Hundar iFokus

Hundar

Etikett: övrigt
Läst 1289 ggr
zickan
0

någon med fransk bulldog?

Någon här som har en renrasig fransk bulldog?

Vad är för och nackdelar med denna ras? 
Min hund fungerar så mycket bättre med sällskap av annan hund. Så jag har börjat fundera på att spara ihop pengar till en i kommande framtid.
Men det ende jag vet om denna ras är det jag läst. Kul att veta mer från ägare.

/ zickans.com uppfödare av tamråttor och guldhamster i Västerås
Värd på Råttor, Exotiskadjur.

zickan
0
#1

gärna lite om de kan få problem och enklare sjukdomar eller ledbesvär ect..

Hur långa promenader orkar dom i snitt. ja allt :-D

/ zickans.com uppfödare av tamråttor och guldhamster i Västerås
Värd på Råttor, Exotiskadjur.

Prova
0
#2

Sökt på artiklarna efter fransk bulldog där står mycket… min förra kille hadde 2 fransk bulldogar :)

ddu hittar det mästa på internet.. många skaffar hun efter vad dom tycker är söta..man måste tänka på passar den hunde min aktivering??

zickan
0
#3

jepp jag har läst på internet. men ändå bra att fråga andra också. enklare att hitta nån man kan ställa de frågor man vill ha svar på :-)

/ zickans.com uppfödare av tamråttor och guldhamster i Västerås
Värd på Råttor, Exotiskadjur.

zickan
0
#4

jag har haft boxer innan. fransk bulldogen verkar vara en mindre kompakt boxer i mina ögon.
jag tycker om att vända upp och ned på allt innan jag bestämmer mig. Hunden jag har nu var ett impulsköp från en kompis tjuvparning.  Han har varit svår på alla håll och måste ha så mer än vissa andra hundar.

/ zickans.com uppfödare av tamråttor och guldhamster i Västerås
Värd på Råttor, Exotiskadjur.

KAGE
0
#5

Jag var inne på att skaffa en sån förut..
Verkar vara otroligt bra hundar mhm!
Franska är tydligen mer tjaffsiga och akriva än engelska bulldoggar iaf.

Vad vill du får ut av vovven egentligen? Allmänt sällskap, nån sorts sport eller så?

/Karoline.

Maddepadde
0
#6

Att dom är mer energiska än Engelska Bulldoggar är ju något som man lätt kan konstatera.

Har en kompis med fralla, hon håller på med Rallylydnad, agility och lite tävlingslydnad. Han verkar faktiskt fungera i det mesta.

http://frallaforum.forum24.se/

Men börja grina då!
http://madlevsan.wordpress.com

zickan
0
#7

ah. kul :-)

Mest sällskap till min andra aktiva hund med för mycket energi. Nått att jobba med, inte ha lätt för massa sjukdomsbesvär, mycket på en gång men ändå snäll.

/ zickans.com uppfödare av tamråttor och guldhamster i Västerås
Värd på Råttor, Exotiskadjur.

Maddepadde
0
#8

Mjah, kan nog inte påstå att Frallan är den mest friska rasen.
Kolla bara på försäkringsbeloppen, dom säger en del.

Men börja grina då!
http://madlevsan.wordpress.com

muirab
0
#9

Om franska bulldoggars hälsa - http://friskafrallor.info/

Hoppas att du kan hita något av intresse på denna sida

Velsan
0
#10

Jag ska skaffa en fralla, det är en förhållandevis frisk ras ändå. Försäkringspremien blir dyrare pga av att många tikar behöver kejsarsnitt, så är inte så mycket pga av andra sjukdomar. Men det finns även självvalpande linjer och hundarna ska kollas för patella innan de går i avel, och finns många linjer med bra andning också :) De är pigga och glada och lever länge oftast :)

För min del är det en perfekt ras, lagom storlek, men inte liten och bjäbbig. Tycker om människor men håller sig helst till matte. De är mycket rörligare än man tror, så man kan träna en del med dem om man vill, dock är de rätt envisa så det är ingen ras om man vill satsa på elit lydnad.

Det är en bekväm ra som man bor i lägenhet och de kräver inte så mycket som en bruksras. De gillar barn i allmänhet.