Hundar iFokus

Hundar

Etikettutfodring-och-foder
Läst 4773 ggr
zimzon
3

Bra foder till överviktig hund?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Hej!

Jag har en hanhund som är lite överviktig. Han är inte jättetjock utan väger bara lite för mycket. Han har börjat få ont i lederna så han skulle behöva gå ner några kilo. Men det är ganska svårt att få honom att göra det.

Han får mycket motion. Vi är ute och går med honom flera timmar om dagen och han springer mycket lös i skogen. Han får ingen "människomat" utan bara hundmat. Men eftersom att han ändå är lite tjock så tänkte jag att vi kanske kan byta foder till honom. Juste nu får han friskies torrfoder för vuxna hundar. Han kan bara äta torrfoder för han blir lös i magen av burkmat.

Så har ni några förslag på torrfoder som kan vara bra för överviktiga hundar?

KerstinP
0
#1

Det brukar finnas dietfoder hos veterinärerna, kolla där.

veruscka
0
#2

doggy light funkade på min

Tyson
0
#3

Hej!

Jag vet inte riktigt vad du bor.

Men jag skulle rekomendera ett färskfoder som heter bravo.

gå in på deras hemsida och tiitta.

www.bravohundfoder.se

Detta är INTE som burkmat, utan helt andra saker, en hund blir alltid lite konstig i magen när den håller på och byta foder. Burkmaten är inte heller så bra för hunden.

Skrattande Tyson

CamillaAndersson
0
#4

Jag tycker att Standardt Normal är ett mycket bra foder! Det säljes i de flesta djurbutiker, och om du frågar tar de oftast hem utan problem.

Kostar ca 380 kr/15kg.

Finns i en lättare variant som heter Mild.

nallebjörn
0
#5

kanske kan han äta det foder han gör nu om han fungerar på det fast lite mindre av det?

Man kan själv göra lite lightmat genom att koka ris och torsk åt hunden och blanda ut det med vanliga maten.

TinaH
0
#6

Varfr ska du ge fisk?
Och varför ska du KOKA maten?

All näring i maten går ur om du kokar den.

Bättre i sånna fall med Rå kyckling, japp, jag skrev rå kykling Räcka ut tungan
Man kan ge allt på en kyckling utom låren, det är något speciellt med dem benen.
Om man kakar kycklingen så är det större risk att benen flisar sig elakt.

Så ta och ge honom kokt ris och rå kyckling och massor med råa grönsaker. rått ägg med gärna skalet till för kalken skull och lite mat olja.

Här får du lite länkar av mig på BARF -ett naturligt sätt att utfodra din hund.

Lite så är det med dessa "hamburgare" jag ger från bravohundfoder med, men där är allt färdigt i samma burgare.

http://www.willas.net/barf/index.htm

http://www.barfdiet.se/docs/barf.htm

Lycka till!

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

Faxlin
0
#7

Jag kan rekomendera Doggys light foder. Fungerar bra och är inte så dyrt heller. Annars finns det massor med bra diet eller senior foder att tillgå.

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

TinaH
0
#8

Varför ge torrfoder när det finns färsk mat?

Vill ni äta torr gammal mat?!?  Fot i munnnen
Eller föredrar niu en härlig kotlett?? Glad

Jag är mycket inne på detta med att ge hunden den maten den åt på steppen som ur hund.
Där fanns ingen torrfodersäckar som stod och väntade, utan hunden åt det den kunde komma över, av växt-och djur riket.
Precis så utfodrar jag min vovve idag.
Dem få mycket bra päls, hull och ingen risk att man överdoserar, om man ger rätt.
Jag tror inte at det fanns några Doggy, eller Hill´s s om stod och väntade på dem när dem ledvde på steppen, och framför allt så var inte fodret kokt.

Smaklig spis! :-)

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

smurfan-13
1
#9

Alltid kul att höra olika människors argument till olika foder. Framförallt roar det mig att läsa inlägg från "barfare".

Hunden är en hund, ingen varg som letar mat på stäppen. Vår utfodring under alla dessa år & vår selektiva avel av dem har även ändrat deras tarm & matkanal så idag ser de inte som vargen!

