Hundar iFokus

Hundar

Etikettövrigt
Läst 914 ggr
Real
0

Nu är våran hund hemma!

Nu har vi äntligen fått honom.. Våran amstaff valp Ecko. Bara 8 veckor gammal och världens sötaste..

Han var ute på sin allra första promenad med koppel nu ikväll.. träffa två andra vovvar.. han tror visst han är störe än han är:P hihi..

Nu börjar springandet i trapporna och allt "nej" när han biter oss i händerna.. men de är väl charmen i att ha hund också:D Vi är så glada..

Nu sover han i sin bädd och "snussar" .. hade lite nervös hicka nyss. men de försvann när man lugna ner honom lite..

fråga; hur gjorde ni för att av vänja hunden bitandet?? :D

AgnetaK
0
#1

Grattis till nya hunden!

Själva tokbusbitandet (som kan göra ganska ont med små valptänder) avhjälptes bäst i vårt fall med att helt enkelt inte ge något motstånd, ingen respons; jag slappnade bara av totalt i den hand han bet i, tittade bort och ignorerade hunden. Det vill säga: hunden fick inte ut nånting av att han bet mig. Det blir inte alls lika roligt om den man biter inte verkar bry sig! Ibland reste jag mig och gick därifrån utan ett ord, utan en blick på hunden. Ibland fick han en tuggleksak i stället.

Jag hade också en hage av kompostgaller som var hans viloplats, om han blev riktigt "tokig" placerade jag honom lugnt i hagen så han fick chans att lugna ner sig.

Samma om han jagade mina fötter, då stannade jag bara och stod blickstilla och stirrade någon annanstans. Att hålla på och fya och säga nej triggade bara min hund eftersom han då fick respons på sitt uppförande och tyckte att han blev uppmuntrad.

Bita på grejor: först bytte jag bara ut det han bet på mot ett gott ben (gärna märgben, jag hade ett utan kött men det var ändå alla tiders). Sen lärde jag in att "nej" betyder "sluta upp med det du gör och titta på mig" och när han kunde det så sa jag lugnt (inte argt eller bestraffande) "nej" om han bet på något han inte fick. När han tittade på mig gav jag honom något tillåtet att tugga på (och så tjoade jag nog lite glatt också Flört). Nu är han 1½ år och han har inte förstört en enda pryl *peppar peppar*.

Alla metoder funkar kanske inte på alla hundar, och amstaff känner jag inte till, men så här gjorde jag. Lycka till!

sagalisa
0
#2

Vad kul att få hem valpen, själv får jag hem min taxvalp på torsdag!

Erfarenhet från tidigare hundar så har bitandet försvunnit med tiden men en del nej blir det i början. Jag ska kilickerträna min hund, det kan nog va bra att ersätta bitandet med en aktivitet.

Lycka till i framtiden!

kerstinjoh
0
#3

Mmmm, vad skoj med en liten gosig valp. Lycka till!

fiiiyah
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Det är precis som AgnetaK säger. Man ska bara ignorera totalt. Att bitas är ju typiskt valpbetende, som oftast försvinner när dom blir större.

Vi hade en amstaff/boxer på test en gång, för att det var en tjej som skaffade honom inann hon skulle få sin dotter, och när dottern väl kom, så kunde hon inte ha hunden kvar då det blev för mycket arbete med dagis hit å hunden ut och ärenden och så. Han var föööör ljuvlig asså, det sötaste lilla trynet i världen hade han (: MEN, när vi gick med min lillasyster till skolan så möttes vi av onda blickar som typ "herregud, håll det där äcklet borta från mig, dumma kamphundselände." Eftersom att min syster slutar tidigast på dagarna så är ju hon hemma först, och då skulle det inte funka med en sådan hund, hur mycket vi än ville, för när alla fick veta att vi hade en sån hund, så skulle hon absolut inte ta hem kompisar efter skolan utan tillsyn, för det var ju en "blodtörstig dum kamphund som inte gick att lita på". Dagen samhälle säger jag bara.. Bara för att några enstaka gör sina hundar till monster som attackerar, så behöver ju inte alla det, bara för att det blir så omskrivet så verkar det som att nästan alla har börjat hata såna hundar.

