Hundar iFokus

Hundar

Etikett: lydnad
Läst 889 ggr
Andreassons
0

möte med andra hundar som skäller

Idag var hela familjen ute och promenerade med Lova, vår nya familjemedlem. Hon kommer från ett hundstall och levde där fritt med många hundar. Men nu när hon är på ny mark med en ny familj och i koppel så är hon lite nervös med hundar.

Vi försöker var lugna och lugnt gå förbi hundar vi möter. Idag mötte vi dock tre hundar på en äng som skällde något fruktansvärt. Lova blev mycket rädd och svansen åkte mellan benen. Vi försökte gå därifrån lugnt och bestämt utan rädsla. Ägaren till de tre hundarna släppte två av dem som kom rusande mot Lova och skällde. Hon satte sig och reste ragg men sa inget. När de kom närmare, fortfarande skällandes morra hon till.

Vad ska vi göra i det läget?

Nu gick vi därifrån och hundarna kom flera gånger efter Lova och skällde. Det kändes som om Lova gjorde rätt. Hon sa ifrån men utan att göra utfall. 

Ska man släppa hundarna mot andra hundar, och hur skulle vi agera bäst? Vi kunde inte prata med ägaren till hundarna då vi bor i Kina och inte ännu kan tillräckligt med kinesiska. Dessutom kom ju inte hon efter sina hundar utan tyckte det var helt Ok att de rusade omkring hur som helst.

Vill gärna ha lite tips så att vi agera på ett bra sätt för Lova.

Andreassons
0
#1

Jag har nu läst i genom den andra tråden om möte med andra hundar och vill bara förtydliga min undran:

Hur gör ni när ni möter lösa hundar?

Vattnadal
0
#2

Jag försöker ställa mig mellan, mota bort den andra hunden, eller i alla fall visa den att jag försvarar min hund. Behövs det kan jag ta ett steg mot den säga att den att vända, visa tydligt med kroppsspråket att den inte är önskvärd.

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

Tina-A
0
#3

Ställ dig emellan så gott det går. För att visa med kroppen kan du ta ut armarna åt båda hållen så du blir bred och ta ett kliv eller två mot den andra hunden. Det ger signaler om att den inte är önskad hos dig.

.: Dance like there is no tomorrow :.

[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]