Använder man argument som natuligt osv så ska man inte glömma bort att vi idag håller hunden på ett så onaturligt sätt det bara går att hålla den! 

Rå mat är säkerligen ypperlig för en bantande hund, iaf råa grönsaker mm, då en hund saknar enzymer att ta till vara på detta & allt bajsat ut. (det samma gäller stort sätt oss)

Rå kyckling skulle jag aldrig ge mina hundar & då är det smittorisken som oroar mig (då inte heller enbart salmonella). Benen är jag inte så orolig över att de skulle splittras, då våra kycklingar föds upp under så hemska förutsättningar att skelletet aldrig hinner kalka på sig tillräckligt & bli hårt. Risken att splittras excisterar knappt med så mjuka ben.

Alla jag känner som har barfat har med tiden återgått till torrfoder eller färskfoder. De har haft problem med att få hunden att hålla vikten (ofta för magra) det är omständigt att fodra med osv… Men visst uppskattar hundarna det!

Själv ger jag mina hundar bra torrfoder som passar individer (= 4 olika foder till mina 4 hundar) & sen får det gott iblandat då o då, ett rått märgben (nöt) när jag hittar det. Alla är i perfekt kondis. De tre pojkarna har lätt för att lägga på sig & äter alla rejält under rekomenderad mängd på påsen, medans tiken äter mer än vad det står på påsen. Mängden mat ska individanpassat & det som står på påsen är ju verkligen bara en rekomendation inget annat! Titta & KÄNN på din hund för att vet att den är i bra kondis!

nallebjörn
0
#10

RÅTT foder är det sämsta man kan ge sina djur. Finns massor av anledningar till det.

Att man kokar maten är för att den ska bli lättsmält för hunden. Använder man sej av avkoket går inte näringen ur. Så gör man på djursjukhus och det fungerar utmärkt. Veterinärer rekomenderar detta.

Sen tycker jag att om man är osäker kan man rådfråga en veterinär.

Faxlin
0
#11

Bra råd nallebjörn. Om man har en hund som behöver ändra sin diet brukar veterinären kunna ge det bästa rådet för just den individen.

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

Vattnadal
0
#12

Vi bantade Vidar med nån barf-variant nyligen. han vägde över 40 kg, skulle ner till under 40, och fick då 350 gr kött varje dag, vi fyllde på med grönsaker så att han fick bukfylla, och så fick han standardts tillskott (vitaminer och olja).

Det köttiga var oftast 2 kycklingvingar till frulle och en kycklinglubba till middag. Hade vi ingen kyckling, fick han fodax, av lite mindre mängd då det är så kraftigt.

Nu blev det ju inte så dyrt, eftersom jag kunde shoppa tillskotten billigare genom jobbet, hamnade på kanske 120 kr/vecka. Men lite krångligare var det, även om han alltid fick fryst kyckling som var vattenglaserad så jag aldrig oroade mig över smittrisken. Nu när han bara är lite mullig, så äter han royals labradorfoder, efter kastrerad hane på 36 Kg.

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

nallebjörn
0
#13

Har man skaffat på sej hund eller djur överhuvudtaget får man ju bekosta dom vad dom kräver tycker jag. Dietfoder kan kosta lite men det är väl hunden värd?

TinaH
1
#14

Jag ger min hund råa OX märgben, råmat från Bravohundfoder, och tänker inte sätta igång och koka något här.

Den dagen jag finner en anledning, så kanske, men jag har inte gjort det ännu.
En veterinär professor sa till mig "det bästa köttet till hund är rått häst kött".

Lamm och kyckling är det bästa köttet och använda sig av om man vill BARFa själv.
Men man ska ha lite kött på benen innan man börjar, och vill man förenkla allt jobb det är med BARF så kan man köpa färdiga hamburgare bl.a hos Bravohundfoder.

Det är vi människor som har förstört våran tam hund i dag.
Med massa tillskott hit, och special foder hit, oxh tjaffs och tja jag vet inte allt.Glad
Men nu är det så att vi mänskor har kommit in och styrt och ställt som vanligt, och gjort det bekvämt för oss, och vips så var torrfodret uppfunnet.

