Hundar iFokus

Hundar

Etikettövrigt
Läst 3998 ggr
Karmatarerskanise
0

Fäller

Sitter här och önskar att det fanns en knapp man kunde trycka på så att hunden fällde allt på en gång, ist för en massa hela tiden. Så trött på högarna i hörnen ..

Hade glömt hur mycket Hades tappar. Ett under att han inte är naken.

V-lang
0
#1

Ja visst är det tröttsamt, jag är glad att Skorpan tappade sin redan i oktober. Och Hades är ju en jätte om man jämför dom 2 så jag kan ju bara tänka mig högarna som ligger hos dig Förvånad

Skorpan såg verkligen ut som en nakenhund för hon tappade verkligen nästan all päls den här gången, som tur är så har vinterpälsen börjat komma nu annars har hon nog frusit ihjäl nu Skrattande

Zebben
0
#2

Har också en hund som fäller. Den ena är klar. Men nu har gamligen börjat fälla….det är hår överallt. När vi var hos veten nu ikväll så var min svarta fleecetröja FULL med hår efter att jag hållt hund.

Hela rummet och undersökningsbordet var också väldigt hårigt. Blev nog poppis. Obestämd

Karmatarerskanise
0
#3

#1 Ja det är lite skillnad. Glad Skönt att Skorpan är så tidig.

Hades fäller året om, men detta är extremt. Hur länge brukar dom fälla?

Ska fota när jag kommer ihåg det. Har precis dammsugit.

V-lang
0
#4

#2 Haha…härligt med schäferhår det sitter ju fast så in i norden, och det värsta med det är först kommer underullet och sedan ytterhåret. Och när dom kommer till vetten så fullkomligt rasar det ju av dom, måste ha legat en driva efter er när ni gick Tungan ute

#3 Ja vi hade faktiskt tur, men hon frös bra nog nu när vi fick snön för då var hon fortfarande rätt naken Skrattande

Jag vet faktiskt inte hur länge hon höll på nu (kanske 1,5 mån), jag kammar ur henne varje dag och ibland flera gånger om dagen. Sedan beror det säkert på hur mycket päls dom har.

Hundar är väl som oss människor vi tappar ju också hår, så att det ligger päls året om är väl kanske inte konstigt tror jag..

kerstinjo
0
#5

Ge hundarna ett rått ägg i maten så får ni både mindre fällande hundar och en blankare päls.

 Kerstin 

 

V-lang
0
#6

Skorpan brukar få det i1 gång i veckan, fast ibland glömmer jag det.

Solrosolja är också bra Skrattande

Karmatarerskanise
0
#7

Ska man ge ett ägg var dag?
Orolig att Hades blir kass i buken av det. Hans mage tål bara hans mat i princip.

V-lang
0
#8

Inte varje dag det gör inte jag iaf, 1 gång i veckan och jag ger bara gulan. Jag vet att många ger hela ägget men det gör inte jag av gammal vana bara Skrattande

Annars vet jag att det finns en olja på Zoo som ska vara jättebra mot just hundar som fäller + att dom får jättefin päls av det.

Karmatarerskanise
0
#9

Jag har Viacutan Plus. Ett supplement av essentiella fettsyror och naturliga antioxidanter.

rackartyg
0
#10

Åhhh jag har hittat en helt grym uppfinning för att borsta mina.

Men jag kommer ju inte ihåg vad dom kallas såklart.
Ser ut som en såg…. Obestämd

Emaljoh4
0
#11

Man kan damsuga de! :)

Medarbetare på Agility Ifokus - Välkommen in! Glad

 

Normal is an illusion. What's normal to a spider, is chaos to a fly.

Karmatarerskanise
0
#12

Malin; det gör vi, både dammsugar och borstar var dag.

Emaljoh4
0
#13

#12 vad jobbigt md så mycket päls, man blir verkligen less! =/ Rico fäller också en del nu!

Medarbetare på Agility Ifokus - Välkommen in! Glad

 

Normal is an illusion. What's normal to a spider, is chaos to a fly.

Karmatarerskanise
0
#14

Ja, det är jobbigt. Sånt tänkte man inte på då man skaffade honom Flört

V-lang
0
#15

Hehe…dammsugarn är en bra uppfinning men usch så tråkig Obestämd

Hera då kanske det är den jag menar, har du köpt den på Zoo?

Karmatarerskanise
0
#16

V-lang; fick den av mamma. Tror hon köpt den hos vet. Men den finns säkert på andra ställen.

spikes
0
#17

15,lotta du har fått pmFlört

gejsa
0
#18

#10# Menar du islänningsborsten? Kostar ca 500 kr. Är suverän att borsta islandshästar som fäller sin päls på våren och då även långhåriga hundar.

Karmatarerskanise
0
#19

Ingen som kan visa bild?

Zebben
0
#20

Hundar ska inte äta äggvitan! Man har tre alternativ om man vill ge sin hund ägg i maten.

