
Grå yta på ögat
Märkte igår att våran pudelhane på 8år har en grå yta på ena ögat, precis som en skugga.Vad kan det vara?! Någon som har sett de förut kanske?
Vill ju inte skrämmas… kan vara något helt annat, men grå ögon på äldre hundar/människor förknippar jag med gråstarr… men kolla med veterinär först så du inte behöver oroa dig i onödan.
//Christine mamma till Orion *160123
med S*Magic Paw's Cornish Rex Katteri och Storpudeln Spike
Håller mer MagicPaws.. Skulle tippa på gråstarr..
Min hund har det, på båda ögonen, det börjar bli mera nu. Hon verkar se bra så vi har inte gjort något åt det. Hon blir 14 i Januari, därför har vi inget gjort, för när hon inte längre är pigg och glad och kan leva ett bra liv ska hon få vandra vidare. Och jag känner henne så väl att jag vet att åka till veterinären och "fixas" är inget hon vill.
Hon är i princip helt döv nu, men fortfarande pigg och hyggligt lekfull, även om det går längre mellan "lekanfallen"
~ Anneli ~
Sajtvärd för: adopterade.ifokus
håller med troligtvis gråstarr, men dom besväras inte av det oftast, även om synen blir sämre, men gå och kolla så du vet säkert
Det kan vara gråstarr.
Det är vanligt att det drabbar äldre vovvar.
Det går att operera