Jag undrar vad det är för "smittorisker" med kyckling.
Om det är smittorisk , så borde min hund vara smittad för länge sedan, han får ofta frösna vingar som godis.Glad

Har man en hund med känslig mage, kan jag gå med på att ett tex märgben får ett uppkok på 5 min, men jag ser ingen annan bild på att koka maten och ta bort all näring som ångas bort till luften.

Svar ja, hunden kan få "problem" med enzymer om dem slänger i sig maten, men inte annars.

Som sagt, vi människor har förstört vår hunds naturliga mat, av ren bekvämlighet.

// Tyson

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

nallebjörn
0
#15

egentligen är det kanske inte bara hundens mat som är förstörd då? även människor år rått kött från början. Inte åt vi hamburgare och pommes iaf.

Nä jag tycker vi ska ge våra högutbildade veterinärer chansen att lära oss med "nymodigheter" om hur vi ska sköta våra djur. Allting går framåt i utvecklingen. Dagens hundar är avlade att äta färdigfoder.

Du kan jämföra det du sa om att din hund inga sjukdomar har med en vän till mej som vägrade avmaska sin häst. Den var så full med blodmask att den fick avlivas. Samma sak egentligen. Man märker inget på flera år kanske men när det väl slår till slår det hårt. Och kanske inte bara mot hunden utan hela familjen. Salmonella vill man nog inte att sina barn ska få direkt. Ingen har heller sagt att just den hunden ska drabbas. Bara att riskerna är större.

TinaH
1
#16

Nallebjörn:

Ja vi människor har också ätigt vår föda rå. Men vi kan inte jämföra oss med våra hundar, dem och vi har inte samma magar och flora.
Det är många veterinärer i dag som rekomenderar BARF.

Jo vår har allergi. Torrfoderallergi.
Det var en Dansk Prof. veterinär som utbildar veterinärer i danmark, och har egen praktik i danmark, samt är specialist på allergier, mat och hudsjukdommar, som sa till oss när han då var i sverige, att börja med att ge hunden rå mat med grönsaker i, det var han som sa till mig at jag skulle hitta hästkött. 
I torrfoder så stoppar dem i så mycket annat som inte är ren mat, som hunden kan bli bla överkönsliga på och då ev. få allergier.
Så våra väl utbildade "nymoderna veterinärer" eller vad du sa, får lära sig mycket om BARF, det naturliga settet och ge sin hund mat.

Till och med av Royal canins Hyperalergenic foder, fick han allergi av. Ett foder som är  till för sådana här saker!! - förklara det för mig!

Tjejjen som inte av maskade sin häst, är enligt mig, dumvristig!!
Sedan förstod jag då inte jämförelsen med mig….

Om du nu säger att "dagens hundar är avlade till att äta dagens foder" VEM har sett till det?!?
Och du, du har väll inte heller dött av att äta olika koster??

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

nallebjörn
0
#17

#16 om en hund har allergi måste man ju givetvis se till dennes behov. Alla fall är ju unika.

Vad jag vill komma fram till är att allting går framåt. Saker som djuren mådde bra av då kan dom bli sjuka av nu.

TinaH
0
#18

#17

Tack vare att vi människor går in och förstör!

Tjejjen som inte av maskade sin häst, är enligt mig, dumvristig!!
Sedan förstod jag då inte jämförelsen med mig….

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

TinaH
1
#19

#17

Förresten så vet jag om många uppfödare, kennlar och folk som inte har allärgiska hundar som använder sig av typ foder som Bravohundfoder, som inte har allergier.
jag tänkte, och ångrade mig idag, att jag inte yssnade på en instruktör när jag gick på valpkursen på Brukshundsklubben för snart 3år sedan,han ville att jag skulle börja med Bravo hundfoder.

Torrfoder gör oftast bara skit för hunden.

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

TinaH
1
#20

# 10 nallebjörn:

Varför skulle det vara farligt med rått kött till en hund?? :-)

Oftast när en veterinär gör ett sånt uttalande så är han/hon okunnig på  BARF!

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

nallebjörn
0
#21

#20 konstigt att en veterinär sagt att det skulle vara bra. För det första så har vi ju salomonellrisk med all typ av rått kött. Magen mår inte bra av det i de flesta fall och uppkomsten på mask på hunden ökar.