1. Bara ge gulan

2. Ge gulan rå och micra vitan så den stelnar.

3. Ge äggula, äggvita + krossa skalet och ge det med.

Anledning:

Äggvitan förstör det nyttiga i gulan. Äggskalet däremot tar bort det ämne i vitan som förstör för gulan. Skrattande Hängde Ni med?

Zebben
0
#21

Själv ger jag mina hundar laxolja i maten, super för både päls och hud. Men vad man än ger så måste ju pälsen liksom av och den enda vägen jag känner till är att tappa den.

Karmatarerskanise
0
#22

#20 Jag förstod Tungan ute

Bogart
0
#23

Ibland är man glad att man har trimras. Tungan ute Håller jag efter pälsen någorlunda fäller han nästan inget alls. När jag har slarvat och det flyger lite mer päls så tycker jag det är jobbigt, men det är ju ingenting alls om man jämför med raser som fäller.

Med vänlig hälsning

Kajsa, sajtvärd på BARF i Fokus.

gejsa
0
#24

Haha och jag rakar mina andra två. Dom fäller inget alls. Däremot min schäfer unghund.

Karmatarerskanise
0
#25

Bogart; jag hoppas du får se när jag fotat Tungan ute Kanske kan man rycka Hades? Flört

V-lang
0
#26

Haha…Zebben det var den oljan jag for efter LAXOLJA, det tipset fick jag i en tråd av lena i våras när Skorpan såg bedrövlig ut Skrattande

Zebben
0
#27

#26 Ja, det är faktiskt super. Sen tycker de att oljan är så smaskig så då får man liksom smaktillsättare på torrfodret också. Perfekt!

V-lang
0
#28

#27 Precis Skrattande

Då skulle ni sett Skorpan när vi varit in och opererat bort hennes analsäckar, hon skulle den första veckan ha parafinolja i maten…jag har aldrig sett henne äta sin mat med sån glupande aptit.

Hon stog vid bänken och tjöt för hon tyckte det gick för sakta innan hon fick ner maten, hmm..kanske därför hon fått sitt fettveck vid svansroten Obestämd

Mison
0
#29

Men det är väl mysigt ändå med vovvarna. Julstädat o fint med ständig ryamatta på golvet. Jag har 2 svarta vovvar. En långhårig o en korthårig, det är den korthåriga som fäller värst. Undrar vad skillnaden är med ljusa hundar. Dom håren syns ju inte lika bra ialla fall…

Alla djur behöver någon som bryr sig!

kerstinjo
0
#30

Amos är min andra labbe och jag hade alldeles förträngt vad de rackarna fäller. Stora tussar både här och där.

Men jag ska nog göra en pudel av honom och bara spara lite hår på tassarna, svansen och huvudet.Obestämd

 Kerstin 

 

Zebben
0
#31

#29 Det kallas golvvärme, att ha en ständig ryamatta på golvet. Själv har jag en ljus ryamatta gjord av schäferhår. Man håller sig ständigt varm om fötterna. Strumporna är liksom alltid ett lager tjockare på undersidan. Det är bara mina gäster som inte riktigt uppskattar detta fenomen.

Mison
0
#32

Precis. Det spelar ingen roll hur mycket man dammsuger, folk tror ändå att man aldrig gör det. Men det är deras problem. Kommer det hit någon som aldrig har varit här förut så säger jag till dom att det är varning för hund och katthår. Sen är det upp till dom om dom vill komma hit.

Alla djur behöver någon som bryr sig!

Kristina-
0
#33

Jag är så glad att jag numera har hundar som ej fäller !  Nämligen två stycken underbara Wheatenterrier! Glad

Zebben
0
#34

#33 Stackare! Då måste Du ju betala för att få golvvärme alt. köpa varma sockor så här på vintern. ;-)

rackartyg
0
#35

#10

Nja.. så heter det inte….

Ska kolla om jag hittar en länk
*blir så irriterad när jag inte kommer på sånt*

Amoz
0
#36

Jag är glad att min vovve inte fäller ^^ XD

Kristina-
0
#37

#34 Sockor klarar jag mig lätt utan, mina hundar ger mig så mycket kärlek att jag blir alldeles varm inombords.

giffan
0
#38

#31 och #32

Lösningen till besökare som inte gillar hund hår är att ha några tofflor,(gärna sådana blåa fula i plast man kan ha på sig på vårdcentralen) Så klarar de att gå utan att få håriga fötter.

Har man sen problem att de blir håriga av att sitta i soffan, så kan man skaffa vita rockar de kan ha på sig, eller sätta fram en pall i plast vid bordet.

Annars så kan de ju oxå få stå ut!

~ Anneli ~ 
Sajtvärd för:  adopterade.ifokus

V-lang
0
#39

Tänk att jag tycker som dig giffan, stå ute tycker jag låter som en bra lösning Tungan ute

Och som sagt man tar seden dit man kommar, så skulle man väl kunna säga Skrattande

gejsa
0
#40

Haha stå ute menade  hon ju inte utan stå ut. *fniss*

Har du luktat på spriten igen lottapottan?

