är det bra för hunden att träna agility??
jag undrar om det är bra för hunden, för min faster har en sjäfer hund som blir 1år til våren och undrar om det är bra och träna upp dom.
Har ni enn sjäfer svara snälla.

Ja, agility är bra för hunden om den är fullvuxen, i bra form och är frisk. Man måste träna försiktigt i början och alltid värma upp hunden före träning (t ex. genom att göra konster, springa lite med hunden, leka med den och sådant) och sen varva ned den efter träningen ( t ex genom att gå en promenad på 15 minuter).
Med en schäfer, som ju är en stor hundras, skulle jag vänta lite med att träna på agilityhindren tills den är runt 1,5-2 år så att den har växt färdigt och sen skulle jag nog röntga höfterna innan jag börjar träna med den.
#1 tack så mycket!!
jag ska prova det

Har en kompis som har en Schäfer som tränar lite Agility på kul, det går finfint! :)
Det kan ju slita på lederna om dom hoppar för högt för ofta i sneva svängar, men agility är jätte kul för hundar :)

Jag har en sprnger spaniel och jag vet inte vad man ska klassa denn ras som. Är det en mellanstor hund eller är det en stor? Hur länge ska jag vänta innan jag börjar träna med honom?

#4 den klassas som en stor hund och man kan börja träna när den är 1år. fast självklart kan man visa valpar tunnlar osv. :)


#6 varför vänta flera år? :P När hunden kan alla hinder så är de bara köra på! De är jätte kul och hunden väljer alltid själv om den vill göra bra i från sej eller inte 


#7 Håller med dig, kan hunden alla hinder, är tillräckligt gammal och man kan visa den igenom en bana kan man ut och tävla. Sting kan inte alla hinder, men hoppklass hindrena kan hon, så vi kör på hoppklass ett tag :) Allt går perfekt på träning, vi måste istället träna tävling.
Ha en bra dag!
Medarbetare på tävlingshundar.ifokus
http://www.freewebs.com/sting-pippi

#0 I senaste hundsport fanns ett helt repotage om ifall aglity var bra för hunden åå virse verse…
Missat det, elkler inte meddlem i skk ?
Mvh Ellenfyrkant


#7# och #9# Man ska åtminstonde vänta tills man röntgat höfterna så dom inte har förslitningar där. Då ska man absolut inte låta hunden hoppa om det är något fel.
Så för att vara på den säkra sidan så gör man det först. Man brukar ju röntga mellan 1 och 2 års ålder. Så det var därför hon menade att man skulle vänta så länge.


#12 Näe, hon skrev inget om röntga och sådär. Hon skrev ju bara att hennes plan var att starta om ett par år, och på bilden hoppar ju hunden rätt högt. MEN det är rätt som du säger, att man ska såklart vänta tills man röntgat höfterna :) Det glömde jag skriva, men det hade jag redan tänkt på. Haha, i bakhuvudet liksom. Det kändes så självklart.. :P
Ha en bra dag!
Medarbetare på tävlingshundar.ifokus
http://www.freewebs.com/sting-pippi


Hej, jag ska börja träna agility med min schäfer jag tycker iaf att du ska prova :)
1 års åldern är det ganska bra att börja tror jag.. Själv börar jag med tunnlar med min unghund :)
Lycka till :D
Jag vill börja med agility med min hund men han är inte så lydig på inkallning. jovisst, han kommer ju men.. han tål inte andra hanhundar. tror ni det är något problem? kan ju träna upp honom oså med inkallningen men med andra hanhundar?
19, du ska ju allra helst ha en prefekt inkallning och att han inte har agg så han bryr sig i andra hanar, för när man tränar kan det finnas flera på plan;-)

Agility är både bra och dåligt. Det är jättebra träning för hunden fysiskt och den måste tänka också. Det är ett jättebra sätt att bygga upp en bra relation till sin hund. D.v.s. om båda tkr det är roligt. Tålamod behövs! :D Men det sliter mycket på höfter.
Mvh Ellenfyrkant
#20 - okej, noah som min hund heter har lite svårt för andra hanhundar då han en gång blev "överfallen" av en annan hanhund så nu litar inte han på dom eller så. men jag ska försöka träna så mycket som möjligt..
22, fråga på klubben så får du säkert hjälp med det;-)
#23 - känner tyvärr inte till några klubbar här..
Där finns en del fördelar med agility
*Det ger motion (både för hunden och föraren)
*Det är kul omväxling och kul aktivitet
*En sport där hunden får tänka lite
*Hunden får muskler
*Det är kul
mitt mål är nog att börja tävla i agility om några år ;)