Visst, det kunde ju vara kul att gå ute sent en lärdagnatt när det är mycket fylla och sånt, för om det skulle komma nån och tänka flyga på mej, så hade jag ju hunden vid min sida, och på grund av rasen så skulle angriparen inte angripa :P Jag tycker att dom är jättehärliga hundar, och skulle inte tveka att skaffa en när jag flyttar hemmifrån (:

Våran bordiercollie som snart är 9 månader nafsar fortfarande, men det är bara för att BC's är så himla envisa, och dom är ju vallningshundar, och gör inte fåren som dom vill, så biter dom till lite när dom inte får sin vilja igenom, det kan ju vara lite drygt, fast du har ju amstaff så det är ju inga bekymmer för dig

VAD NI ÄN GÖR; Slå aldrig hunden, inte ens en knäpp på nosen, OM det absolut inte skulle behövas. Gå hundkurser, där får du veta allt som innebär. Våran instruktör säger att hunden kommer att sluta lita på den som slår, men vem skulle inte sluta lita på folk om den blir slagen? Om den skulle bli slagen kanske den helt slutar lita på människor och hugger så fort nån kommer i närheten, inte för att jag känner till nån som gör så, men det är ju inte helt omöjligt? Uppfödaren vi köpte våran hund av, hade en annan BC som ABSOLUT INTE vågade gå fram till oss och hälsa, man såg så hur hon gärna ville komma fram, men det var för att hon hade blivit slagen av förra ägaren så fort hon ville hälsa. Dumma månniska säger jag bara!

Aja, blev kanske lite mycket att läsa, men har du frågor så är det bara att skriva! :D

Ha det bra och lycka till i framtiden! Skrattande

Min blogg: fiiiyah.blogg.se

Här bor jag: stallstenvik.blogg.se

Real
0
#5

hehe.. tack så mycket för goda förslag.

De om att ignorera har jag inte testat ännu.. har bara inövat ordet "nej" ordentlig.. och han började faktist lyssna nu:) blir så stolt* hihi.. Sen brukar jag ge honom leksaken ist när han biter.

Men ska nog testa ignorans med.. se om det funkar på den här lille prutten:D

#4 jaa du, jag säger då det. De känns redan kan jag tala om att man har en amstaff.. Man får försvara rasen genom vått och tort bara.. skämt kommer och går från ens vänner om att alla barnfamiljer kommer springa när han växer upp eller när dom förstår vilken ras han är.. Jo, visst. De är ju nått och skratta åt.. hum.. blir bara ledsen. Men de får jag väl leva med.. de förstod jag också.. men jag tänker iaf försvara honom jämt såklart. En hund är vad man gör den till.. och ABSOLUT tänker jag eller min sambo INTE slå honom.. de kan t om göra honom agresiv också.. men oftast går det ju åt det andra hållet.. usch neeeh!!! slå ska man inte göra..

fråga två; (hehe redan) Han är iof jätte liten nu, men han fryser så jäkligt när vi är ute. han har ju knappt nått hår den lille.. ska ja köpa nått täcke eller är de dumt? kommer iof växa ur den rätt fort.. men han skakar som ett asplöv..

Real
0
#6

och grattis sagalisa.. på torsdag gäller det:D

Ninja
0
#7

Åhh en amstaff.. Det är ju bland det finaste som finns! Grattis!! :)

Real
0
#8

hihi.. tack:D det tycker jag med.. (en liten gris)

TinaH
0
#9

REAL!!!

FOTO PÅ HUNDEN!!! Räcka ut tungan

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

fiiiyah
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#10

Huumm, eftersom att han är så liten ska man ju inte gå så länge ute med honom. När ni är ute och går så kan ni ju gör det så snabbt som möjligt, och när ni kommer in i värmen så kan ni mysa med honom och värma honom genom att klappa och gulla med honom, då kommer ni ju knyta mysiga band (:

Såhär såg snöpremiären ut för min BorderCollie Lucky ut idag, när han lekte med Zacko, som är en blandning av allt möjligt :P (:

Min blogg: fiiiyah.blogg.se

Här bor jag: stallstenvik.blogg.se

Real
0
#11

#10 joo han är väldans liten.. Och vi kör ju bara rumsrenheten just nu i princip.. är inga promenader inte. Vi går över vägen till gräset och väntar på att han ska göra ifrån sig.. sen springer vi in igen. Annars vill han bara upp i famnen igen iaf om vi går för långt. Fast saken är att han fick t om med andnöd idag när vi var ute.. så kallt var det. Så tänkte om det kunde vara bra iaf, hur kort varvet än är.:)

kommer foton senare .. har bara gammla kort när han var 3-6 veckor gammal:)

Real
0
#12

usch.. de här med bitandet.. det är himla jobbigt:P men det är väl bara att jobba på. Min sambo försökte med att ignorera honom.. och visst det var inte lika kul då. men han forts iaf:) tss.. knäpphund. Vi byter ut leksaken med och vi fyar ibland också.. för att testa allt så att säga.. hum. Men nån gång hoppas jag att det går in. Men de är som ni säger.. när jag säger fy så trigas han än mer.. tycker det är kul

AgnetaK
0
#13

Man kan också prova att pipa "Aj" när hunden biter för hårt, det motsvarar hundarnas egna pip (särskilt som valpar) när de vill att den andra hunden ska sluta upp, "det gör för ont", liksom! De flesta hundar respekterar det, men en ung och busig valp kan ha svårt att hålla sig från att fortsätta och prova bita igen…

Real
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#14

okej, tack så mycket.. det går rätt bra iaf.. men det är tufft. Testar det mesta så att säga. hehe.. bara att fortstätta.