Singo-Torpet
0
#41

Min JRT fäller inte allt för mycket men de som blir sitter ju som nålar instukna i strumpor m.m. men nog finns de pälsmattor på golven ändå de står de 3 katterna för ;) men de gör så lite då håller ja mig varm om fötterna och resten av kroppen med för den delen när ja far runt med dammsugaren.

#10 mycket bra sak har ett antal till mina isisar.. finns en billighets variant på odal/granngården eller vad nu de behagasheta på hund avdelningen vet ja.. men den för häst är bäst.. .

Vattnadal
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#42

Jag har en sån superborsta oxå, den kallas mirakelborsten, helt otrolig! Tog ett foto på den.

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

Vattnadal
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#43

Sen drog jag den en gång över ryggen på min golden, som inte fäller, mer än att hon är kastrerad och för det mesta tappar lite, dock inte som vid fällning.

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

rackartyg
0
#44

#43

Oj=)

V-lang
0
#45

Lantisen! Nu är du efter mig igen…nu tyckte jag ju att UTE lät mycket bättre, för där kan dom stå om det är så att dom inte vill damsuga sig fram vill säga Tungan ute

gejsa
0
#46

#45# Ha ha det är bäst du passar dig! Svenskläraren är i farten.

V-lang
0
#47

#46 jag läser fort och fel Flört men det blev ju rätt bra iaf för visst kan dom stå ute om dom kommer och tycker det är jobbigt med hundhår under strumporna Tungan ute

Puma77
0
#48

Borsten påminner om furminator som ska vara kanon. finns i olika bredder så det passar hund, katt häst eller vad man nu ska ha den till. Trixet med den är att den drar bort de döda och lösa pälsen.

I sverige säljer bl.a swecat dem men ibland kan man hitta dem på tradera och det finns en liknande variant på tradera med fast inte av märket furminator.

 

//Pia

rackartyg
0
#49

Nu hittade jag !!!!

En sån här är det vi använder 
(fast inte samma märke)

http://www.djurmaxi.se/product_info.php?cPath=1_33&products_id=253

gejsa
0
#50

#49# Sådan där skrapa har vi till hästarna. Tar bort hår, svett, vatten och dyl.

Den jag menade är en riktig islandshästborste.

Vattnadal
0
#51

Furminator, så heter den ju, patenterad och allt. Helt otrolig!

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

rackartyg
0
#52

#50

Den är galet bra på våra hundar! 
Mycket mindre hårbollar inne nu.

Min syster som är stalltjej sa att hon använder liknande borste på hästarna i stallet med.
Men är det taggar på dem man använder till hästar verkligen?

gejsa
0
#53

#52# Japp ser nästan likadan ut fast man sätter ihop den själv med metallgrejen som är längst ut. Syns knappt. En del använder den som den är. För att skrapa bort fukt på pälsen med. Jag har även använt den till att skrapa bort hår när dom fäller.

http://www.hooks.se/butik/default.asp?sidvarde=SE&ScreenWidth=1280

gejsa
0
#54

#52# Japp ser nästan likadan ut fast man sätter ihop den själv med metallgrejen som är längst ut. Syns knappt. En del använder den som den är. För att skrapa bort fukt på pälsen med. Jag har även använt den till att skrapa bort hår när dom fäller.

http://www.hooks.se/butik/default.asp?sidvarde=SE&ScreenWidth=1280

Elega
0
#55

Här är en billig kopia av furminator och bilder på hur mycket hår man verkligen får bort med hjälp av den! Funderar starkt på att köpa den eftersom min schäfertik bestämde sig för att fälla samma dag som den första snön föll, suck.. Eftersom sambon är lite lätt allergisk tycker jag grymt synd om henne som hon snörvlar och torkar sig i ögonen dem 4 månaderna om året som Diva fäller.

http://www.tradera.com/NY_Professional_Kam_Borste_for_Hund_Katt_Hast_Maste_Se_-auktion-79323121

Vattnadal
0
#56

Jag köpte min äkta för 250 kr av en tjej som har ett hundtrim. Fördelen med den äkta är att man kan vrida fram en vanlig karda oxå, så att man kan reda ut tovor od.

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

Puma77
0
#57

#56 250 kr är kanonpris. På e-bay kan man få runt omkring det priset.

#55 jag har funderat på att köpa en sån framöver och förhoppningsvis minska de svarta hårtussarna som har en förmåga att hoppa fram från hörn och under soffan. Tror att det vore något för familjens hundar också.

 

//Pia

Singo-Torpet
0
#58

letar efter länken till kardan ja menar men hittar den inte tycker den är mycket bättre dom ni länkat till, hade dem innan men nu behöver ja den inte så mycket till hund längre då min pojk är en strävhårig med väldigt kortpäls.