TinaH
1
#22

# 20

Människa och hunden har INTE samma tarmflora, och PH!

Ja, men alla gör inte som din kamrat, struntar i och avmaskar.

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

nallebjörn
0
#23

#22 alla gör vi som vi själv vill. Jag bara säger vad JAG inte skulle gjort. mina hundar mår superbra på ett väl sammansatt foder. Visst är det ett dyrt foder. Kostar 300kr för 15 kg men dom mår jättebra på det.

Funkar din hund på rått kött så fortsätt med det. Det är ju din ensak.

TinaH
1
#24

#23

Så du menar att vi människor inte äter rått kött idag??
Vad är då rå-biff, Shushi, lax, sill etc…

Nallebjörn, kan du inte svara på mina frågor istället än att tala runt omkring?
Jag fråade dig förut bl.a "Royal canins Hyperalergenic foder, fick han allergi av. Ett foder som är  till för sådana här saker!! - förklara det för mig! "

Men du talar bara runt om ämnet.

Att det är viktigt att avmaska en höst är enbart för att den är gräsätare.
borde du väll som hästägare veta.
Sedan så är det enbart kyckling som innehåller samonella.

I maten Tyson får är det Lamm.

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

nallebjörn
0
#25

#24 nej nej nej. Fläsk är exempelvis väldigt vanligt för salmonella uppkomst. Vet det då jag jobbar med grisar och vi kör salmonellaprov ofta på dom. Så det stämmer inte där kan jag säga. Allt kött kan bära på salmonella bakterien.

 Talar inte runt om utan vill undvika tjafs. Jag kan ju säga som så att tål hunden inte det fodret är det nåt fel på hunden. Kanske ska man fundera ut varför den inte tål det. Men säger man saker så blir det tjafs. Det är hunden det är fel på, definitivt inte fodret. Sen kan inte alla djur gå bra på alla foder.

smurfan-13
0
#26

En hund kan vara allergisk mot olika saker! Jag vet inte exakt vad RC allergifoder består utav, men jag vet att RC tillsätter en antioxidant som min hund inte tål! Jag har även valt bort dessa typer av antioxidanter till mina andra hundar.

Min hund är allergisk mot de flesta torrfoder, men det behöver inte betyda att alla är dåliga för det! Han äter sen flera år tillbaks James Wellbeloved & mår bra på det! Jag vet att han inte tål nöt & fläsk, att han löper stor risk att bli allergisk mot lamm. Artificiella antioxidanter, pollen & damm är andra saker som han inte tål.

Idag klarar han sig dock utan mediciner, även nu när det är pollensäsong!  

Människan & hunden har inte samma tarmflora som sagt! Människans är bättre anpassad till att ta hand om vegetabilier än vad hundens är. Ändå är det så att vi faktiskt knappt kan ta tillvara på något i råa grönsaker!  Utan det är bara bukfylla som går rätt igenom! Testa att äta ordentliga mängder sallad några dagar & se hur det kommer ut! Eller varför inte majskornen?! Jag har hört argument som att man bara hackar det tillräckligt fint så tar hunden vara på det, men varför skulle det vara så? Det är bara det att man inte ser det komma ut, för det vävs in lättare i korven. Hunden saknar helt enkelt enzymer för att ta tillvara på vegetabilerna! En varg äter magsäcken på sitt bytesdjur, då är vegetabilierna redan inblandade med enzymer som kan bryta ner dem. Komage (eller annan djurmage) som vi kan ge till hundarna innehåller inte dessa enzymer, då de måste sköljas ordentligt för att få säljas. Hade enzymerna varit kvar hade magen börjat brytas ner.

Givetvis så måste man alltid se till individen & man ger ju sin hund vad man vill. Jag klarar dock inte av då jag möter någon med "religiösa" tankar om barf…

nallebjörn
0
#27

#26 har ni fått fram varför er hund är allergisk? man spekulerar ju mycket i detta nu tycker jag. Tor inte jag skulle hålla en sån hund vid liv om man inte hittade ett bra foder som passade hunden. Tur att ni gjort det.