Nya bilder;

fiiiyah
0
#15

Ojdå, det lät ju inte så bra att få andnöd :O Kanske bäst med ett täcke (:

Vi har åxå börjat pipa till, som agnetak säger, och det funkar verkligen :P Han slutar och börja pussas istället :P

Söt han är (:

Min blogg: fiiiyah.blogg.se

Här bor jag: stallstenvik.blogg.se

Real
0
#16

Neeh.. de lät rätt otäckt måste jag säga.. nu är det ju iof bättre, för lite varmare ute.. och när han springer så håller han ju igång blodet.. hehe.. Men har beställt ett regntåligt täcke iaf.. när de blir kallare igen. så.

jaa, jag testa som sagt det med. Och det funkar absolut.. han börjar med pussas ist. men han glömmer bort det igen efter några sekunder. Men det sätter väl sig till slut:D

han är en riktig godbit. Glad

Ninja
0
#17

Gud så fin Ecko är!

Gällande bitandet så är det bara att ha tålamod. Fortsätt byta ut vad det nu är han biter i mot en leksak, ev. prova "pipa" till som du fick som förslag tidigare. Ända sen vår Garro kom hem till oss har vi gjort så, och nu när han är knappt 6 månader så bits han inte mer. Det är skönt kan jag säga, valptänder gör ont! ;)

Real
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#18

jaa, dom gör ju sjukt ont.. fick ett jätte sår idag rakt i nagelbandet.. usch, då vart jag inte glad. Och jag förstår inte.. för man kan gnälla och han slutar, men så börjar han igen precis efter han har varit lugn en sekund. Och byter vi ut mot en leksak var inte den lika rolig som handen. Och säger man "fy" eller liknande så blir han bara mer och mer bitig och busig.

jaja.. han har sina jäkliga stunder.. men det finns ju dom bra medSkrattande

Ninja
0
#19

Ajaj, inge kul när det går hål.. men precis som du säger; när man säger ifrån så blir dom ännu mer taggade och ska testa gränserna. Låter man bli att reagera (även om det är svårt) så brukar dom ledsna och vilja hitta på nåt annat i stället. Hål handen som blir biten stilla och låt den vara "död", medans den andra handen har en leksak som du viftar runt med. När den får uppmärksamheten så kastar du iväg den, då kanske han rusar efter den och låter dig vara en stund. Om han däremot ändå ger sig på dig, vänd bort blicken, sitter du ner så res dig upp och vänd dig om, gå sedan därifrån och ignorera honom. För att han ska förstå att det beror på bitning så pip till precis när han biter, innan du reser dig och går därifrån.
Vänta sedan några minuter, och lek med honom igen. Biter han så upprepa proceduren. Ignorering är det värsta en valp vet, så troligen kan han bli lite väl ivrig när du hälsar på honom igen, men var bara lugn då. Hia inte upp honom ännu mer genom att prata glatt och högljutt och gestikulera stora rörelser, då gör han likadant. Det fungerar fint att lugnt å fram och sätta sig vid honom och prata snällt och lågmält.

Sånt är det med valpar, man måste ta det lugnt oh ge det massor av tid för att dom ska förstå. Räkna med åtminstone en månad till, men efter två-tre månader bör det vara en otrolig skillnad. Även om dom fortfarande kan ta handen i munnen så biter de inte hårt mer. 
Man kan inte kräva något av dom när dom inte vet vad som gäller. Skäller man på dom när dom biter och dom inte har förstått att dom inte får bita så vet dom inte vad dom gör för fel, och då kan dom heller inte bättra sig.

Real
0
#20

tack, så mycket.. jag har prövat det redan:D och han biter lösare ibland nu iaf.. när han är jätte uppjagad kan de bli lite hårdare.. men de är ju förståligt. då förstår han nog inte att de gör ont.. men så piper jag till och vänder mig om eller går därifrån.. då blir det lösare igen.. eller så pussas han bara.. men de är illa när han ska hålla på sådär med alla han träffar.. hehe.. han visar ju bara att han tycker om dom.. han vet inte riktigt att bita är fel än som sagt.. och då vill man ju inte hälsa på honom när han bits sådär.. men de blir bättre. :)