Hundar iFokus

Hundar

Etikettvalpar
Läst 1875 ggr
kerstinjo
0

Vad ser han?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

 Kerstin 

 

kerstinjo
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Snickarstugans grannar!

Så nära vågar aldrig en shaffer gå.

Stackars min mögelletande Marodör, just nu är han instängd i hundgården med shaffer-Exit alias Svante.

 Kerstin 

 

gejsa
0
#2

Så gulligt foto! Nyfikna är dom allihop. :)

Åh, stackars shaffrarna vara instängd med en marodör. hihi

kerstinjo
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

De kan stå och titta på varandra hur länge som helst. Men nu har Marodören kommit på att om han gör ett voffande och rusar framår, så springer alla. Skoj lek!

 Kerstin 

 

gejsa
0
#4

Haha ja, fast kossor brukar vara så dumma att dom ändå står kvar och tittar. Min Bessie skulle nog också skälla. Vi har ju kossor en bit bort men vi har ännu inte gått och tittat på dom på nära håll. Förra veckan var i deras hage (utan att veta att dom var där först) för att gå igenom och kolla efter svamp. Så jag fick rätt så bråttom att gå ut ur hagen. Vill inte så gärna vara i samma hage som dom. Men Bessie hann aldrig se dom inte dom andra två hundarna heller. :)

kerstinjo
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Jag har ju kossorna runt stugan och alla våra hundar har roats av dem. Men Marodören var lite avvaktande i början.

Just nu lever han full rulle med Exit i hundgården. Två hanvalpar på 7 månader, den ena visserligen bara en shaffer, men skoj har de.

Far runt som idioter, slåss och bits. För att minuten senare dela mat i en skål. Glad

 På kortet gamle "Bosse" och kossorna. "Bosse" som ligger begravd vid sin älskade lantstuga. Oj, vad grå han är!

 Kerstin 

 

kerstinjo
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#6

Marodören, kossorna och "Bosses" grav.

Första gången Quila kom till stugan (hon har aldrig träffat "Bosse") lade hon en boll och en busleksak vid graven. Saker som hon sedan aldrig rörde. Underligt!

 Kerstin 

 

fettmedkevlar
0
#7

Neeeej vad stor han blivit :D Jag är nästan avundsjuk på storleken :P Hicka är skit liten

bruksschafrar.blogspot.com

Medarbetare på Brukshundraser.ifokus.se

kerstinjo
0
#8

Hur gammal är Hicka nu?

Fastän det bara skiljer en vecka på shaffer-Exit o Amos, så är nog Exit en dm högre. Men han är ju äldst!Glad

Å, du, nu förstår jag det där med tänderna i öronen. Amos ena öra ser inte riktigt klokt ut. Kan det vara för många tänder i det?Obestämd

 Kerstin 

 

Eva63
0
#9

# 1

Men kära nån…..Skrattande

Den bilden måste du tävla med här inne på fototävlingar….

Helt otroligt bra bild…………….Flört

Släng in den på september

*vinkar*

kerstinjo
0
#10

#9

Vågar inte, för om jag vinner blir Gejsa så sur.Obestämd

 Kerstin 

 

Eva63
0
#11

# 9

Den är helt klart en vinnare. Skulle den inte vara det så vet jag inte vad…Skrikandes

Tungan ute

gejsa
0
#12

Haha jag blir aldrig sur. Akta dig så jag inte också går med och tävlar med min lilla fina vackra shafferbessie. :)

Ska ställa ut henne på söndag förresten.

Den där lappen som man får med, ska man ha den på armen eller hur gör man med den? Var 13 år sedan jag sist ställde ut så jag minns inte hur man gör längre. Har ju även alzeimerslight också så….

IdaS-A
0
#13

Tuff som vågar gå fram :) Min ponny är livrädd för kossorna ena sekunden, nästa gnäggar hon efter dem.., Kossorna bor åkhennes granne med hennes hage. Surt Kyss

Emaljoh4
0
#14

#1 Vad gulllligt att Amos har varit på släktträff!! Men snacka om att han har blivit stor! =D

Medarbetare på Agility Ifokus - Välkommen in! Glad

 

Normal is an illusion. What's normal to a spider, is chaos to a fly.

Liss
0
#15

Haha.. så himla stor han blivit redan jue! Hinner inte med:P Och de ser så mysigt ut där ute.. så vill jag BO!:D

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

fettmedkevlar
0
#16

#8 Hon är 7 månader nu.

#4 Kolla efter svamp? Svamp som man hittar i kossornas hage kallas för toppisar och används av drogmissbrukare.

bruksschafrar.blogspot.com

Medarbetare på Brukshundraser.ifokus.se

gejsa
0
#17

#16# Ha ha jag tittade inte efter kantareller i deras hage. Utan var tvungen att gå igenom den för att komma in i skogen.

Mysan59
0
#18

#1 Guuud vilket gulligt kort! Påminner om min gamla hund (död nu Gråter) när vi hade kossor här intill tomten…Glad

fettmedkevlar
0
#19

#17 Hahaha jag tänkte väl.

bruksschafrar.blogspot.com

Medarbetare på Brukshundraser.ifokus.se

KindredCold
0
#20

Haha! Min schäferbladning vågade sig in i hagen och jaga de stackars korna Skäms

Ingen skada skedd, men ändå.
Sen har hon även hälsat på hästar..

Snygg bild!
Verkligen en fin labbe Flört