Hundar iFokus

Hundar

Etikettövrigt
Läst 854 ggr
Elna
0

Vattenskål i plast

Jao, Nagli har en vattenskål i plast på nedervåningen och rostfri där uppe. Men är det farligt att ha plastskål? Min kompis sa att hon hört att det typ kan komma kemikalier från plasten? Om det är så kommer jag ju köpa en annan skål, men ngn som vet?

[sbergmark]
0
#1

jag har också hört talas om det . själv har jag keramik eller va de nu är och rostfritt

Kristina-
0
#2

Jag har också hört att mat och vattenskål inte är bra att ha i plast. Själv har jag rostfria till mina hundar.

Matilda
0
#3

Jag har rostfri, om jag hade plast skulle Lucas tugga sönder den ;) vet tyävrr inte om de är farligt med plast.

Elcyion
0
#4

Samtidigt kan hundar få problem med de rostfria skålarna. Typ exem/rodnader. De som får det problemet, får ofta byta till plastskålar.

Jag får hinkar från mammas jobb som jag skrubbar ur varje gång jag byter/fyller på vatten. När de känns sunkiga, byter jag. Sådana gratis spannar går ofta att få tag på hos tex. skolor och ålderdomshem (med eget kök). De får sina matvaror i dem, och de två största är ofta för stora för att de ska kunna frysa in mat i dem, så de kastas bara.

Medarbetare på jack russel terrier

Tazzar
0
#5

Vi kombinerar ju plast/mat vi med, så jag tror inte att det är någon fara. Men däremot så har jag hört att det samlas bakterier i reporna som bildas efter ett tag, som inte går bort hur mycket man än diskar. Men det tror jag inte heller är så farligt. I det vilda äter hundarna/vargarna maten direkt från marken.


Elcyion
0
#6

#5 Det med reporna stämmer. På mammas jobb är de tvugna att kasta allting som börjar bli repigt, just för att de inte går att få sakerna helt rena.

Men då jobbar hon i ett kök på ett ålderdomshem.

Medarbetare på jack russel terrier

Zebben
0
#7

Jag kör bara med keramikskålar, de är lättdiskade och tunga så de inte välts omkull. Plast gillar jag inte, då de känns ofräscha väldigt snabbt. Rostfritt för att det sätter smak på vattnet så mina hundar dricker sämre.

Cerrolyn
0
#8

Så länge den inte börja flagna är det inga problem med plast. Själv kör jag med rostfritt.

**MVH Cerrolyn

LillMalin
0
#9

va är flagna för nåt?

Cerrolyn
0
#10

#9

När plasten släpper.

**MVH Cerrolyn

LillMalin
0
#11

Aha! ;)

Elna
0
#12

Tack för alla svar! :) Tar gärna emot flera även fast jag redan fått reda på mkt! ^^

#7 Tror jag ska ta och kolla lite keramikskålar eftersom Naglis vattenskål står i tvättstugan (hon dreglar så mkt ^^) så kan det vara bra att ha en stadig skål där! ;)