
Fästingbrygd!
Fick ett tips idag på en fästingbrygd jag tänkte prova. Ville bara dela med mig av den!
Vår hund drabbas av fästingar även om han har ett fästinghalsband. Jag fick tipset inne i djuraffären idag, på en fästingbrygd:
Koka upp 1 liter vatten och häll i några matskedar rosmarin och timjan. Låt dra och svalna. Sila bort örterna och tillsätt 1-2 citroner. Spraya därefter blandningen på hunden.
Man kan ju alltid prova, det skadar inte!!
Kramis Ulrika
Berätta gärna om det funkade, hade behövt något mot envisa fästingar.
Har hört att ungefär samma brygd ska vara bra som flug/myggmedel åt hästarna, så det kanske är generellt insektsavstötande?

Kvinnan i djuraffären sa något om att det var lukten som inte tilltalade fästingarna?!?! Har inte kokat upp brygden än men jag hör av mig så snart jag har provat den.
Kramis
Det är möjligt. det är ju ganska skarpa lukter.
jag provade den ett år och det blev lite bättre av den faktiskt;-)

Vad roligt! Vi bor precis vid skogen och man vill ju gå sin dagliga promenad där. Men nu den sista tiden så har jag dragit mig för att gå hela rundan p.g.a alla fästingar.
Kramis
Vi går i skogen varje onsdag i princip. Och sist hann jag se en fästing på ecko som jag kasta långt åt skogen^^ Men turligt nog har han inte alls mycket. Förra sommaren fick han typ två stycken och inte fått en enda än så länge heller. Dem föredrar Lufsen ist (mammas hund).
Dock skulle nog jag behöva den där kuren!:P Jag vart jätte larvig efter jag kastat den dära från ecko. Fick för mig att den hamna på mig ist. Och sen efter de kom det getingar och när vi var påväg tillbaka kom de bromsar (som jag hatar!) så fick lust att hålla mig inne resterande av sommaren;P hihi..
Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆
Tarox har haft tur och inte fått en endaste fästing än så länge :P Men i sommar blir det väl kan jag tänka mig :P

Jag har hittat 2 som krypt på Shelby så jag köpte ett scalibor-halsband åt henne. Hon kliade sig ganska ordentligt så efter en vecka fick jag ta av det för hon hade blivit alldeles röd. Nu hoppas jag att hon kommer klara sig ändå men eftersom vi går ganska mycket i högt gräs är jag lite orolig. De där äckliga krypen är inte roliga!
8, vill bara tala om att fästingarna finns överallt alltså inte bara i högt gräs som folk trodde förr, dessutom kan dom hoppa rätt högt också dom jäklarna, vad bra att du upptäckte att halsbandet inte var bra, det är många hundar som reagerar på dessa

#9 Men usch, vi får hålla oss på asfalt hela sommaren
Hon började klia sig nästan på en gång men eftersom hon inte är van vid att ha halsband på sig inne trodde jag att det var därför först men när hon inte slutade efter ett par dagar åkte det av bums.

Testa ett örthalsvand, bärnstenshalsband eller annat giftfritt alternativ om hunden inte tål scalibor. Espree har ett shampo som man marrerar in (spätt med varmt vatten) låter verka 5 min så att det går ner i huden och sen sköljer av. det ska hålla några veckor, säger säljaren i alala fall.
Fast fästingar kan inte hoppa, de har bara små krypben. De klättrar upp på något sen sitter de där och väntar till et djur går förbi. de har varken syn eller hörsel, och bara sitter och sitter och sitter, till maten kommer gående.
MVH Elin
Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

jag köpte örthalsband till mina, fungerade ganska bra första två veckorna (dvs de hade mkt mindre fästingar än tidigare, men fortfarande några fästingar). Sista dagarna verkar det dock ha slutat fungera, hittade t ex. en fästing precis under halsbandet igår =S
Nån som vet nått som man kan ge i maten mot fästingar och var man köper det? Vill inte köpa ett scalibor-halsband eller nåt annat giftigt…

VITLÖKSOLJA:
1 l raps- majs- eller solrosolja + 4 st vitlöksklyftor
Lägg vitlöksklyftorna i oljan. Låt dra i fyra dygn.
Vänd flaskan en gång varje dag. Sila bort löken.
Dosering: 1 msk olja/dagen till medelstor hund
och 1 tsk om dagen till liten hund.
1-2 msk till stor hund på 30 kg.
_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!
Jag testade örthalsband på min först eftersom jag helst inte ville ha något giftigt, men det funkade inte alls! Han hann inte mer än ut genom dörren så kröp det fästingar på honom så nu har jag köpt ett scalibor-halsband iaf, vilket funkar väldigt bra på honom. Inte en enda fästing sen han fick på sig halsbandet.
//GuUuLd,
-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties
11, nu har du fel, det är bevisat att dom kan hoppa jag har själv sett det först på animal planet i en dokumentär om småkryp, och även med egna ögon,annars skulle jag aldrig skrivit det;-)

#15 Seriöst, med de benen? Vickar de på kroppen då?
Dokumentären jag tänkte på, där de äsger att de bara sitter på ett grässtrå, blad ed, och inte kan göra annat än att vänta, har jag inte ens set själv. farfar berättade det, för han tyckte nästan SYND om fästingar efter att ha sett den!
MVH Elin
Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter
16,visst är deras liv en lång väntan, och ja dom vickar på kroppen och tar hjälp av vindpusten att ta sig ett hopp,en gång fick jag tag på en krypande och den hoppade ifrån min hand och ner på gräset, och dom är mästare på att klättra upp för trädstammar oc allt möjligt annat;-)

Att de är suveräna på att klättra har jag alltid förstått. Hoppandet skulle jag dock vilja se, nästan, inna jag riktigt kan tro på det. Ändå måste jag ju tro på det, om du tom har sett det med egna ögon!
MVH Elin
Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter
18, jag såg det först med egna ögon och trodde då att jag tappade dem med vinden(förstod sedan hur det var)… andra gången hade jag kollat på animals program om dem, och förstod då hur det gick till sedan har det hänt ett flertal ggr när jag inte hunnit nacka dem krypande med min nagel ;-), det går så snabbt så man hinner inte observera det om man inte är med liksom….
Har ett bra bra medel med rosmarin och timjan.