en valp, så då får man det bara extremt mycket jobbigare istället för lite lättare, som det blir med en äldre, mer mogen hund.
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

åå så fin :) vi fick hem våran amstaffhon i lördags. hon är heltokig
den svartvita i mitten
Medarbetare på ~`Dressyr´~ och ~`Harry Potter´~
Håller med föregående talare. Man bör vänta tills hunden är i alla fall 2 år. Visst är det fullt möjligt att ha två unghundar samtidigt, men det kräver oerhört mycket mer. Man bör nog inte göra det när man som helenal precis skaffat sin första hund. Njut av det lilla yrvädret du redan har istället! :) Att skaffa fler hundar är man alltid sugen på.. Man ser ju söta valpar och vackra raser hela tiden. Klart man blir sugen! ;)
Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar
Oj, Peppe, vad skoj att hon är hemma nu. Vi väntar med spänning på mer rapporter om bus och fler bilder. Så söt!!

Hur går det helenal, blir det en valp till eller?
Tänkte annars på en grej.. Du har ju en liten hundras förut, som inte är vuxen än.. Nåt jag själv tycker är bra, det är att har man en hund av liten ras, och ska ha en valp av större sort.. Då är det bra om den första lilla hunden är vuxen och känner sig som alfahunden, så att h*n kan säga ifrån på rätt vis till den nya valpen. För små hundar kan ju lätt bli skadade annars! Min lilla Kines var 8 år när vi hämtade vinthunds-valpen på 8 veckor. Det gick då jättebra, för kinesen kunde säga ifrån, så hon fick vara ifred. Hon är så tuff, så hon sätter vilken hund som helst på plats! hehe Fattar väl inte vad liten hon är! ;) Men hur som helst, hade båda varit valpar/unghundar, då kunde det ju blivit problem, VEM som skulle vara alfa, plus att dom inte förstår själva att det inte går att härja hur som helst om en väger bara ett par kilo o en väger många gånger mer! Ja, det är vad jag tycker o har erfarenhet av, ville bara nämna det för det är ju inte roligt om den lilla hunden skadas…
#10 Hon fostrar den lille bra. Faktiskt. Det kanske inte är vanligt så de hade väl tur :) Men hon är så duktig så :)
du har väldigt rätt med den saken. Det blir ingen valp förrän hugo är en vuxen man;)

#16; Det tror jag inte du kommer ångra! =) Det blir bäst för lille söta Hugo oxå!! Då får han chansen att bli alfa-vovven och kan sätta gränserna! Jättebra!! =)
ja det blir jätte bra!!tack för att du bryr dig:)

#18; Jag älskar djur, så då bryr man sig! ;)
Puttar upp tråden om fler har frågor om när man bör köpa valp 2.
Tyckte det var så bra skrivet :)
Jätte söt :)
Men somsagt så blir det svårare att få dom lydiga osv om du ska träna 2 st samtidigt.
// Mvh Emina - www.eminametovski.devote.se