Hundar iFokus

Hundar

Etikett: media
Läst 1001 ggr
gejsa
0

Hur kan man ens tänka tanken?

http://www.kvp.se/nyheter/1.1424816/man-hogg-ihjal-grannens-hund Detta hände visst i september så det är inte nytt. Ni kanske har läst om det. Men det hade inte jag. Herregud säger jag bara.

ingann
0
#1

Jag hade inte läst det tidigare… VILKEN DÅRE!!! han kunde väl bara gått hem istället???

/Ingalill

*Personlig ägodel till 2 söner, 1 katt och 1 hund*

Medarbetare på Singelföräldrar och mobiltelefoner

simzonites
0
#2

Kan inte låta bli att undra vad hunden varit med om innan? Samt vilka vibbar mannen som blev anfallen sände ut innan?

Inte undra på att folk blir motståndare till rasen när tidningarna skriver "den vildsinta besten" om hunden Obestämd 

Stackars hund.

/Lotta

/Lotta

rulda
0
#3

VARFÖR gick han tillbaka?
Enligt artikeln gick hunden och la sig under ett bord, och det var DÅ han högg med kniven.
Det låter som om han gick ut på jakt, inte att han försvarade sig själv.
Sjuka människor det finns i detta avlånga land.

Vattnadal
0
#4

Dessutom är ett hugg mot ansiktet inte menat som annat än att skrämmas. Om en hund vill bita, så biter den. Markeringar i luften är just markeringar.

Att kasta sig mot ansiktet när man skräms är effektivt, då syns det bäst. Tyvärr tolkas det av många människor som att hunden högg mot strupen för att döda människan. Hunden försöker bara skrämmas extra tydligt, den anfaller inte alls.

(just detta tog Anders Hallgren upp i sin föreläsning om farliga hundar på adventure dog conference i lucia)

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

silverorm
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Gode himmel.. sicket folk det finns! Skrämmande! Stackars hund, den hade troligtvis inte levt något lätt liv!Skrikandes Vildsinta besten!? Jo jo..