Hundar iFokus

Hundar

Etikettövrigt
Läst 1472 ggr
Xondah
0

Ett ljus i mörker

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag skulle vilja tända ett ljus här på hundar i fokus för hundarna och katterna i Asien som slaktas för sin päls eller kötts skull.

På väg till päls- och köttmarknader färdas hundar och katter i trånga burar och i stort antal utan mat och vatten. Många dör på resan dit. Väl framme så sparkas burarna av de höga lastbilarna då hundarna ofta bryter ben eller dör i fallen.

Sen sitta i burar och se sina hundvänner slaktas med brutala metoder. I Asien är de så att köttet sägs vara mera proteinrikt och potenshöjande för män om katten/hunden dör i plågor. Det är inte heller ovanligt att de kokas levande.

Då de gäller päls är det vanligt att hunden flås levande får att bevara pälsen.

Varför skriver jag nu detta här, alla vet säkert om det? Men min tanke är det kanske finns nån som inte vet och som vill hjälpa.

På bilden syns ett typiskt sätt att frakta djur till köttmarknader.

Xondah
0
#1

Och för den som inte vet hur, skicka ett medelande så kan tipsa.