TinaH
0
#28

# 25 & 27

Det där var väll lite plumt sagt "jag skulle nog inte hålla min hund vid liv om jag inte hittade rätt fder till den"
Skulle du avliva en mnniska som har allärgiska besvär också?

Jasså, varför är det då fel på hunden och inte fodret?

Tycker du borde vara lite mer smidig här inte, och bara storma fram som du gör.

Det verkar som att du inte själv har haft något djur som har varit sjukt, och jag hoppas inte heller du kommer och få det, för du lär väll och avliva det direkt!!

Sympati och vanligt vätt, det borde du ha….

(Förlåt alla andra  att jag reagerade, men jag var bara tvungen….Gråter)

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

TinaH
0
#29

Nallebjörn: Tilläg på mitt nr 28

Om det vore fel på hundarna som har allärgiska besvär….
Ska då hunden anpassa sig till foderna som finns??
Då skulle det inte finnas en endast hund som har allergier som kan leva.

Altså så säger du Nalle, avliva alla hundar med forerallergier??Ledsen

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

nallebjörn
0
#30

#28 kan man inte hitta ett lämpligt foder utan att hunden är allergisk mot allt torrfoder så är det ju inte fodret utan hunden det är fel på. Och gudskelov att man får lov att avliva sjuka och dåliga djur.  Jag har i princip alltid något djur som är sjukt och har varit med om en hel del sjukdomar och då jag anser djuret lida så tar jag bort det ja. Ska faktiskt iväg med en valack imorgon och visar det sej vara fel i magen på honom ska han väck. Det är en himla tur att man får lov att avliva sjuka djur så man slipper se dom lida. Livet är tufft men klarar man inte av att avliva sina djur ska man inga ha heller. Sen får det vara hur elakt sagt som helst. Jag har avlivat flera djur och kommer fortsätta med det sålänge dom inte blir bättre.

TinaH
0
#31

#30

Det är inte det jag säger att man inte ska avliva ett djur som inte är sjukt.

Det jag menar är att man hittar först en lösning och sedan i utväg 2 eller 3 så kanske.

Jag satt hos veten den hösten 2-3 gånger i veckan under 4 månaders tid innan den danske prof. kom över.
Vi tog prov efter prov, men inte blodtestet, för det ingår inte i AGRIA. Nu efteråt ångrar jag mig att jag inte bekostade det själv. Gråter
men du ska ha klart för dig, att det var bara blod, stora hudpartier och variga öppna sår på hunden.

Me nveterinären ansåg att man skulle ge honom en chans och då var han bara liten, Tyson svarade inte heller på mediciner.
Mitt uppe i allt detta så fick han även rävskabb, men det var inte det som var boven till det hela.

Så jag vet hur det är och ha sjuka djur!

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

nallebjörn
0
#32

#31 vad jag menar är att m,an måste avsluta om det inte går. Om din veterinär tyckte att hunden skulle ha en chans så var det ju bra. Många gånger litar jag fullt ut på veterinären men har någon gång gått andra vägen då man själv vet vad som är bäst för sitt djur. Man känner sitt djur bäst själv och kan se om det lider. 4 månader är inte en evighet men en ganska lång tid. Man måste veta att det kan bli bra för annars har man gjort allt förgäves. När en veterinär säger att det inte går så går det inte. MEN man måste själv lyssna på sin instingkt och göra det man tror är bäst.

Kanon att det löste sej för din hund. Vad var det för blodtest? vad kostade det?

TinaH
1
#33

#30

så hunden ska anpassa sig efter fodret på marknaden, och inte fodret på marknaden som ska anpassa sig efter hunden?

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

nallebjörn
0
#34

#33 du7 kan ju aldrig få fodertillverkarna att anpassa sej direkt. Tyvärr skiter dom nog i den enskilde djurägarens behov. Men det finns säkert foder som är anpassningsbart till de flesta hundar.

TinaH
0
#35

# 32 jag gjorde sånt pricktest som man gör på människor.

Man för att gå djupare in i utredningen, så tar man ett blodprov.
Kommer faktiskt inte ihåg vad det hette.
Kostade runt 1500/2500Kr

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

TinaH
1
#36

# 37 nej det vet jag också att dem inte tänker anpassa sig efter hunden.
Altså är vi människor dumma och köper det dem mer eller mindre lurar på oss.
Och veterinärena blir mer eller mindre "uppköpta av" Hill´s Eller RC, så går dem ut och predikar det foder som det vore Carloa Häggkvist och biblen!  (sorry för jjämf. men jag hade inget annat)

Då blir också veterinärena avvaktande från den andra typen av utfodring till hundar och faktiskt till katter med, då den som heter BARF eller med färskmat.

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

nallebjörn
0
#37

#35 tja det kostar en del…  Kostar nästan lika mkt på små djur som på stora. Varför tog inte bolaget det? låter knäppt.

TinaH
0
#38

#36 tillägg

om vi inte köpte torrfoder, utan bara BARFade….hur skulle marknaden på torrfoder se ut då?

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

nallebjörn
0
#39

#38 nu förstod inte jag?

TinaH
0
#40

#39

Precis som jag skrev.

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

TinaH
0
#41

# Agria är det enda bolaget som inte tar blodtestet, med resonemnaget "alla veterinärer tar detta som rutin prov och därför så tar vi ej detta"

Sjukt, men sant! Ledsen

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

nallebjörn
0
#42

#41 då hade jag bytt bolag… är inte förtjust i agria ändå. Har IF till hundarna. Dom har även en fast självrisk vilket ju är bra-

smurfan-13
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#43

Vi har genom uteslutningsdiet listat ut vad min hund inte tål (+ pricktest).

Under tre månader åt han bara renkött, ris & grönsaker. För att sen försiktigt ett o ett tillsätta ytterligare ämnen/fodermedel för att se hur han reagerade. För mig har det varit enormt viktigt att veta vad han inte tål & vad han tål!  

Här är min lilla allergiker :)

Vattnadal
0
#44

Här hemma har vi en allergisk hund som får följande att äta:

Frukost: 75 gram kokt råris, 100-120 gram fisk (kokt mosad strömming eller fryst rå fiskfilé) 100 gram grönsaker (finrivet, oftast vitkål, salladskål, morot el spenat), 50 gram keso/kesella, 1 msk standartd proteinfria kalk.

Middag:  75 gram kokt råris, 100-120 gram fisk (kokt mosad strömming eller fryst rå fiskfilé) 100 gram grönsaker (finrivet, oftast vitkål, salladskål, morot el spenat), 50 gram keso/kesella, 1 msk fiskolja och 2 msk standardt immun (vitaminer).

Några gånger i veckan får hon ett helt rått ägg, med skal och allt. Ibland får hon märgben, revben med lite kött på eller frysta kycklingklubbor istället.

Övriga hundar får Royals torrfoder, energy 4800, labrador, maxi adult eller vad som passar bäst för tillfället. Kör fodax färskfoder på vintrarna när de jobbar hårt. Snålar aldrig på hundmaten och tycker inte att 499 är för dyrt för 15 Kg hundmat. (dock underlättar uppfödarrabbaten när man har många hundar). Dock är detta med foder individuellt.

Alla hundar tål inte alla foder, vissa mår bäst av barf eller färskfoder, de flesta fungerar toppen på bra torrfoder och somliga mår tydligen utmärkt på spannmålsbaserade lågprisfoder med.  Banta borde dock säkert närmare häften av hundarna i landet, och hur man gör det bäst, är väl att minska på portionerna, gå ner i fetthalt och öka motionen.

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

TinaH
0
#45

# 42

det spelar inte någonroll om du byter bolag under en omgång du nyttnar en försäkring, du får inte ut nått alls på den nya försäkringen på skadeor som pågår eller startade innan.

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

TinaH
0
#46

Under hela halvåret tyson var dålig från augusti till december, så var det många känslor som kom….
Tårarna kom och tankar….
Men tack vare att vi gav honom råa lammkotletter och ris med råa rivna grönsaer, så vändet det! Skrattande

 Mvh TinaH
~ Sajtvärd på: retriever.ifokus.se ~


 

[Theriss]
0
#47

#24 - salmonella finns i fler djur, här där jag bor har tex kossorna fått salmonella.